Katar w ciąży: Rodzaje kataru w ciąży i sposoby na radzenie sobie z nim

Katar w ciąży. Każda przyszła mama powinna w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie, gdyż zmiany hormonalne związane z ciążą, wpływają na osłabienie odporności, a ponadto w ciąży jest znacznie mniej możliwości wdrożenia leczenia farmaceutycznego. Jedną z najlżejszych, ale jednocześnie bardzo uciążliwych dolegliwości, jakie mogą spotkać kobietę ciężarną, jest katar. Występujący w przypadku przeziębienia, alergii czy też nieżytu nosa w ciąży. Jak sobie radzić z katarem, co stosować na zatkany nos w ciąży i kiedy trzeba udać się do lekarza, odpowiedzi na te i wiele innych związanych z katarem ciężarnych pytań, znajdziecie w poniższym artykule.

Katar w ciąży: Rodzaje kataru w ciąży i sposoby na radzenie sobie z nim
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Katar w ciąży to uciążliwa dolegliwość o różnej etymologi – katar wirusowy, hormonalny, alergiczny.
 • U ciężarnych katar może być wynikiem zmian hormonalnych – tzw. katar hormonalny.
 • Katar u ciężarnych może być zwiastunem rozwijającej się infekcji.
 • Katar alergiczny najczęściej jest wodnisty i lejący.
 • W przypadku pojawienia się kataru zielonego lub żółtego warto skonsultować to z lekarzem, może to być oznaka infekcji bakteryjnej, która wymaga antybiotykoterapii.
 • Na katar w ciąży najlepiej stosować bezpieczne domowe metody, takie jak inhalacje z ziołowych naparów, nawilżanie powietrza, inhalacje z soli fizjologicznej, herbata z miodem i cytryną, sok malinowy, ciepła woda z imbirem, czy syrop z czosnku i cebuli.
 • Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków na katar, bezwzględnie należy skonsultować to z lekarzem, nie wszystkie krople są bezpieczne w ciąży.
 • Katar w ciąży nie jest zagrożeniem dla dziecka, ale nie można go bagatelizować, ponieważ może być objawem groźniejszej choroby.

Rodzaje kataru w ciąży

Jak łatwo rozpoznać przyczynę kataru? Najlepiej po kolorze wydzieliny.
Rodzaje kataru w ciąży

Katar hormonalny w ciąży

Katar w ciąży nie zawsze związany jest z infekcją wirusową i rozwijającym się przeziębieniem, często są za niego odpowiedzialne hormony. Tak zwany katar ciążowy, czy też katar hormonalny w ciąży spowodowany jest podniesionym poziomem progesteronu i estrogenów, co wpływa na obrzmienie śluzówek. Hormony powodują uczucie zatkanego nosa, katar, a nawet katar z krwią, co może być dla przyszłej mamy uciążliwe i stresujące. Nieżyt nosa w ciąży spowodowany hormonami powinien samoistnie ustąpić zaraz po porodzie.

Dowiedz się: Jakie są przyczyny różowego śluzu w czasie ciąży?

Katar alergiczny w ciąży

Kolejnym spotykanym u ciężarnych rodzajem kataru, jest katar alergiczny. Jest to najczęściej katar wodnisty, przeźroczysty, który wręcz „leje” się z nosa. Katar alergiczny podczas ciąży najczęściej pojawia się u kobiet, które już wcześniej były pod opieką alergologa i regularnie przyjmowały leki. Jeżeli przyszła mama jest alergiczką i wie, że potrzebuje leków, aby przetrwać okresy pylenia czy spotkania z innymi alergenami, koniecznie powinna jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem, aby omówić bezpieczeństwo przyjmowanych medykamentów, a jeżeli będzie taka potrzeba rozważyć ich zmianę na bezpieczniejsze dla dziecka.

Katar związany z infekcją podczas ciąży

Prawdopodobnie najbardziej dokuczliwy, a także najbardziej niepokojący dla ciężarnej będzie katar, związany z infekcją wirusową. Towarzyszący katarowi ból głowy, zatok, złe samopoczucie negatywnie wpływa na ogólną kondycję przyszłej mamy, dlatego w czasie przeziębienia powinna ona szczególnie na siebie uważać i spróbować naturalnych metod walki z infekcją. Podczas przeziębienia, ciężarna może obserwować u siebie wodnisty katar, który z czasem staje się gęsty. Możliwe w tym czasie jest występowanie zielonego kataru, który może być oznaką zarówno infekcji bakteryjnej, jak i problemów z zatokami. Kiedy kobieta w czasie ciąży zaobserwuje u siebie żółty katar, któremu towarzyszą dodatkowo bóle głowy i zatok, warto, aby skonsultowała się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Ropny katar w ciąży sam w sobie nie powinien być powodem do niepokoju, ponieważ to częsty objaw infekcji górnych dróg oddechowych, jeśli jednak katar utrzymuje się dłużej niż 7 dni, a do tego ciężarnej dokuczają inne dolegliwości takie jak ból głowy, czy bóle kostno-stawowe, wówczas bezwzględnie powinna ona udać się do lekarza.

Sprawdź: Czy przeziębienie w ciąży ma wpływ na dziecko?

Leki na katar w ciąży – jak bezpiecznie pozbyć się kataru?

Jak wiadomo, kobiety ciężarne mają dość ograniczone możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie leków, ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Na szczęście istnieje grupa bezpiecznych leków o działaniu miejscowym dających ulgę zwłaszcza ciężarnym skarżącym się na przewlekle zatkany nos. Jest również mnóstwo domowych sposób na radzenie sobie z katarem w ciąży.

Domowe leczenie kataru w ciąży

Wśród domowych sposobów na walkę z katarem w ciąży, godne uwagi są inhalacje. Możemy je robić z naparu rumianku, mięty, czy z użyciem olejku eukaliptusowego. Podczas takich inhalacji para wodna i olejki eteryczne znajdujące się we wspominanych ziołach i olejkach pomogą udrożnić nos, a także wspomogą rozrzedzanie i ułatwią usuwanie wydzieliny z nosa.
Innym domowym sposobem na pozbycie się kataru w czasie ciąży jest picie ciepłych napojów, herbatek ziołowych, czy też herbaty z miodem i cytryną, które rozgrzewają organizm i również pomagają rozgrzać wydzielinę.
Podczas infekcji, bezpiecznym domowym syropem, jaki możemy stosować, jest syrop z cebuli, czosnku i cytryny, możemy do niego dodać również imbir, cynamon czy maliny. Taka naturalna „bomba witaminowa” skutecznie wzmocni nasz organizm, a także pomoże w walce z nieprzyjemnymi objawami przeziębienia.
Gorący rosół również świetnie działa w czasie kataru, nie tylko rozgrzewa organizm, ale także skutecznie odtyka nos. Bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawilżanie powietrza. Suche powietrze podrażnia śluzówki i działa niekorzystnie na proces zdrowienia.

Sprawdź: Co może oznaczać krwawienie z nosa w ciąży?

Jakie bezpieczne specyfiki na katar w ciąży możemy kupić w aptece?

W walce z katarem na ratunek może przyjść nam woda morska. Możemy jej bezpiecznie używać w czasie ciąży. Z pewnością pomoże udrożnić zatkany nos. Ponadto, warto zaopatrzyć się w nebulizator i wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej, które doskonale nawilżają śluzówki i pomagają w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. W aptece warto zapytać o maść majerankowa, a także maść kamforową. Maść majerankowa świetnie sprawdzi się przy zatkanym nosie, z kolei maścią czy też olejkiem kamforowym możemy nacierać klatkę piersiową i plecy, co pomoże w rozgrzaniu organizmu i zmobilizuje go do skutecznej walki z wirusami.
Jeżeli chodzi o krople do nosa na katar, ich zakup najlepiej skonsultować z lekarzem, który wskaże jaki preparat można bezpiecznie stosować w ciąży.

Dowiedz się: Po jakim czasie działa antybiotyk?

QA – najczęściej zadawane pytania o katar w ciąży

Czy w ciąży można się wygrzewać?

Jak wiadomo i pewnie każdy z nas doświadczył w trakcie przeziębienia — czujemy ogólny chłód, może pojawić się stan podgorączkowy, potęgujący uczucie zimna. W takim stanie chciałoby się wejść do wanny z gorącą wodą, pod grubą kołdrę lub do sauny i skutecznie ogrzać nasze zmarznięte ciało. Korzystanie z sauny jest całkowicie zabronione dla kobiet w ciąży, jeżeli jednak chodzi o gorące kąpiele, tutaj zdania są podzielone. Warto skonsultować tę kwestię z ginekologiem, który oceni czy w konkretnym przypadku są przeciwwskazania, do takich kąpieli. Przede wszystkim ważny jest zdrowy rozsądek, na pewno nie powinno się przegrzewać ciała. Na rozgrzanie lepiej więc zastosować wspominane naturalne sposoby takie jak:

 • herbata z miodem i cytryną
 • ciepła woda z imbirem
 • gorący rosół
 • olejek kamforowy
 • moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą
 • herbata z sokiem malinowym

Koc, kołdra i gorąca herbata powinny wystarczyć, aby rozgrzać nasz organizm. Jeżeli ciężarną dopada przeziębienie, powinna ona przede wszystkim zwolnić, dużo odpoczywać i pozwolić organizmowi na walkę z wirusami.

