Jak wybrać położną?

Wybór położnej to ważne zagadnienie. To osoba, która poprowadzi całą akcję porodową i w dużej mierze to od niej i od Waszej współpracy zależy, jak będzie wyglądał jej przebieg. Ważne jest dobranie osoby, która nie tylko jest kompetentna, ale również przypasuje Ci jako człowiek. Stosunki panujące między Wami, nić wzajemnej sympatii i zrozumienia są podstawą do zbudowania relacji opartej na zaufaniu.

Jak wybrać położną?

Warto zaufać opinii znajomych mam. Dobra położna to skarb, o którego kwalifikacjach świadczy zadowolenie kobiety, której położna pomogła przejść przez trud porodu i sprowadzić na świat dziecko. Liczy się nie tylko wiedza fachowa, chociaż oczywiście i ta jest bardzo ważna. Doświadczona położna wie dużo nie tylko o dzieciach, ale także o anatomii kobiecej. Pomoże w dobieraniu odpowiednich pozycji, poinstruuje jak prawidłowo oddychać, kiedy przeć, kiedy pomóc może masaż, a kiedy wskazany jest spacer po sali porodowej.

Dobra położna cechuje się również umiejętnym podejściem do rodzącej. Jest w tym sporo psychologii – spokój, opanowanie i umiejętność ich przekazania rodzącej, są kluczowe podczas porodu, zwłaszcza ciężkiego. Położna powinna umieć wpłynąć na zachowanie rodzącej oraz mieć jej pełne zaufanie.

Wybór położnej, która będzie towarzyszyła Wam w czasie porodu dobrze jest przemyśleć już na kilkanaście tygodni przed rozwiązaniem. Będziesz miała czas lepiej poznać wybraną osobę i mieć jego zapas na wypadek ewentualnej zmiany zdania. Położna jeszcze przed porodem może służyć swoją fachową wiedzą na temat przebiegu ciąży, rozwoju dziecka, reakcji Twojego ciała czy wyników badań.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia darmowe wizyty położnej od 21 tygodnia ciąży. Odbywają się one raz w tygodniu. Od 32 tygodnia położna może odwiedzać Was dwa razy w tygodniu.

Jak wybrać położną środowiskową?

Położna środowiskowa pomaga młodej mamie przejść przez okres połogu. Doradza nie tylko w sprawach związanych z dzieckiem, ale również w kwestii dojścia do pełnej sprawności ciała matki, głównie jej narządów rodnych.

W kwestii wyboru położnej środowiskowej również dobrze jest zaufać opiniom innych mam. Można ich szukać nie tylko wśród znajomych, ale także w Sieci, gdzie kobiety wymieniają się swoimi doświadczeniami.

Pierwsza wizyta położnej środowiskowej ma miejsce w ciągu pierwszy 48 godzin po wypisaniu Was do domu. Jest to tak zwana wizyta patronażowa, podczas której położna sprawdza czy wszystko jest w porządku z Tobą i maluszkiem.

Sprawdź, jak u nas przebiegała wizyta pielęgniarki środowiskowej >>>>

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo