Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2023? Termin rozczaruje uczniów, ale wciąż jest szansa na wolne i dłuższy weekend

Początek roku szkolnego bywa nie tylko ze względu na powrót do nauki, ale także fakt, że w pierwszym semestrze nie ma wielu świąt czy dni wolnych. Pierwsza okazja na dodatkowy odpoczynek trafia się dopiero w połowie października, kiedy w szkołach obchodzi się Dzień Nauczyciela. Niestety w tym roku święto wypada niezbyt korzystnie dla uczniów. Nie oznacza to jednak braku szansy na wolne. Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2023? Czy w Dzień Nauczyciela nie ma lekcji?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2023?

Dzień Edukacji Narodowej, lepiej znany jako Dzień Nauczyciela, obchodzony jest co roku 14 października, tym razem będzie to piątek. Używana powszechnie nazwa jest jednak nieco myląca – nie jest to bowiem święto jedynie nauczycieli, a wszystkich osób, które pracują w oświacie na co dzień angażują się w edukowanie i wychowanie młodych ludzi.

Zgodnie z tradycją z tej okazji uczniowie obdarowują swoich wychowawców i innych nauczycieli drobnymi upominkami – najczęściej są to kwiaty lub słodkości. W szkołach organizuje się niekiedy także specjalne akademie, apele czy występy połączone ze składaniem życzeń całemu gronu pedagogicznemu.

Zobacz: Gify na Dzień Nauczyciela – życzenia dla pedagogów w nowoczesnej formie

Czy Dzień Nauczyciela jest wolny od szkoły?

14 października to jedna z najważniejszych uroczystości w trakcie roku szkolnego, dlatego uczniowie są wtedy zwolnieni z zajęć. Chociaż tradycyjne lekcje się wówczas nie odbywają, to dzień ten nie jest całkowicie wolny od pracy, dlatego placówka ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę, jeśli nie mogą zostać w domu.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.Karta Nauczyciela, art. 74

Niestety w tym roku Dzień Nauczyciela wypada w sobotę, co oznacza, że uczniowie tracą okazję na dodatkowe wolne. Jest jednak szansa, że szkoły przeniosą obchody na piątek 13 października i wówczas nie będzie normalnych lekcji.

Sprawdź też: Prezent na Dzień Nauczyciela. Jakie upominki przygotować w ramach podziękowania dla nauczyciela?

Rodzice i uczniowie pytają o Święto Edukacji Narodowej

Kiedy wypada Dzień Nauczyciela 2023?

W sobotę 14 października.

Czy w Dzień Nauczyciela jest wolne?

W Dzień Nauczyciela nie ma normalnych zajęć, ale w razie potrzeby szkoła powinna zapewnić uczniom opiekę.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo