Gdy leci krew z nosa w ciąży. Jak zatamować krwotok z nosa i kiedy zgłosić się do lekarza?

Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że krwawienie nie zdarza się bardzo często, nie jest obfite, nie towarzyszą mu omdlenia lub nagłe osłabienie i inne nietypowe dolegliwości. Większość przyszłych mam przynajmniej raz zaobserwuje na chusteczce krew z nosa. W ciąży zachodzi wiele zmian hormonalnych w organizmie kobiety, dużemu obciążeniu podlega także układ krwionośny.

Gdy leci krew z nosa w ciąży. Jak zatamować krwotok z nosa i kiedy zgłosić się do lekarza?
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Krwawienie z nosa w ciąży dotyczy wielu kobiet i przeważnie nie stanowi powodów do niepokoju.
  • Najczęstszą przyczyną krwotoków z nosa u ciężarnych jest poszerzanie się naczyń krwionośnych przy jednoczesnym zwiększeniu się całościowej objętości krwi u przyszłej mamy.
  • Aby zapobiegać krwotokom z nosa należy spożywać odpowiednią ilość płynów (szczególnie wody), unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i stosować dobre praktyki w życiu codziennym dotyczące podnoszenia, wstawania, kichania, wydmuchiwania nosa.

Krew z nosa w ciąży: przyczyny?

Od momentu zapłodnienia w ciele przyszłej mamy zaczynają zachodzić gwałtowne zmiany. Wszystko po to, aby móc przygotować organizm do wysiłku, jakim będzie odżywianie i dźwiganie ciężaru dziecka w kolejnych miesiącach. Przez okres ciąży matka jest „odpowiedzialna” za przemiany metaboliczne, obieg krwi i trawienie malucha. Wszystko to wymaga m.in. dodatkowej ilości krwi. W ciąży zwiększa ona swoją objętość o ok. 40%, co średnio przekłada się na około 2 litry krwi więcej niż przed ciążą! Częste krwawienia z nosa, które doskwierają wielu mamom są powodowane gwałtownym poszerzeniem się naczyń krwionośnych, które przez pewien czas muszą „pomieścić” znacznie większą ilość krwi płynącej pod większym niż dotychczas ciśnieniem.

Drugim powodem krwawienia z nosa mogą być pękające naczynka. W ciąży dochodzi do przekrwienia błon śluzowych, a te są niebywale podatne na podrażnienia – delikatny katar, chłodne lub zbyt ciepłe powietrze. Również częste wydmuchiwanie nosa może doprowadzić do pękania naczynek. Tego typu krwawienie z nosa jest przeważnie bardzo delikatne w porównaniu z krwotokiem. Niektóre przyszłe mamy mogą obserwować skrzepy krwi w nosie. W ciąży powodowane jest to najczęściej pęknięciem naczynka głęboko w jamie nosa, a następnie zastygnięciem krwi, która w ten sposób się wysączyła. Może się to zdarzać szczególnie nad ranem lub po dłuższej drzemce.

Różny okres ciąży, różne przyczyny

Jak widać, przyczyn krwawień z nosa może być co najmniej kilka. Na każdym etapie ciąży będzie to odrobinę coś innego. Krew z nosa na początku ciąży jest najczęściej pokłosiem osłabionych naczynek i ogólnego osłabienia organizmu. W drugim trymestrze, kiedy następuje gwałtowny wzrost objętości krwi, przyczyn należy dopatrywać się w zwiększonym ciśnieniu krwi i obciążeniu naczyń krwionośnych. Krwotok z nosa w 3. trymestrze także nie stanowi niczego zaskakującego – końcówka ciąży jest bardzo wymagającym czasem. Dodatkowo w tym okresie organizm zaczyna magazynować wodę na czas porodu, co zwiększa jeszcze ilość płynów w ciele kobiety. Tutaj istotna uwaga: bardzo ważne jest, aby monitować ciśnienie na każdym etapie ciąży! Kobiety z nadmiernie wysokim ciśnieniem mogą zostać skierowane do szpitala w ostatnich miesiącach ciąży, dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Warto również mieć świadomość, że nie wszystkie kobiety doświadczają krwotoków z nosa w ciąży, chociaż zdecydowana większość przynajmniej raz zaobserwuje krew na chusteczce, np. podczas oczyszczania nosa.

Sprawdź: Jak zwalczać na katar w ciąży?

Krwawienie z nosa w ciąży: jak zapobiegać?

Jeśli przyszła mama wielokrotnie zauważyła u siebie tendencję do krwawienia z nosa podczas ciąży, może spróbować zminimalizować ilość ich występowania. Po pierwsze, warto spożywać odpowiednią ilość wody. Eksperci mówią o co najmniej 2-óch litrach dziennie, jednak warto w tym względzie kierować się własnym pragnieniem. Wiele przyszłych mam potrzebuje nawet 4 litrów płynów dziennie. Wszystko zależy od pogody, aktywności fizycznej, indywidualnych predyspozycji.

Po drugie, nie należy bagatelizować tzw. dobrych praktyk dnia codziennego. Przyszłe mamy nie powinny dźwigać ciężarów, jeśli jednak jest to absolutnie konieczne, powinny unikać schylania się na wyprostowanych nogach, tylko kucać, a następnie podnosić ciężar z wydechem, nie doprowadzając do nadmiernego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Warto również sprawdzić, czy nasz sposób wydmuchiwania nosa jest zgodny z zaleceniami laryngologów i fizjoterapeutów: wydmuchujemy na raz tylko jedną dziurkę (drugą zakrywając np. kciukiem). Powietrze należy wydmuchiwać delikatnie, bez nadmiernego wkładania w to wysiłku. Jeśli wydzielina nosowa na to nie pozwala, należy uprzednio ją rozrzedzić. Pomocna okaże się sól fizjologiczna, woda morska lub inhalacje.

Jeśli podejrzewamy, że krwotoki z nosa w ciąży powodowane są nadmiernie wysuszoną śluzówką, szczególnie w okresie zimowym lub w pomieszczeniach klimatyzowanych, warto profilaktycznie stosować wodę morską do nosa lub smarować wnętrze skrzydełek nosa wazeliną. Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w nawilżacz powietrza.

Mamy pytają o krwawienia z nosa w ciąży. Co robić?

Jak zatamować krwotok z nosa?

Krwotok z nosa w ciąży tamuje się tak samo, jak w przypadku każdego innego krwotoku z nosa (poza tym powodowanym złamaniem). Należy usiąść prosto i stabilnie, a następnie pochylić się do przodu. Przy zaawansowanej ciąży można skorzystać z poduszek tak, aby było nam wygodnie. Następnie palcem wskazującym i kciukiem należy chwycić skrzydełka nosa poniżej jego nasady i uciskać delikatnie przez 5-10 minut. W tym czasie nie przerywamy jednostajnego ucisku, nie sprawdzamy, czy krew nadal płynie, czekamy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zaczyna nam się robić słabo, a krew leci bardzo obficie – wtedy wskazane może być zadzwonienie po pogotowie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Raz na jakiś czas pojawiający się krwotok trwający nawet 10 minut nie jest powodem do niepokoju, chociaż warto przy najbliższej rutynowej wizycie u lekarza o tym wspomnieć. Kiedy zgłosić się do lekarza jednak jak najszybciej?

  • kiedy krwotoki zdarzają się codziennie
  • są bardzo obfite
  • towarzyszy im nagłe pogorszenie samopoczucia, osłabienie, zawroty głowy
  • u przyszłej mamy pojawiły się skoki ciśnienia.

 

Źródła:
  • Harms, R. W. (Ed.). (2004). Mayo Clinic guide to a healthy pregnancy. New York, NY: HarperCollins Publishers Inc.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Odrobaczanie dzieci, czyli jak skutecznie pozbyć się pasożytów?
Każdy rodzic dba o swoje dziecko i chroni je przed chorobami jak tylko może, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich schorzeń. Jednym z częstszych problemów, które dotyczą dzieci
Czytaj dalej
Poród
Ruchy dziecka przed porodem
Czy wzmożone ruchy dziecka przed porodem są powodem do niepokoju? Jak zachowuje się dziecko przed porodem i jakie są oznaki tego, że rozwiązanie ciąży jest tuż tuż? Ruchy dziecka przed porodem Chyba każda przyszła
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból łydek w ciąży – przyczyny i skuteczne sposoby na łagodzenie bólu
Ból nóg, kręgosłupa czy pleców w ciąży, to bardzo częste dolegliwości, na które uskarżają się ciężarne. Zmiany w fizjologii, rosnący brzuch, obciążający kręgosłup oraz mięśnie, do tego zmiany w obrębie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Zdrowie w ciąży
Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby na migrenę]
Migrena w ciąży to częsta przypadłość, z którą borykają się przyszłe mamy szczególnie w I trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które przed ciążą często odczuwały bóle głowy, doświadczają ich
Czytaj dalej