Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami 2021? Tak wyglądają dostępne opcje. Nie wszystkim odpowiadają

W ostatnim czasie gwałtownie rośnie statystyka nowych zachorowań na Covid-19. Skutki tych wzrostów widać także w szkołach. Przybywa placówek, w których wykrywane są ogniska wirusa. W takiej sytuacji część uczniów lub nawet cała szkoła kierowana jest przez sanepid na kwarantannę, a dyrekcja zarządza nauczanie zdalne. Dziecko na kwarantannie, a co z rodzicami 2021? Sprawdź, jakie możliwości mają opiekunowie, gdy ich pociecha trafi na kwarantannę.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jeśli dziecko trafia na kwarantannę, to ani jego rodzice, ani pozostali domownicy nie zostają nią objęci. Oznacza to, że mogą spokojnie wychodzić z domu, uczęszczać do szkoły i pracy.
  • Zgodnie z prawem kwarantanna dziecka traktowana jest jako choroba. W związku z tym ubezpieczonym rodzicom przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego i zwolnienia.
  • Aby skorzystać z tej możliwości, należy wypełnić specjalne oświadczenie (wzór na stronie gov.pl) i złożyć je u pracodawcy.

Dziecko na kwarantannie 2021

Ostatnie wzrosty liczby nowych dziennych zakażeń koronawirusem odbiły się bardzo negatywnie na sposobie funkcjonowania placówek oświaty. Właściwie codziennie w szkołach wykrywane są kolejne ogniska wirusa. Po kontakcie z osobą zarażoną uczniowie kierowani są na kwarantannę decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a dyrektor zarządza nauczanie zdalne.

Przedstawiciele ministerstwa edukacji podkreślają, że priorytetem rządu jest utrzymanie nauki w trybie stacjonarnym. Z tego względu nie przewidują w najbliższym czasie zmiany obowiązującego obecnie rozwiązania, zakładającego tymczasowe wysyłanie dzieci na nauczanie online.

Sprawdź: Nieoficjalne nauczanie zdalne? Rodzice oburzeni: “Szkoły niby otwarte, a dzieci uczą się online”

Dziecko na kwarantannie – co z rodzicami 2021?

Kwarantanna dziecka 2021 po kontakcie z osobą, u której zdiagnozowano Covid-19, według aktualnych przepisów trwa 10 dni. Jeśli do kontaktu doszło w szkole, to najprawdopodobniej taka sama decyzja dotyczy całej klasy albo nawet całej placówki. W takim wypadku dziecko jednocześnie z okresem kwarantanny rozpoczyna także nauczanie zdalne.

Ze względu na to, że z każdym dniem coraz więcej jest dzieci na kwarantannie, to przybywa także zdezorientowanych rodziców. Wciąż pojawia się pytanie: dziecko na kwarantannie, a rodzic też musi pozostać w tym czasie w domu? Okazuje się, że nie. Jak wynika z przepisów, osoby zamieszkujące to samo gospodarstwo domowe co objęty kwarantanną nie są na nią kierowani. Dlatego kwarantanna dzieci nie oznacza jednocześnie kwarantanny rodziców.

Kwarantannie nie podlegają rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.gov.pl

Mimo że rodzice nie trafiają na kwarantannę razem z dzieckiem, to i tak niektórzy mają pewien problem. Szczególnie jeśli ich pociechy są jeszcze na tyle małe, że nie mogą same pozostać przez cały dzień w domu i wymagają stałej opieki. Co robić w takiej sytuacji?

Kwarantanna dziecka a rodzice 2021? Normalnie pracują

Jeśli dziecko przebywające na kwarantannie jest na tyle duże, że może pozostać samodzielnie w domu, to rodzice mogą normalnie udać się do pracy. Nie ciąży na nich obowiązek pozostania w domu. Nie wszystkie dzieci mogą jednak spędzić cały dzień bez nadzoru i opieki. W takiej sytuacji rodzice najczęściej proszą o pomoc dziadków albo starsze rodzeństwo, którzy mogą pod ich nieobecność zająć się maluchami i dopilnować, żeby uczestniczyły w zajęciach zdalnych.

Sprawdź: Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Dziecko na kwarantannie a rodzice 2021? Praca zdalna

W przypadku kwarantanny dziecka w szczególnie komfortowej sytuacji są rodzice, którzy mogą sobie pozwolić na wykonywanie obowiązków zawodowych na odległość. Dzięki czemu kiedy pojawia się taka nietypowa konieczność mogą przejść tymczasowo na pracę zdalną, aby mieć oko na maluchy i odpowiednio się nimi zająć. Mimo że ogarnianie dzieci i jednoczesne skupienie się na poprawnym wykonywaniu zadań niekoniecznie idą ze sobą w parze, to jednak przez kilka dni można to znieść, jeśli nie ma innego wyboru.

Kwarantanna dziecka w szkole a rodzice – zwolnienie

Warto wiedzieć, że dziecko na kwarantannie w myśl przepisów traktowane jest jak dziecko chore. A zatem jeśli rodzic jest ubezpieczony, ma prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego i do wzięcia zwolnienia na czas opieki nad pociechą.

Prawo do zasiłku przysługuje osobie, która musi się opiekować przebywającym na kwarantannie:

  • dzieckiem do lat 14,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat,
  • innym członkiem rodziny.

Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy wypełnić specjalne oświadczenie o konieczności opieki nad członkiem rodziny i złożyć je u pracodawcy. W formularzu powinny znaleźć się następujące dane:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
  • dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
  • dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
  • podpis ubezpieczonego.

Zobacz: Krótsza kwarantanna uczniów? Minister Czarnek zabrał głos w tej sprawie

Czytelnicy pytają: dziecko na kwarantannie, a co z rodzicami?

Jak dziecko na kwarantannie co z rodzicami?

Jeśli dziecko trafia na kwarantannę, to pozostali domownicy, w tym oczywiście również rodzice, nie są nią objęci. Mogą normalnie wychodzić z domu, chodzić do pracy i do szkoły.

Dziecko ma kwarantannę co z rodzicami?

Rodzice nie trafiają na kwarantannę, nawet jeśli dziecko zostaje nią objęte. Mogą normalnie chodzić do pracy. Jeśli jednak pociecha ma poniżej 14 lat i wymaga stałej, całodziennej opieki, rodzice mają prawo do zasiłku opiekuńczego i zwolnienia na ten okres, pod warunkiem, że są ubezpieczeni. Wystarczy złożyć u pracodawcy specjalny oświadczenie.

Zobacz: Zasiłek opiekuńczy a zamknięta szkoła? ZUS przypomina, że za naukę zdalną przysługują dodatkowe pieniądze

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general