Jak przechować kapustę zimą? Będzie twarda i świeża, jeśli zastosujesz te metody już przy zbiorze

Przechowywanie jesiennych plonów zawsze wzbudza sporo dyskusji. Co pani domu, to inny sposób na świeże warzywa całą zimę. Jednak co do przechowywania kapusty, wszyscy są zgodni. Aby nie zwiędła przez zimę zastosuj jedną z tych metod.

Oprócz tego, że kapusta jest źródłem drogocennych witamin i minerałów, ma właściwości gojące, tonizujące, oczyszczające i przeciwbakteryjne. Można jeść ją zarówno na surowo jak i przetworzoną, co daje nam wachlarz możliwości wykorzystania jej w domu. Duża zawartość witaminy C w kapuście przyda nam się podczas nadchodzącej zimy, dlatego warto byłoby zadbać o świeżość zebranych główek przez cały sezon. Jak to zrobić? Wybierz jeden z poniższych sposobów.

Sprawdź: Jak przechowywać szczypiorek? Lepiej nie wkładaj go do wody. To popularny błąd!

Kiedy zbieramy kapustę? Wszystko zależy od odmiany

Odpowiedni czas zbiorów kapusty zależy głownie od odmiany i dojrzałości warzywa. Wybranie momentu zbiorów ma swój wpływ na późniejszy sukces w magazynowaniu. Kapusty dzielimy na trzy etapy zbiorów. Pierwszym jest odmiana wczesna, zbierana już w czerwcu i lipcu, chwilę po zawiązaniu się twardych główek. Później mamy odmiany średnio wczesne, gdy wyraźnie widoczne są już 3 – 4 liście zewnętrzne. Ich czas zbiorów to sierpień i wrzesień. Obecnie mamy okres odmiany późnej, którą zbieramy od połowy października do połowy listopada. To właśnie ta kapusta jest najlepsza do przechowywania na długi okres czasu. Zachowuje swoją świeżość nawet do 9 miesięcy.

Sprawdź: Ile może leżeć przyprawione mięso w lodówce? Niewłaściwe przechowywanie może być niebezpieczne dla zdrowia

Jak przechowywać kapustę na zimę? Jest kilka sposobów, które co roku zdają egzamin

Na wstępie należy zaznaczyć, że aby kapusta dobrze nam się przechowała sama w sobie musi spełniać pewne warunki. Główki muszą być dobrze wykształcone, twarde i ścisłe, czyli zebrane w odpowiednim czasie. Najlepiej po zbiorach osuszyć je jeszcze przez około dwie doby w ciepłym i wentylowanym miejscu. Tak przygotowaną kapustę możemy przygotować do przechowywania.


W wybranym przez nas pomieszczeniu do magazynowania kapusty powinno być chłodno, do maksymalnie +3 stopni i wilgotno. Dodatkowo takie pomieszczenie należałoby dwa razy w miesięcu wywietrzyć. Zastałe powietrze może przyczynić się do rozwoju pleśni.
Jeśli już masz wybrane pomieszczenie, wybierz dogodną metodę:

  • W folii – główkę kapusty ciasno owiń folią spożywczą (najlepiej 3 warstwy) i odłóż w dogodne miejsce. Pamiętaj jednak o regularnej wymianie folii. Mokre środowisko będzie doskonałą pożywką na bakterii, których nie chcemy
  • W papierze – owiń kapustę papierem i odłóż w dogodne miejsce. Regularnie wymieniaj papier (podobna sytuacja jak z folią). Nie używaj do tego papieru z gazet, ponieważ tusz drukarski wsiąknie w liście warzywa
  • W glinie – wymieszaj glinę i wodę w proporcji 2:1. Powstałą masą posmaruj główki kapusty i wysusz. Kiedy glina będzie już twarda, ułóż kapustę w dogodne miejsce. Ta metoda ma najlepsze właściwości zatrzymywania świeżości kapusty
  • W kartonach – wybierz do tego duże, suche kartony. Włóż do nich kapustę układając tylko jedną warstwę tak, aby główki nie stykały się.

Sprawdź: Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo