Katar w ciąży: Rodzaje kataru w ciąży i sposoby na radzenie sobie z nim

Katar w ciąży. Każda przyszła mama powinna w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie, gdyż zmiany hormonalne związane z ciążą, wpływają na osłabienie odporności, a ponadto w ciąży jest znacznie mniej możliwości wdrożenia leczenia farmaceutycznego. Jedną z najlżejszych, ale jednocześnie bardzo uciążliwych dolegliwości, jakie mogą spotkać kobietę ciężarną, jest katar. Występujący w przypadku przeziębienia, alergii czy też nieżytu nosa w ciąży. Jak sobie radzić z katarem, co stosować na zatkany nos w ciąży i kiedy trzeba udać się do lekarza, odpowiedzi na te i wiele innych związanych z katarem ciężarnych pytań, znajdziecie w poniższym artykule.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Katar w ciąży to uciążliwa dolegliwość o różnej etymologi – katar wirusowy, hormonalny, alergiczny.
 • U ciężarnych katar może być wynikiem zmian hormonalnych – tzw. katar hormonalny.
 • Katar u ciężarnych może być zwiastunem rozwijającej się infekcji.
 • Katar alergiczny najczęściej jest wodnisty i lejący.
 • W przypadku pojawienia się kataru zielonego lub żółtego warto skonsultować to z lekarzem, może to być oznaka infekcji bakteryjnej, która wymaga antybiotykoterapii.
 • Na katar w ciąży najlepiej stosować bezpieczne domowe metody, takie jak inhalacje z ziołowych naparów, nawilżanie powietrza, inhalacje z soli fizjologicznej, herbata z miodem i cytryną, sok malinowy, ciepła woda z imbirem, czy syrop z czosnku i cebuli.
 • Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków na katar, bezwzględnie należy skonsultować to z lekarzem, nie wszystkie krople są bezpieczne w ciąży.
 • Katar w ciąży nie jest zagrożeniem dla dziecka, ale nie można go bagatelizować, ponieważ może być objawem groźniejszej choroby.

Rodzaje kataru w ciąży

Jak łatwo rozpoznać przyczynę kataru? Najlepiej po kolorze wydzieliny.
Rodzaje kataru w ciąży

Katar hormonalny w ciąży

Katar w ciąży nie zawsze związany jest z infekcją wirusową i rozwijającym się przeziębieniem, często są za niego odpowiedzialne hormony. Tak zwany katar ciążowy, czy też katar hormonalny w ciąży spowodowany jest podniesionym poziomem progesteronu i estrogenów, co wpływa na obrzmienie śluzówek. Hormony powodują uczucie zatkanego nosa, katar, a nawet katar z krwią, co może być dla przyszłej mamy uciążliwe i stresujące. Nieżyt nosa w ciąży spowodowany hormonami powinien samoistnie ustąpić zaraz po porodzie.

Dowiedz się: Jakie są przyczyny różowego śluzu w czasie ciąży?

Katar alergiczny w ciąży

Kolejnym spotykanym u ciężarnych rodzajem kataru, jest katar alergiczny. Jest to najczęściej katar wodnisty, przeźroczysty, który wręcz „leje” się z nosa. Katar alergiczny podczas ciąży najczęściej pojawia się u kobiet, które już wcześniej były pod opieką alergologa i regularnie przyjmowały leki. Jeżeli przyszła mama jest alergiczką i wie, że potrzebuje leków, aby przetrwać okresy pylenia czy spotkania z innymi alergenami, koniecznie powinna jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem, aby omówić bezpieczeństwo przyjmowanych medykamentów, a jeżeli będzie taka potrzeba rozważyć ich zmianę na bezpieczniejsze dla dziecka.

Katar związany z infekcją podczas ciąży

Prawdopodobnie najbardziej dokuczliwy, a także najbardziej niepokojący dla ciężarnej będzie katar, związany z infekcją wirusową. Towarzyszący katarowi ból głowy, zatok, złe samopoczucie negatywnie wpływa na ogólną kondycję przyszłej mamy, dlatego w czasie przeziębienia powinna ona szczególnie na siebie uważać i spróbować naturalnych metod walki z infekcją. Podczas przeziębienia, ciężarna może obserwować u siebie wodnisty katar, który z czasem staje się gęsty. Możliwe w tym czasie jest występowanie zielonego kataru, który może być oznaką zarówno infekcji bakteryjnej, jak i problemów z zatokami. Kiedy kobieta w czasie ciąży zaobserwuje u siebie żółty katar, któremu towarzyszą dodatkowo bóle głowy i zatok, warto, aby skonsultowała się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Ropny katar w ciąży sam w sobie nie powinien być powodem do niepokoju, ponieważ to częsty objaw infekcji górnych dróg oddechowych, jeśli jednak katar utrzymuje się dłużej niż 7 dni, a do tego ciężarnej dokuczają inne dolegliwości takie jak ból głowy, czy bóle kostno-stawowe, wówczas bezwzględnie powinna ona udać się do lekarza.

Sprawdź: Czy przeziębienie w ciąży ma wpływ na dziecko?

Leki na katar w ciąży – jak bezpiecznie pozbyć się kataru?

Jak wiadomo, kobiety ciężarne mają dość ograniczone możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie leków, ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Na szczęście istnieje grupa bezpiecznych leków o działaniu miejscowym dających ulgę zwłaszcza ciężarnym skarżącym się na przewlekle zatkany nos. Jest również mnóstwo domowych sposób na radzenie sobie z katarem w ciąży.

Domowe leczenie kataru w ciąży

Wśród domowych sposobów na walkę z katarem w ciąży, godne uwagi są inhalacje. Możemy je robić z naparu rumianku, mięty, czy z użyciem olejku eukaliptusowego. Podczas takich inhalacji para wodna i olejki eteryczne znajdujące się we wspominanych ziołach i olejkach pomogą udrożnić nos, a także wspomogą rozrzedzanie i ułatwią usuwanie wydzieliny z nosa.
Innym domowym sposobem na pozbycie się kataru w czasie ciąży jest picie ciepłych napojów, herbatek ziołowych, czy też herbaty z miodem i cytryną, które rozgrzewają organizm i również pomagają rozgrzać wydzielinę.
Podczas infekcji, bezpiecznym domowym syropem, jaki możemy stosować, jest syrop z cebuli, czosnku i cytryny, możemy do niego dodać również imbir, cynamon czy maliny. Taka naturalna “bomba witaminowa” skutecznie wzmocni nasz organizm, a także pomoże w walce z nieprzyjemnymi objawami przeziębienia.
Gorący rosół również świetnie działa w czasie kataru, nie tylko rozgrzewa organizm, ale także skutecznie odtyka nos. Bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawilżanie powietrza. Suche powietrze podrażnia śluzówki i działa niekorzystnie na proces zdrowienia.

Sprawdź: Co może oznaczać krwawienie z nosa w ciąży?

Jakie bezpieczne specyfiki na katar w ciąży możemy kupić w aptece?

W walce z katarem na ratunek może przyjść nam woda morska. Możemy jej bezpiecznie używać w czasie ciąży. Z pewnością pomoże udrożnić zatkany nos. Ponadto, warto zaopatrzyć się w nebulizator i wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej, które doskonale nawilżają śluzówki i pomagają w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. W aptece warto zapytać o maść majerankowa, a także maść kamforową. Maść majerankowa świetnie sprawdzi się przy zatkanym nosie, z kolei maścią czy też olejkiem kamforowym możemy nacierać klatkę piersiową i plecy, co pomoże w rozgrzaniu organizmu i zmobilizuje go do skutecznej walki z wirusami.
Jeżeli chodzi o krople do nosa na katar, ich zakup najlepiej skonsultować z lekarzem, który wskaże jaki preparat można bezpiecznie stosować w ciąży.

Dowiedz się: Po jakim czasie działa antybiotyk?

QA – najczęściej zadawane pytania o katar w ciąży

Czy w ciąży można się wygrzewać?

Jak wiadomo i pewnie każdy z nas doświadczył w trakcie przeziębienia — czujemy ogólny chłód, może pojawić się stan podgorączkowy, potęgujący uczucie zimna. W takim stanie chciałoby się wejść do wanny z gorącą wodą, pod grubą kołdrę lub do sauny i skutecznie ogrzać nasze zmarznięte ciało. Korzystanie z sauny jest całkowicie zabronione dla kobiet w ciąży, jeżeli jednak chodzi o gorące kąpiele, tutaj zdania są podzielone. Warto skonsultować tę kwestię z ginekologiem, który oceni czy w konkretnym przypadku są przeciwwskazania, do takich kąpieli. Przede wszystkim ważny jest zdrowy rozsądek, na pewno nie powinno się przegrzewać ciała. Na rozgrzanie lepiej więc zastosować wspominane naturalne sposoby takie jak:

 • herbata z miodem i cytryną
 • ciepła woda z imbirem
 • gorący rosół
 • olejek kamforowy
 • moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą
 • herbata z sokiem malinowym

Koc, kołdra i gorąca herbata powinny wystarczyć, aby rozgrzać nasz organizm. Jeżeli ciężarną dopada przeziębienie, powinna ona przede wszystkim zwolnić, dużo odpoczywać i pozwolić organizmowi na walkę z wirusami.

Czy inhalacje na katar są bezpieczne w ciąży?

Inhalacje z naparu rumianku, mięty czy z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub soli są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Ważne, aby wykonywać je z użyciem zdrowych i pewnych produktów, zgodnie z zasadami. Inhalacje rozrzedzają wydzielinę i nawilżają śluzówkę, co pozytywnie wpływa na walkę z zatkanym nosem w ciąży.

Katar w ciąży – kiedy do lekarza?

Ciężarna z katarem powinna udać się do lekarza jeśli katar utrzymuje się powyżej 7 dni lub towarzyszy mu wysoka temperatura utrzymująca się ponad 3 dni, a także gdy w wydzielinie z nosa znajdują się ślady krwi lub gdy katarowi towarzyszy uporczywy ból głowy, zatok.

Czy katar w ciąży szkodzi dziecku?

Katar sam w sobie nie jest groźny i nie wpływa negatywnie na dziecko, jednak nie oznacza to, że można go bagatelizować. Katar bowiem może być objawem rozwijającej się infekcji. Kiedy zatem ciężarną dopada katar, a do tego ból głowy, gorsze samopoczucie lub podniesiona temperatura, wtedy koniecznie powinna ona zadbać o siebie, aby nie dopuścić do rozwinięcia się poważniejszej choroby.

Źródła:
 • Grzegorz Bręborowicz, Marzena Dworacka, Farmakoterapia w położnictwie, Warszawa 2018, wyd.1
 • WAO. 2016. Allergic diseases and asthma in pregnancy. World Allergy Organization.
 • National Institutes of Health, Office of Dietary Supplements, Zinc, February 2016. International Journal of Basic & Clinical Pharmacology, Study of Analgesics Usage in Third Trimester of Pregnancy and Its Ill Effects on Pregnancy Course and Outcome, 2017.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo