Jesteś właścicielem kota? Być może masz dwa tygodnie na zapłacenie podatku. Grozi ci kara lub zajęcie komornicze zwierzęcia

Miło jest mieć w domu zwierzę. Jedni wolą, by między domownikami kręcił się pies, inni aby to był kot. Jednak, jeśli decydujesz się na kupno kociaka, pamiętaj o odprowadzeniu za niego konkretnej kwoty. Sprawdź jak wygląda kwestia podatku za zwierzę w Polsce.

W Polsce obowiązuje odprowadzenie podatku jedynie od psa. Nie oznacza to jednak, że kupno kota przejdzie przez ten temat obojętnie. Jeśli umowa kupna – sprzedaży kota opiewa na kwotę większą niż 1000 złotych, to powinniśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). W świetle prawa kot jest przedmiotem, który nabywamy. Na szczęście jest to podatek jednorazowy, obowiązujący tylko przy zakupie. Nie jest to podatek podobny do podatku płaconego za psa. Dodatkowo, jeśli kot jest darowizną nie musimy go płacić.

Sprawdź: Najciekawsze imię dla kota – 724 propozycje

Jak zapłacić podatek od kota? Uniknij kary finansowej

Po zakupie kota mamy 14 dni na uregulowanie podatku, który wynosi 2% wartości zwierzęcia. Taka opłata jest najczęściej regulowana w umowie kupna – sprzedaży kotów rasowych. Koszt takiego kota dochodzi nawet do 10.000 złotych w zależności od rasy. Warto sprawdzić umowę, którą podpisujemy z hodowlą. Powinna być w niej zawarta informacja, kto bierze na siebie zapłatę podatku. W Polsce, zawsze jest to kupujący.
By zapłacić podatek od kota, wystarczy wypełnić deklarację podatkową PCC-3 i złożyć ją w swoim urzędzie skarbowym.

Czy grozi kara za niezapłacenie podatku od kota? Tak, i to dotkliwa

Kara za niezapłacenie podatku od kota jest dotkliwa. Osoby, które mimo obowiązku zapłaty podatku nie zrobią tego, mogą liczyć się z wysoką karą finansową. Może ona wynosić od 360 złotych do nawet dwudziestokrotności pensji minimalnej, czyli 72.000 złotych.

Sprawdź: Ten trik zdradziła mi sąsiadka. Zapomnij o klasyce i zrób kotlety po kijowsku! Rozpływają się w ustach

Czy komornik może zabrać kota? Znowu odpowiedź jest twierdząca

Niestety w świetle prawa kot jest przedmiotem, który nabywamy drogą kupna, więc równie dobrze może zostać przedmiotem egzekucji komorniczej. Takie sytuacje są rzadkie, nie mniej jeśli do tego dojdzie, komornik jest zobowiązany uwzględnić wszystkie kwestie regulacji prawnych dotyczących ochrony praw zwierząt. Dobro kota jest najważniejsze, dlatego każda sprawa traktowana jest indywidualnie.

Sprawdź: 500 plus dla psa i kota? Część właścicieli może liczyć na dofinansowanie dla swojego pupila. Na jakich warunkach?

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo