Jak zastrzec PESEL? Nowe przepisy pomogą chronić się przed oszustami. Jak to działa?

17 listopada 2023 w życie wchodzą ważne przepisy, które pozwolą Polakom lepiej chronić swoje dane i ustrzec się przed oszustami. Każdy będzie mógł w prosty sposób zastrzec swój numer PESEL tak, aby bez naszej wiedzy nikt nie wziął na niego pożyczki. Zastrzeżenie numeru PESEL – od kiedy będzie działać i jak to zrobić? Jak zastrzec PESEL w mObywatelu i nie tylko?

Zastrzeganie numeru PESEL

Zmiana prawa, która zacznie obowiązywać w piątek 17 listopada 2023, ma utrudnić oszustom wyłudzanie pożyczek i kredytów, a także zakupów sprzętów na raty, bez naszej wiedzy i zgody. Ustawa przyjęta jeszcze w maju ma chronić obywateli przed – przede wszystkim finansowymi – skutkami kradzieży tożsamości.

Od teraz każdy obywatel będzie mógł zastrzec swój numer PESEL, a firmy lub instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzić w rejestrze, czy numer został zablokowany. Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna”, na razie ten obowiązek będzie dotyczył wyłącznie banków, instytucji udzielających pożyczek oraz notariuszy. Z czasem jednak może zostać rozszerzony również na inne firmy, np. z branży telekomunikacyjnej. Podmiot, który mimo zastrzeżenia numeru, zawrze umowę kredytową, nie będzie mógł się domagać realizacji roszczeń.

Dotychczasowy kształt przepisów nie dawał obywatelom takiej ochrony i każdy, kto padł ofiarą oszustów (np. został na jego nazwisko zaciągnięty kredyt bez jego wiedzy), musiał sam udowodnić, że to nie on zaciągnął dług. Co ważne, osoby, które zastrzegą swój PESEL, będą musiały cofnąć tę decyzję, jeśli będą chciały wziąć kredyt.

Zobacz: 800 plus od stycznia 2024. Nie wszyscy dostaną pieniądze od razu. Podwyżka trafi tylko do pracujących?

Jak zastrzec numer PESEL w mObywatelu i nie tylko?

Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe w aplikacji mObywatel lub na stronie obywatel.gov.pl. Będzie to można zrobić również w dowolnym urzędzie gminy, a z czasem pojawi się również opcja przejścia tej procedury w banku.

Zastrzeżenie numeru PESEL – od kiedy?

Numer PESEL będzie można zastrzegać od 17 listopada 2023. Wówczas pojawi się również specjalna funkcja w aplikacji mObywatel. Niestety weryfikowanie zastrzeżenia numeru PESEL przy zawieraniu umów będzie obowiązkowe dla banków i instytucji finansowych dopiero od 1 czerwca 2024.

Sprawdź też:

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general