Każdy może zostać Ewą Pajor lub Robertem Lewandowskim

W świecie sportu nie istnieją bariery. Sport dedykowany jest dla wszystkich bez względu na płeć, wiek czy możliwości motoryczne. Od najmłodszych lat towarzyszy nam w życiu, a sukcesy polskich sportowców wpływają na jego coraz większą popularność nawet w świecie osób z niepełnosprawnością.

Chłopcy i dziewczęta mają swoich sportowych idoli i próbują pójść w ich ślady. Każde dziecko marzy o tym, by wspiąć się na szczyt sportowych możliwości. Każde dziecko marzy, by powtórzyć sukcesy największych sportowców takich jak chociażby Ewa Pajor lub Robert Lewandowski. Na adeptów sportu czekają kluby sportowe, boiska i trenerzy, nawet na tych, dla których uprawianie sportu nie jest prostą sprawą. Młodzi ludzie z niepełnosprawnością mogą mieć większy problem z powtórzeniem sukcesów naszych polskich futbolistów, ale polskie „podwórko” sportowe jest coraz bardziej otwarte na sport OzN, co widać po ilości zespołów amp futbolowych, które powoływane są do życia przy klubach sportowych. Polska jest liderem w światowym championacie amp futbolu. Nasi amp futboliści w bieżącym roku zajęli trzecie miejsce w Lidze Narodów Dywizji A i zwyciężyli w prestiżowym Ampf Futbol Cup. Polska jest światowym liderem w amp futbolu kobiet. Na polskiej ziemi odbył się pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy kobiecych drużyn narodowych w amp futbolu. Nasz polski amp futbolista został wyróżniony jedną z największych nagród w świecie futbolu. Marcin Oleksy otrzymał Nagrodę Puskasa na gali FIFA The Best w Paryżu. Polak z Warty Poznań został doceniony za bramkę zdobytą nożycami. To pierwszy w historii laureat wywodzący się z amp futbolu, dyscypliny przeznaczonej dla zawodników po amputacji kończyny.

Kierunkowskaz dla niepełnosprawnego sportowca

Osób z niepełnosprawnościami do sportu zachęcać nie trzeba. Trzeba natomiast zapewnić im warunki do jego uprawiania. Osoby z niepełnosprawnością doskonale wiedzą, że sport może być dla nich pewną formą rehabilitacji, dlatego coraz częściej sięgają po tę formę leczenia. Trzeba im tylko wskazać kierunek, by osiągnąć sukces w sporcie. Do tego została powołana do życia kampania „Sport bez barier”. To przy jej pomocy osoby z niepełnosprawnością znajdą klub sportowy, który oferuje dla nich możliwość uprawiania odpowiedniej dyscypliny. Na stronie internetowej kampanii OzN znajdzie informacje, jak można otrzymać dofinansowanie do specjalistycznej protezy, która umożliwi uprawianie dyscypliny sportowej, a także gdzie i kiedy odbywają się zawody sportowe dla OzN. „Sport bez barier” to inicjatywa, która ma na celu popularyzację i wsparcie aktywności sportowej osób z niepełnosprawnościami, promocję sportu, kultury fizycznej w tej grupie społecznej, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Jest kierunkowskazem dla OzN, które chcą dochodzić do większej sprawności i samodzielności poprzez uprawianie sportu. „Sport bez barier” popularyzuje sport amatorski i zawodowy OzN.

Wygodna aplikacja

Nowoczesna technologia wychodzi naprzeciw adeptom sportu niepełnosprawnych. Kampania „Sport bez barier” umożliwia OzN, chcącym uprawiać sport, uzyskanie wszelkich informacji poprzez aplikację na smartfony. W aplikacji tej znajdują się wszystkie pożądane informacje, takie jak umiejscowienie klubów sportowych. W aplikacji znaleźć można aktualne informacje o zawodach sportowych organizowanych dla OzN. 

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na 

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo