Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?

Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że krwawienie nie zdarza się bardzo często, nie jest obfite, nie towarzyszą mu omdlenia lub nagłe osłabienie i inne nietypowe dolegliwości. Większość przyszłych mam przynajmniej raz zaobserwuje na chusteczce krew z nosa. W ciąży zachodzi wiele zmian hormonalnych w organizmie kobiety, dużemu obciążeniu podlega także układ krwionośny.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Krwawienie z nosa w ciąży dotyczy wielu kobiet i przeważnie nie stanowi powodów do niepokoju.
 • Najczęstszą przyczyną krwotoków z nosa u ciężarnych jest poszerzanie się naczyń krwionośnych przy jednoczesnym zwiększeniu się całościowej objętości krwi u przyszłej mamy.
 • Aby zapobiegać krwotokom z nosa należy spożywać odpowiednią ilość płynów (szczególnie wody), unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i stosować dobre praktyki w życiu codziennym dotyczące podnoszenia, wstawania, kichania, wydmuchiwania nosa.

Krew z nosa w ciąży: przyczyny?

Od momentu zapłodnienia w ciele przyszłej mamy zaczynają zachodzić gwałtowne zmiany. Wszystko po to, aby móc przygotować organizm do wysiłku, jakim będzie odżywianie i dźwiganie ciężaru dziecka w kolejnych miesiącach. Przez okres ciąży matka jest “odpowiedzialna” za przemiany metaboliczne, obieg krwi i trawienie malucha. Wszystko to wymaga m.in. dodatkowej ilości krwi. W ciąży zwiększa ona swoją objętość o ok. 40%, co średnio przekłada się na około 2 litry krwi więcej niż przed ciążą! Częste krwawienia z nosa, które doskwierają wielu mamom są powodowane gwałtownym poszerzeniem się naczyń krwionośnych, które przez pewien czas muszą “pomieścić” znacznie większą ilość krwi płynącej pod większym niż dotychczas ciśnieniem.

Drugim powodem krwawienia z nosa mogą być pękające naczynka. W ciąży dochodzi do przekrwienia błon śluzowych, a te są niebywale podatne na podrażnienia – delikatny katar, chłodne lub zbyt ciepłe powietrze. Również częste wydmuchiwanie nosa może doprowadzić do pękania naczynek. Tego typu krwawienie z nosa jest przeważnie bardzo delikatne w porównaniu z krwotokiem. Niektóre przyszłe mamy mogą obserwować skrzepy krwi w nosie. W ciąży powodowane jest to najczęściej pęknięciem naczynka głęboko w jamie nosa, a następnie zastygnięciem krwi, która w ten sposób się wysączyła. Może się to zdarzać szczególnie nad ranem lub po dłuższej drzemce.

Różny okres ciąży, różne przyczyny

Jak widać, przyczyn krwawień z nosa może być co najmniej kilka. Na każdym etapie ciąży będzie to odrobinę coś innego. Krew z nosa na początku ciąży jest najczęściej pokłosiem osłabionych naczynek i ogólnego osłabienia organizmu. W drugim trymestrze ciąży, kiedy następuje gwałtowny wzrost objętości krwi, przyczyn należy dopatrywać się w zwiększonym ciśnieniu krwi i obciążeniu naczyń krwionośnych.

Krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży

Krwotok z nosa w 3. trymestrze ciąży także nie stanowi niczego zaskakującego – końcówka ciąży jest bardzo wymagającym czasem. Dodatkowo w tym okresie organizm zaczyna magazynować wodę na czas porodu, co zwiększa jeszcze ilość płynów w ciele kobiety. Tutaj istotna uwaga: bardzo ważne jest, aby monitować ciśnienie na każdym etapie ciąży! Kobiety z nadmiernie wysokim ciśnieniem mogą zostać skierowane do szpitala w ostatnich miesiącach ciąży, dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Warto również mieć świadomość, że nie wszystkie kobiety doświadczają krwotoków z nosa w ciąży, chociaż zdecydowana większość przynajmniej raz zaobserwuje krew na chusteczce, np. podczas oczyszczania nosa.

Sprawdź: Jak zwalczać na katar w ciąży?

Krwawienie z nosa w ciąży: jak zapobiegać?

Jeśli przyszła mama wielokrotnie zauważyła u siebie tendencję do krwawienia z nosa podczas ciąży, może spróbować zminimalizować ilość ich występowania. Po pierwsze, warto spożywać odpowiednią ilość wody. Eksperci mówią o co najmniej 2-óch litrach dziennie, jednak warto w tym względzie kierować się własnym pragnieniem. Wiele przyszłych mam potrzebuje nawet 4 litrów płynów dziennie. Wszystko zależy od pogody, aktywności fizycznej, indywidualnych predyspozycji.

Sprawdź: Soki? Woda? Hebrata? Co najlepiej pić w czasie ciąży?

Po drugie, nie należy bagatelizować tzw. dobrych praktyk dnia codziennego. Przyszłe mamy nie powinny dźwigać ciężarów, jeśli jednak jest to absolutnie konieczne, powinny unikać schylania się na wyprostowanych nogach, tylko kucać, a następnie podnosić ciężar z wydechem, nie doprowadzając do nadmiernego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Warto również sprawdzić, czy nasz sposób wydmuchiwania nosa jest zgodny z zaleceniami laryngologów i fizjoterapeutów: wydmuchujemy na raz tylko jedną dziurkę (drugą zakrywając np. kciukiem). Powietrze należy wydmuchiwać delikatnie, bez nadmiernego wkładania w to wysiłku. Jeśli wydzielina nosowa na to nie pozwala, należy uprzednio ją rozrzedzić. Pomocna okaże się sól fizjologiczna, woda morska lub inhalacje.

Jeśli podejrzewamy, że krwotoki z nosa w ciąży powodowane są nadmiernie wysuszoną śluzówką, szczególnie w okresie zimowym lub w pomieszczeniach klimatyzowanych, warto profilaktycznie stosować wodę morską do nosa lub smarować wnętrze skrzydełek nosa wazeliną. Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w nawilżacz powietrza.

Mamy pytają o krew z nosa w ciąży. Co robić?

Jak zatamować krwotok z nosa?

Krwotok z nosa w ciąży tamuje się tak samo, jak w przypadku każdego innego krwotoku z nosa (poza tym powodowanym złamaniem). Należy usiąść prosto i stabilnie, a następnie pochylić się do przodu. Przy zaawansowanej ciąży można skorzystać z poduszek tak, aby było nam wygodnie. Następnie palcem wskazującym i kciukiem należy chwycić skrzydełka nosa poniżej jego nasady i uciskać delikatnie przez 5-10 minut. W tym czasie nie przerywamy jednostajnego ucisku, nie sprawdzamy, czy krew nadal płynie, czekamy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zaczyna nam się robić słabo, a krew leci bardzo obficie – wtedy wskazane może być zadzwonienie po pogotowie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Raz na jakiś czas pojawiający się krwotok trwający nawet 10 minut nie jest powodem do niepokoju, chociaż warto przy najbliższej rutynowej wizycie u lekarza o tym wspomnieć. Kiedy zgłosić się do lekarza jednak jak najszybciej?

 • kiedy krwotoki zdarzają się codziennie
 • są bardzo obfite
 • towarzyszy im nagłe pogorszenie samopoczucia, osłabienie, zawroty głowy
 • u przyszłej mamy pojawiły się skoki ciśnienia.

Sprawdź: Jaka jest najrzadsza grupa krwi?

Źródła:
 • Harms, R. W. (Ed.). (2004). Mayo Clinic guide to a healthy pregnancy. New York, NY: HarperCollins Publishers Inc.

Dodaj komentarz

8 komentarzy: Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?

 1. Krew z nosa a ciąża

  Wiem, ze jest to normalne, no ale chyba zdarza mi się to za często. Od kilku dni codziennie:( Sama juz nie wiem co o tym sądzić.
  Czy któraś z Was tak miała??
  Dodam, ze płytki spdaja na łeb na szyję!!!a wizyta w poniedziałek.

  POzdr.

  • Re: Krew z nosa a ciąża

   Polecam sok z buraków, a jeżeli nie koniecznie to surówki z buraków lub takie na ciepło. Oczywiście barszczyk czerwony w każdej postaci. Kup w aptece żelazo np. biofer – jeżlei lekarz nie przepisał, co pewnei zrobi po wizycie. Ten biofer jest bez recepty i nawet ma napisane, że kobiety w ciąży mogą jeśc. Także życze powodzenia i się nie przejmuj….. no chyba że masz krwotoki z nosa takie konkretne… to do lekarza.

   Trzymaj się będzie dobrze.

   Agata

  • Re: Krew z nosa a ciąża

   Żelazo w pigułach i soczek z buraczków. Potwierdzam. Ja też mam anemię i tak robię. Do soczku dodaję jeszcze marchewkę i jabłko bo same buraki by mi chyba nie przeszły. U mnie za to krwawią dziąsła i jestem osłabiona. Jem dużo owoców, piję mleczko i staram się dbać o siebie. Będzie dobrze. Pozdrawiam.

 2. Krew z nosa 🙁

  Od jakiegoś czasu puszcza mi się krew z nosa wczesniej to było raz na jakis czas teraz jest to codziennie nawet po kilka razy co jest??? w pierwszej ciązy tak nie miałam…..
  Czy ktoś tak miał lub ma jak sobie radzić???

  • Re: Krew z nosa 🙁

   Ja tak nie mam, ale czytałam, że niestety krew z nosa, katary i ból głowy w ciąży to nic dziwnego, podobnie jak mdłości.

  • Re: Krew z nosa 🙁

   U mnie to samo. W pierwszej ciązy tez tak było i jest i teraz. Dla mnie to normalka, co wyczytam to mam.

   Aga & Ty$ka (23.08.03) i Malusi KTOŚ (21.08.06)

  • Re: Krew z nosa 🙁

   Nati krwawienie z dziąseł, krew z nosa w Twoim stanie to normalne, naprawdę nie masz się czym niepokoić
   Ania

   Ania i

  • Re: Krew z nosa 🙁

   gdzies od 4-5 mies mialam tak bardzo czesto w ciazy z Antkiem. I jeszcze dodatkowo krwawiace dziasla. Pewnie powinnas w zwiazku z tym czesciej kontrolowac krew (plytki krwi, zelazo). Spytaj lekarza o rutinoskorbin – uszczelnia naczynia krwionosne i troche moze zapobiec takim krwawieniom

   elik i antek 23,5 mies +?

  • Re: Krew z nosa 🙁

   Jak tak mialam Nati i tez w drugiej ciazy. To normalne ale jak sie martwisz wspomnij lekarzowi o tym na wizycie 🙂

   Aga z Szymkiem (24.03.1999) i Julcią (12.06.2004) !

  • Re: Krew z nosa 🙁

   Ja tak miałam w ciąży z Oleńką bardzo często,także tym się nie przejmuj. Teraz też już mi się chyba zaczyna.

   Agnieszka i Oleńka (01.09.2003r.)
   + sierpniowe Słoneczko 🙂

  • Re: Krew z nosa 🙁

   to na pewno nic złego- też tak czasem miałam

   *Juleczka*

  • Re: Krew z nosa 🙁

   Dziś mi znajoma powiedziała ze moze miec to związek z ciśnieniem ale nie wiem czy to prawda….

  • Re: Krew z nosa 🙁

   Mam to samo najczęściej z rana,ale wyniki mam w normie więc lekarz powiedział, że nie ma co się przejmować

   Aga i aniołek (10-13.12.2003) i jeszcz ktoś

  • Re: Krew z nosa 🙁

   Ja mam b. niskie ciśnienie i nic takiego nie mam, ale może przy wysokim…. chyba masz badane podczas każdej wizyty?
   PS Ja po przejściach z ciśnieniem kupiłam sobie ciśnieniomierz – super sprawa.

  • więcej odpowiedzi (2)
 3. Krew z nosa – zdarzyło się wam?

  Miałam takie problemy jako dziecko i dorastająca panna – krwotoki z nosa. Ale już bardzo dawno nie. Aż tu, ostatniej nocy, poszła mi właśnie krew z nosa. Niezbyt groźnie, bo szybko zatamowałam, ale trochę mnie to zaskoczyło. A u was?
  Pozdrawiam
  Ewa

  ewable

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   U mnie co prawda aż krwotoków nie było, ale krew z nosa i z dziąseł to była normalka, naczynia krwionośne są słabsze. Jesli to się powtórzy to lepiej powiedz o tej przypadłośi swojemu ginowi, niech to odnotuje w katotece i w karcie ciąży.

   Dorcia 08.08.04

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   Mi w piatym miesiacu ciąży kikakrotnie, potem już był spokój. Gina mówiła ze to normalne osłabienie, poprostu akurat tak się uzewnętrzniło.
   Pozdrawiam

   Ania i Bąbelek

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   ja nigdy nie mialam problemow z krwotokami z nosa a w ciazy zdarzylo sie kilka razy. teraz jestem juz 13 miesiacy po porodzie i krwotokow znowu nie ma. Krwotoki miewalam raczej na poczatku ciazy kiedy to tez mdlalam, wymiototalam itp.

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   ja prawie od poczatku ciazy mialam takie problemy. czasem 2-3 razy dziennie krwotok z nosa, czasem wystarczylo, ze sie pochylalam nad klawiatura za dlugo. najggorzej bylo w tzw. miejscach publicznych – wyobraz sobie wielka ciezarowke w autobusie, ktora zaczyna tamowac krwotok z nosa: panika wsrod wspolpasazerow ciezarna i krwawi (to nic, ze z nosa), wiec pewnie rodzi gin mowil, zeby przeczekac (lub udac sie do larygologa na jakies kombinacje z przegroda nosowa – nie skorzystalam), przeczekalam, nic sie nie stalo. nie martw sie, pozdrowienia dla brzuszka;)

   k8 i Adaś 30.04.04

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   Ja też jakiś wielkich krwotoków nie miałą ale drobne krwawienia się zdarzyły kilka razy. Lekarz powiedział że to przez osłabienie naczyń krwionośnych (ja sobie wychodowałąm w ciąży niezłą kolekcję “pajączków” na udach i kilka na brzuchu) ale to nic groźnego.

   Ewcia i Natalka

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   Ja miałam kilka razy lekki krwotok z nosa, sluzówka w nosie jest bardziej ukrwiona w ciąży i łatwiej pękaja naczynka. Możesz sobie zaaplikować rutinoskorbin lub jedz duże ilości cytrusów, bo maja witaminę C a ona wzmacnia naczynka.
   Jeśli zdarzają się sporadycznie to nic groźnego, ale jak często to powiedz o tym swojemu ginowi na wszelki wypadek.
   Pozdrawiam!

   Kasia+Filipek

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   oj miewam, miewam i to całkiem często, ale lekarz powiedział, że to normalka w ciąży i zalecił mi 2 azy dziennie rutinoscorbin, więc sobie biore co jakiś czas jak się krew pojawia
   nie martw się, to nic poważnego
   pozdrawiam cieplutko

   mk

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   ja mialam 3 krwotoki z nosa tak do 5 miesiaca. tez niezbyt obfite, ale wczesniej nie zdarzalo mi sie to. w madrych ksiazkach jest to podane jako jedna z przypadlosci ciezarnych.

   pozdrawiam,
   Edyta+Mala

  • Re: Krew z nosa – zdarzyło się wam?

   Miałam krwawienia i krwotoki z nosa przez całą poprzednią ciążę. Przeszło jak ręką odjął po porodzie. Bierz Rutinoscorbin lub Cerutin, to trochę pomoże.

   Planetka, Ola (05.10.2003) i Ktoś (25.05.2005)

 4. krew z nosa??

  hej, nie wiem czy to normalne ale non stop leci mi krew z nosa, wg mojego ginekologa to normalne i zdarza się, tym bardziej że jako dziecko często miałam takie krwotoki. Szczerze mówiąc wkurza mnie to, np wczoraj kichnęłam i załatwiłam białą bluzę krwią :/ Wszystkie wyniki mam w normie. Jest na to jakiś sposób??

  • Re: krew z nosa??

   To normalne. Też mi leci od kilkunastu tygodni. W ogóle się tym nie przejmuję, bo to nie są żadne krwotoki tylko parę kropel krwi na chustce, ale za to codziennie. Chyba nie ma na to sposobu. To może być przez wysychanie błon śluzowych (może więc pomoże nawilżanie (pokoju?), które jest normalne w ciąży. Albo przez anemię – a z nią się chyba wszystkie zmagamy, jak umiemy 😉 Tak czy tak, nie przejmuj się tym.

   gina, Kubuś (30.03.94) i Iga (23.07.04)

  • Re: krew z nosa??

   Witaj!!!
   Ja tez mialam podobny problem, ale pod koniec ciazy… (ok.36 tyg.) Kilka razy poleciala mi krew z nosa. Jak powiedzialam mojemu ginowi, stwierdzil, ze mam brac ruthinoscorbin,.. to ponoc dziala “uszczelniajaco” na naczynka krwionosne. Faktycznie problem zniknal…
   Widze jednak, ze u Ciebie to dosc wczesny etap ciazy, wiec na wlasna reke nie bierz leku tylko, zapytaj gina. Z drugiej strony, ruthinoscorbin jest podobno nie szkodliwy dla kobiet w ciazy….
   Pozdrawiam
   Kale&Kwietniowe Bobo

  • Re: krew z nosa??

   jakis czas temu pisalam podobnego posta, bo tez mam krwotoki. moj gin tez twierdzi, ze to nic powaznego… tylko dyskomfort lekki;)) szczegolnie jak sie to zdarzy w tzw. miejscu publicznym – ludzie strasznie panikuja, jak zobacza krwawiaca ciezarna (niewazne, ze to krew z nosa;)))))))))
   a, ginek powiedzial jeszcze, ze ewentualnie mozna przeczyscic przegrode nosa u laryngologa. ja nie probowalam.
   pozdrawiam
   k8 i A. (34 tydz.)

  • Re: krew z nosa??

   Dorotko, wszystko ok, mnie też czasem kapała, choc niestety bardziej krawiły i krwawią mi dziąsła..Jak się cieszę, że mineły juz u Ciebie te najgorsze tygodnie Gratuluję zakończenia pierwszego trymestru, pogłaszcz brzuszek

   ika z syneczkiem Igorem marcowym lub kwietniowym

  • Re: krew z nosa??

   U mnie krwawienie z nosa to zaledwie plamienie, jednak nigdy wcześniej tego nie miałam. Wg mojego lekarza to normalne (wg opracowań książkowych też) i mój ginekolog polecił mi zażywanie albo witaminy c, albo rutinoscorbinu – które to wzmacniają ścianki naczyń krwinośnych.

 5. krew z nosa

  Nigdy wcześniej mi się nic tekiego nie przytrafiało a dzisiaj drugi raz w ciągu tygodnia poleciała mi krew z nosa 🙁 Nie wiem czy mam się martwić, przecież łykam witaminki i żelazo. Mierzyłam sobie ciśnienie i jest niskie, ale nie wiem czy dobrze to robię. Bardzo puchnę, mam też straszne problemy z hemorojdami, nic mi nie pomaga. Lekarka widziała mnie 2 tygodnie temu i z powodu tego puchnięcia jestem w domku, ale zatrucia nie mam, bo ciśnienie niskie i białka w moczu też nie mam. Czy mam się przejmować że coś jest nie tak??

  • Re: krew z nosa

   Lepiej zadzwoń do swojej ginki.

  • Re: krew z nosa

   miałam dokładnie to samo co ty nigdy w zyciu nie leciała mi krew z nosa i nagle zaczeła na poczatku to zbagatelizowałam ale po 3 tygodniach kiedy to codziennie leciała mi krew powiedziałam o tym ginowi dostałam skierowanie do laryngologa i miałam przypalane naczynka w nosku choc brzmi groznie nie bolało tylko troche szczypało potem jeszcze przez kilka dni robiły sie strupki i krwawilo ale teraz juz mam spokoj

  • Re: krew z nosa

   Jeżeli będzie ci ta krew leciała sporadycznia to nie jest to problem poniewaz w ciąży jest przekrwiona śluzówka i to podobno normalne,że leci krew. Mam to samo i pytałam mojego gina powiedział żebym się nie martwiła. Więc nie martw się.
   Pozdrawiam agata i 36 tyg brzuszek

  • Re: krew z nosa

   Dziękuję Wam za odpowiedzi, trochę mnie to pocieszyło, bo bałam się że to jest związane z czymś groźnym. Jutro a najpóźniej w piątek wybiorę się do mojej ginki zobaczymy co mi doradzi.
   Pozdraiwiam

 6. Krew z nosa!

  Mam pytanie czy Wam tez leci w ciązy krew z nosa?? Ja rano wstaję i leci mi z dwóch dziurek na raz. Na szczęście nie za często – ale jednak.

  • Re: Krew z nosa!

   Słyszałam, że przekrwienie błony śluzowej jest dość popularne w ciaży. Mnie niestety krwawią dziąsła
   Pewnie więcej dziewczyn ma podobne “rewelacje”

   ika z małym słoneczkiem marcowym

  • Re: Krew z nosa!

   Mnie też krwawia dziasła, ale moja koleżanka miała też takie krwotoki z nosa – to ogólne osłabienie organizmu!!! Nie martw sie 🙂

   Aga z marcowym dzieciątkiem

  • Re: Krew z nosa!

   Rozmawiałam o tym ostatnio z moim lekarzem. Trochę mnie uspokoił, powiedział, że przy tych upałach to trudno się przed tym ustrzec zwłaszcza w ciąży, przekrwienie naczynek w nosie itp. Moje wyniki są jak do tej pory ok, więc polecił mi tylko dodatkowo witaminę C, a jeśli krwotoki będą częste albo długotrwałe – wizytę u laryngologa.

 7. Czy krew z nosa…

  Czy krew z nosa jest zjawiskiem normalnym?Nie mam czestych, ani intensywnych krwotokow z nosa, tylko po prostu takie delikatne plamienie. Poza tym caly czas mam cos w rodzaju popekanych naczynek w nosdrzach. Nie wiem czy z tym maja do czynienia wszystkie kobiety w ciazy, czy jest to w jakiejs mierze normalne? Pozdrawiam…

  • Re: Czy krew z nosa…

   no mi sie wydaje ze to normalne, bo i ja takie coś miałam i mam nadal i takie uczucie zapchanego nosa


   chmurka 21.09

  • Re: Czy krew z nosa…

   Z tego co czytala to sie zdarza,nie ma powodu do obaw,ale najlepiej pogadaj z lekarzem

   Monia i chlopaczek (30.08.03)

  • Re: Czy krew z nosa…

   moj madry podrecznik o ciazy mowi ze to czesty objaw i generalnie nie nalezy sie tym przejmowac. Jednak nie powinno sie tego bagatelizowac – jak zreszta niczego w naszym stanie 🙂 – wiec poinformuj o tym swojego lekarza.

   pozdrawiam

   Ania i wrzesniowa corcia 26.09.03

  • Re: Czy krew z nosa…

   Na poczatku ciazy kilka razy mi poleciala krew z nosa ale to byla doslownie malutka plamka. Teraz czesto w nocy czuje jak mi sie troche zatyka nos. Jak rano czyszcze to mam troche takiej zaschnietej krwi. Ale jest tego naprawde odrobinka.

   laura (26.10.03)

  • Re: Czy krew z nosa…

   W ciąży delikatne i przewrazliwione naczynka w nosie sa normalnym zjawiskiem.

  • Re: Czy krew z nosa…

   To sie czesto zdarza blony slozowe sa przekrwione, w zwiazku z czym czesto pekaja drobne naczynka, nic sie nie martw. Dla poprawy mozesz spozywac witamine c np cytrusy, soki itd

  • Re: Czy krew z nosa…

   W ciąży nos jest bardziej ukrwiony.

   Sylwia +… (20.10.2003)

  • Re: Czy krew z nosa…

   Nie ma powodów do obaw. Mnie też się zdarza zwłaszcza nad ranem. To częsta dolegliwość u kobiet w ciązy. Wiem coś o tym – moja mama jest laryngologiem!

   Pozdrawiam-

  • Re: Czy krew z nosa…

   Wszyskim kobietom w ciązy krew z nosa nie leci, tak jak nie wszystkie maja nudności i wymioty. W każdym razie krew z nosa a także z dziąseł – np. przy myciu zębów – jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym i powszechnym, więc nie powinnaś się przejmować.

   Oczywiście, warto wspomnieć o tym lekarzowi przy kolejnej wizycie, ale sądze, że raczej się nie przejmie, tylko Ci powie, że tak może być…

   Karolka i Przecinek (7.08.03)

  • Re: Czy krew z nosa…

   Nie wiem czy wszystkie cięzaróweczki tak mają ale ja tak 🙁 Miałam dosyć długo przytkany nos, a jak go wytarłam to na chusteczne zawsze miałam w śluzie trochę krwi 🙁 No i raz przy omdleniu zdarzyło mi sie że troszke bardziej poleciała mi krew z nosa. No ale ogólnie to niestety popękane naczynka w nosie to u mnie teraz normalka 🙁 Chociaz teraz robi sie jakby lepiej – moze juz przechodzi….
   pozdrawiam 🙂

   Usianka i Bąbelek co chyba będzie babeczką 😉 (9.XI.2003)

 8. krew z nosa

  Od pewnego czasu zauwazylam u siebie krwawienie z nosa. Do tej pory bylo bardzo delikatne i wiazalam to z pogoda(np. pekanie naczynek wskutek mrozu) ale dzisiaj rano mialalm maly krwotok. I caly caly czas czuje, ze jest tam cos nie w porzadku. Zastanawiam sie,czy moze miec to zwiazek z ciaza? Do tej pory nigdy nie leciala mi krew z nosa..

  • Re: krew z nosa

   Tak, pewnie ma związek, tak twierdziłmój lekarz, miałam podobnie jak Ty, słabnięcia także lekkie i nadmierne ukrwienie naczynek w nosie, a raz porządny krwotok.
   Tyle że ja wtetdy nie brałam witamin żadnych i lekarz mi polecił brać to się od razu wtedy skończyło. Jakie masz wyniki badań? Pewnie masz niedobór magnezu lub żelaza… Postaraj się to uzupełnić pokarmami i porozmawiać z lekarzem.

   Lea i dzieciątko płci zmiennej acz niezmiennie kochanej (11.03.03)

  • Re: krew z nosa

   Wiesz, ja pare lat temu, przed ciaza, mialam anemie, i wlasnie w ten sposob to sie przejawialo. Wiec moze masz po prostu niedobor zelaza zwiazany z ciaza? Jaka masz morfologie? jak nie masz zrobionej, to powiedz lekarzowi zeby cie skierowal. Ja mysle ze to jest wlasnie przyczyna.

   Helenka – przyszla mamuska

  • Re: krew z nosa

   Dzisiaj w nocy tez leciala mi krew z nosa i dosyc czesto sie to zdarza. Tzn. nawet nie leci ale widze na chusteczce, ze jest. Nigdy wczesniej tez tego nie mialam, nawet chyba nigdy mi krew z nosa nie leciala. Ale gdzies czytalam, ze w ciazy moze sie to zdarzac ze wzgledu na bardziej wrazliwe naczynka w nosie…czy jakos tak 🙂 Pozdrawiam 🙂

   Ewcia – 23.05.03 :))

  • Re: krew z nosa

   Czesc kasienkak!
   No to nie jestes sama! Ja mam lekkie krwawienie z nosa kazdego ranka. Mówilam o tym poloznej, a ona na to, ze tak to bywa w ciazy i juz.

   Pozdrawiam,

   Ewcia + 24 tyg. synek

  • Re: krew z nosa

   Takie to uroki ciąży. Krwawiące dziąsła również. Ja biorę Rutinoscorbin 2×2 dziennie i jest trochę lepiej.

   Pozdrawiam
   GOHA i Dareczek
   14. 04. 2003

  • Re: krew z nosa

   musissz miec slabe naczynia krw. a ciaza jeszce bardziej je oslabila…ja krwotokow nie mam.. Ale codziennie smarkam krwia..i czasami mam takie uczucie jakbym miala miec krwotok z nosa.. Ale ponoc to normalne w ciazy..
   pozd

   dorota…termin…1 czerwca!

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo