Położna w ciąży i przy porodzie. Kto może skorzystać z bezpłatnej opieki położnej?

Każdej ubezpieczonej w NFZ przyszłej mamie przysługuje położna, z którą  można spotykać się nawet przed zajściem w ciążę. Czy położna do porodu może być tą samą osobą, co położna w ciąży? Jak wybrać położną? Rozwiewamy wątpliwości.

Położna w ciąży i przy porodzie. Kto może skorzystać z bezpłatnej opieki położnej?
Zdjęcie główne: I Shot the Sheriff Follow @Flickr /CC

Od stycznia 2017 roku kompetencje i możliwości położnej zostały znacznie zwiększone. Przed tą datą położna była specjalistką towarzyszącą kobiecie w jej drodze do zostania matką, jednak nie mogła samodzielnie prowadzić ciąży w ramach NFZ (było to możliwe prywatnie). W 2017 zostało wprowadzone rozporządzenie, które umożliwia położnym prowadzenie fizjologicznej ciąży zamiast ginekologa w ramach ubezpieczenia. W takim wypadku ciężarnej przysługuje mniej wizyt u ginekologa – jedynie trzy w trakcie całej ciąży.

Położna w ciąży zamiast ginekologa

Położna z punktu widzenia polskiego ustawodawstwa, to samodzielna specjalistka, która niesie pomoc kobiecie na każdym etapie jej drogi macierzyńskiej. Do jej obowiązków zawodowych należy m.in.:

  • edukacja prozdrowotna,
  • przygotowanie do zajścia w ciążę,
  • edukacja prenatalna,
  • towarzyszenie w trakcie porodu,
  • nauka laktacji i opieki nad niemowlęciem.

Jeśli po zajściu w ciążę kobieta zdecyduje się na wybór położnej, jako osoby prowadzącej jej ciążę, może liczyć na pełną pomoc w wyżej wymienionym zakresie. Położna w ciąży będzie kierować na niezbędne badania prenatalne, samodzielnie przeprowadzi badania fizykalne i KTG. Jedynie USG jest badaniem, na które położna musi skierować swoją podopieczną do lekarza.

Rola położnej przy porodzie

Dla wielu matek, szczególnie tych, które rodzą po raz pierwszy, bardzo istotne jest, kto będzie odbierał ich poród. Pierwsza ciąża to wielkie wydarzenie w życiu kobiety – zachodzące w ciele i psychice zmiany mogą leżeć u podstaw licznych obaw. W wielu wypadkach strach niedoświadczonych mam wiąże się przede wszystkim z porodem. Obecności zaufanej położnej przy porodzie pomoże zniwelować obawy i poczuć się pewniej w nowej sytuacji życiowej. Kluczowy jest wybór właściwej osoby, której doświadczenie i indywidualne predyspozycje pomogą kobiecie w trakcie jednego z najważniejszych wydarzeń w jej życiu.

W polskiej rzeczywistości poród z położną nie jest niczym niezwykłym. Jeśli nie występują większe komplikacje i/lub matka nie została zaklasyfikowana do cesarskiego cięcia, większą część porodu spędza z nią właśnie położna. Lekarz jedynie “dogląda” akcji porodowej, odwiedzając rodzącą co pewien czas. Położna w czasie porodu prowadzi bieżący monitoring matki i dziecka (KTG, pomiar rozwarcia szyjki macicy itp.), pomaga w prawidłowym oddychaniu, informuje, kiedy i z jaką intensywnością należy przeć, a często także pomaga w doborze odpowiedniej pozycji.

Wedle najnowszych standardów opieki okołoporodowej, każdej matce – u której nie występują konkretne przeciwwskazania – przysługuje możliwość swobodnego poruszania się w trakcie I fazy porodu i korzystania z dostępnych w szpitalu udogodnień dla rodzących. Warto przy wyborze szpitala zorientować się jednak, jakimi możliwościami dysponuje dana placówka i jakie przekonania mają pracujące w nim położne.

Wybór położnej

Wybór położnej przed porodem jest bardzo istotną kwestią. Nie należy jednak mylić różnych kwestii: wyboru położnej środowiskowej w ramach NFZ, wyboru położnej jako prowadzącej ciążę i położnej do porodu. Te wszystkie role może, ale nie musi pełnić ta sama osoba. Aby tak było, trzeba podjąć odpowiednie kroki na wczesnym etapie ciąży.

Wybór położnej przed porodem

Jak już wspomniano, położna może zostać wybrana jako osoba prowadząca ciążę zamiast ginekologa w ramach ubezpieczenia NFZ. Wizyty u niej mogą odbywać się od najwcześniejszych tygodni ciąży (położna ma uprawnienia do jej stwierdzenia i założenia karty ciąży). Można także zdecydować się na taką położną prywatnie (tj. odpłatnie). W przypadku wizyt prywatnych, nie ma większego problemu z tym, by ta sama położna pomagała nam po porodzie. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby towarzyszyła nam w czasie porodu, będzie to możliwe jedynie w placówce, w której ta położna pracuje (o ile jest zatrudniona w szpitalu lub prywatnej klinice). Podobnie sprawa ma się z położnymi przyjmującymi w ramach NFZ.

Wybór położnej do porodu

W każdym szpitalu na oddziale położniczym dyżuruje co najmniej jedna położna. Dlatego każda kobieta ma zagwarantowaną opiekę położniczą w trakcie porodu. Nie jest jednak powiedziane, że będzie znała położną odbierającą poród, jeśli nie podejmie wcześniej odpowiednich kroków. Jeśli chcemy rodzić z położną, z którą będziemy mieć okazję spotykać się już wcześniej, najlepiej wybrać się do szkoły rodzenia przy placówce, którą wybrałyśmy na miejsce porodu. Uczęszczając na zajęcia edukacyjne do położnej z danego szpitala, mamy możliwość nieodpłatnie zagwarantować sobie jej pomoc w trakcie porodu. Oczywiście, jeśli będzie to zgodne z jej terminarzem – o to warto zapytać już na etapie spotkań edukacyjnych, czy np. nasz termin porodu nie pokrywa się z jej długim urlopem. W niektórych placówkach NFZ istnieje możliwość wynajęcia konkretnej położnej do porodu i na kilka dni po nim – szczegóły i cenę takiej usługi warto uzgodnić wcześniej.

Wynajęcie położnej do porodu daje większą swobodę dotyczącą terminów i przez to większą pewność przyszłej mamie. Wybranie prywatnej opieki daje nam niemal całkowitą gwarancję, że będzie nam towarzyszyć wybrana położna przy porodzie. Cena takiej usługi waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Jak wybrać położną do porodu?

Położna powinna być dla rodzącej oparciem. Nie musi zostać przyjaciółką, jednak bliski kontakt i zaufanie są niezbędnym elementem relacji pacjentka-położna. Wybierając położną do porodu:

  • poznaj jej dostępność i miejsce, w którym może przyjmować poród;
  • upewnij się, że odpowiada Ci jej podejście do samego porodu: znieczulenia, różnorodnych pozycji, kwestii kontaktu skóra do skóry z noworodkiem itp.
  • kieruj się nie tylko opiniami znajomych, ale swoim własnym instynktem. Ważne, abyś lubiła swoją położną i nie odczuwała przed nią skrępowania.

Kiedy wybrać położną?

Położną do prowadzenia ciąży należy wybrać oczywiście już na samym początku ciąży. Położnej do porodu można poszukać później (jeśli nie zależy nam, by była tą samą osobą, co położna prowadząca). Wiele młodych matek zastanawia się jednak, kiedy wybrać położną środowiskową i od kiedy przysługuje im darmowa opieka okołoporodowa, jeśli zdecydowały się na prowadzenie ciąży prywatnie u ginekologa. Możliwe jest to od 21 tygodnia ciąży w dowolnej placówce (nie obowiązuje rejonizacja).

Zdjęcie główne: I Shot the Sheriff @Flickr /CC

Dodaj komentarz

Finanse Newsy
Twój e-PIT 2019 a ulga na dziecko. Jak odliczyć ulgę prorodzinną i 1% podatku online?
Za kogo ministerstwo finansów rozliczy pit, a kto nie może skorzystać z nowej usługi Twój e-pit 2019? Jak rozliczyć e-pit online i odliczyć ulgę na dziecko? Do kiedy złożyć deklarację? Twój
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Dofinansowanie do niani: jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dodatkowe pieniądze?
Matki, które chcą wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego stają przed decyzją, komu powierzyć opiekę nad dzieckiem. Dla niewielu z nich pierwszym wyborem będzie państwowy żłobek - obliczono, że w
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Przeziębienie w ciąży – czym grozi i jak je leczyć?
Przeziębienie w ciąży może dopaść każdą z nas – choróbsko nie wybiera, a kobiety ciężarne nie mają pod tym względem żadnego immunitetu. Trzeba się z tym pogodzić i zastanowić się,
Czytaj dalej
Ciąża
Ile tygodni trwa ciąża?
Pytanie o czas trwania ciąży jest na pierwszy rzut oka banalne. 9 miesięcy razy 4 tygodnie, czyli 36 tygodni. Tu zaczynają się schodki, ponieważ wynik takiego sposobu obliczenia nie jest
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny? Dostępne w aptekach i drogeriach testy są skuteczne nawet w 99%, jeśli wykonamy je co najmniej w dniu spodziewanej miesiączki.
Czytaj dalej
Antykoncepcja
9 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem spirali antykoncepcyjnej
Spirala tytykoncepcyjna (inaczej nazywana wkładką domaciczną lub wewnętrzmaciczną) jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. I najwygodniejszych… Zanim zdecydujesz się na jej założenie, powinnaś wiedzieć te 9 rzeczy. 1 Spirala antykoncepcyjna: cena
Czytaj dalej
Planowanie ciąży
Chłopiec czy dziewczynka? Czy objawy i samopoczucie przyszłej mamy może zdradzać płeć dziecka?
Wszyscy rodzice z niecierpliwością czekają na USG, które powie im, czy urodziny się chłopiec, czy dziewczynka. USG to najczęściej wybierana metoda poznawania płci dziecka przez przyszłe mamy. Jest skuteczna, a
Czytaj dalej
Antykoncepcja
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że zmienia się funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety. Zwłaszcza, gdy ich stosowanie trwało przez długi czas. Preparaty najnowszej generacji są skonstruowane tak, aby wywołać jak najmniej skutków
Czytaj dalej
Noworodek Poród
Niedotlenienie okołoporodowe. Czy wiesz, jakie konsekwencje może mieć dla dziecka?
Każda przyszła mama odczuwa stres i niepokój narastający wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Boimy się nie tylko o sam jego przebieg, ale przede wszystkim o życie i zdrowie naszego
Czytaj dalej
Ciąża
Termin porodu w Święta? Spokojnie! – 5 rad dla przyszłej mamy
Już bardzo niewiele dzieli nas od przerwy świątecznej i długo wyczekiwanych dni w gronie najbliższych. Dla przyszłych mam, których termin porodu przypada na okres okołoświąteczny lub Nowy Rok, ten czas
Czytaj dalej