Czy inhalacje na katar są bezpieczne w ciąży?

Inhalacje z naparu rumianku, mięty czy z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub soli są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Ważne, aby wykonywać je z użyciem zdrowych i pewnych produktów, zgodnie z zasadami. Inhalacje rozrzedzają wydzielinę i nawilżają śluzówkę, co pozytywnie wpływa na walkę z zatkanym nosem w ciąży.

Katar w ciąży – kiedy do lekarza?

Ciężarna z katarem powinna udać się do lekarza jeśli katar utrzymuje się powyżej 7 dni lub towarzyszy mu wysoka temperatura utrzymująca się ponad 3 dni, a także gdy w wydzielinie z nosa znajdują się ślady krwi lub gdy katarowi towarzyszy uporczywy ból głowy, zatok.

Czy katar w ciąży szkodzi dziecku?

Katar sam w sobie nie jest groźny i nie wpływa negatywnie na dziecko, jednak nie oznacza to, że można go bagatelizować. Katar bowiem może być objawem rozwijającej się infekcji. Kiedy zatem ciężarną dopada katar, a do tego ból głowy, gorsze samopoczucie lub podniesiona temperatura, wtedy koniecznie powinna ona zadbać o siebie, aby nie dopuścić do rozwinięcia się poważniejszej choroby.

Źródła:
 • Grzegorz Bręborowicz, Marzena Dworacka, Farmakoterapia w położnictwie, Warszawa 2018, wyd.1
 • WAO. 2016. Allergic diseases and asthma in pregnancy. World Allergy Organization.
 • National Institutes of Health, Office of Dietary Supplements, Zinc, February 2016. International Journal of Basic & Clinical Pharmacology, Study of Analgesics Usage in Third Trimester of Pregnancy and Its Ill Effects on Pregnancy Course and Outcome, 2017.

Dodaj komentarz

Rozrywka dla dzieci
Wróżka Zębuszka: Kiedy przychodzi? Co przynosi? Gdzie mieszka Zębowa Wróżka?
Prawdopodobnie każdy rodzic małego dziecka słyszał lub niebawem usłyszy o tajemniczej wróżce, która kolekcjonuje mleczne zęby, a co więcej płaci za każdego zostawionego pod poduszką mleczaka, prawdziwą gotówką. Kim jest
Czytaj dalej
Przepisy Kulinarne
Złote mleko (golden milk), czyli mleko z kurkumą [PRZEPISY, WŁAŚCIWOŚCI]
Czym jest złote mleko (golden milk)? Dlaczego tak szybko zyskuje na popularności? Jakie ma właściwości zdrowotne? Jak je przygotować? O tym wszystkim przeczytasz poniżej! Mleko z kurkumą - złoty przepis z
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy?
Drogie Panie, wybaczcie ten bezpośredni początek, ale już w pierwszym zdaniu muszę napisać, że długość szyjki macicy w ciąży powinna być starannie i systematycznie kontrolowana. Warto o tym pamiętać, ponieważ
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Truskawki w ciąży i podczas karmienia piersią
Truskawki to nieodłączny element pierwszych letnich dni. Przypadający na przełom maja i czerwca początek sezonu na te owoce zwiastuje, że wakacje są już blisko. Uwielbiane przez Polaków w każdej postaci:
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Czy kobiety w ciąży muszą nosić maseczki? W jakich przypadkach zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe podczas porodu?
Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony w Polsce już 16 kwietnia. Oznacza to, że w miejscach publicznych każdy, obowiązkowo musi nosić maseczkę lub w inny sposób zasłonić usta i
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Zdrowie w ciąży
Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby na migrenę]
Migrena w ciąży to częsta przypadłość, z którą borykają się przyszłe mamy szczególnie w I trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które przed ciążą często odczuwały bóle głowy, doświadczają ich
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Gorączka w ciąży: od ilu stopni mówi się o podwyższonej temperaturze w ciąży?
Nieznacznie podwyższona temperatura ciała na początku ciąży jest stanem fizjologicznym, natomiast gorączka w ciąży jest powodem do niepokoju. Najczęściej jej przyczyną jest infekcja lub toczący się w organizmie proces zapalny.
Czytaj dalej