Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?

Święty Mikołaj kojarzy nam się przede wszystkim z Wigilią, prezentami pod choinką i charakterystyczną siwą brodą. W naszej kulturze ten sympatyczny staruszek funkcjonuje przede wszystkim jako baśniowa postać z zaokrąglonym brzuszkiem i czerwoną czapką. Zgodnie z tradycją Mikołaj odwiedza nas co roku w okresie Bożego Narodzenia i zostawia podarunki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten zwyczaj ma swoje źródło w prawdziwej historii pewnego świętego, biskupa Miry. Jak wygląda legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci? Kiedy urodził się Święty Mikołaj?

Św. Mikołaj z Miry – życiorys. Kiedy żył święty Mikołaj?

Postać św. Mikołaja jest zdecydowanie najbardziej uwielbiana wśród dzieci na całym świecie. Nic dziwnego, że staruszek budzi tak pozytywne emocje, skoro co roku szczodrze obdarowuje nas prezentami, a wyglądem przypomina sympatycznego dziadka o złotym sercu. Wiemy, że mieszka w Laponii lub na biegunie północnym i cały rok przygotowuje podarunki, w czym dzielnie pomagają mu elfy. Gdy o nim myślimy, mamy przed oczami przede wszystkim okazałą, długą brodę, czerwone wdzianko i czapkę z pomponem. To jednak tylko jedna wersja Mikołajowej historii i to właśnie ona zapisała się trwale w kulturze. Pierwowzorem tej postaci była jednak prawdziwa osoba, biskup Miry. Co kryje prawdziwa historia Mikołaja?

Na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji żył i działał pewien wyjątkowy duchowny, który wsławił się swoją niezwykłą dobrocią i pomocą potrzebującym. Był biskupem Miry Licyjskiej, a opis jego życia i dokonań został opisany w wielu legendach i starożytnych źródłach, które odkryto dopiero w kilkaset lat po jego śmierci.

Według zapisów Mikołaj miał się urodzić około 270 roku gdzieś na terenie Grecji (dzisiaj Turcja). Wskazywałoby na to również pochodzenie jego imienia, które wywodzi się od dwóch greckich słów: nike – „zwyciężać” i laos – „lud”. Z dalszej biografii wiadomo, że imię to nie było przypadkowe. Urodził się bowiem w dość zamożnej rodzinie i po śmierci rodziców odziedziczył po nich spory majątek. Gdyby zechciał, mógłby spokojnie żyć otoczony luksusami i wszelkimi przyjemnościami, ale wybrał inną drogę. Wszystkie posiadane bogactwa i pieniądze wykorzystał na pomoc ubogim – zwłaszcza dzieciom. Dzielił się z potrzebującymi wszystkim, co miał, pomagał im stanąć na nogi i poprawić swoją sytuację. Szybko więc stał się słynny ze swojej dobroci w całej okolicy.

Mikołaj znany był jednak nie tylko z wielkiego serca, ale także ze swojej pobożności. W wielu podaniach mówi się o cudach, których dokonywał. Uratował ponoć przed śmiercią znajdujących się w niebezpieczeństwie żeglarzy, wielokrotnie chronił ludzi przed głodem i niesprawiedliwością.

Jak wynika ze źródeł, Mikołaj z Miry, zmarł ponoć 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Skoro więc urodził się około 270 roku, to znaczy, że zmarł mając mniej więcej 75-80 lat. Na pamiątkę tej daty w kościołach katolickim i prawosławnym tego dnia wspomina się Świętego, a do ogólnej tradycji data ta weszła jako popularne mikołajki.

Zobacz: Najładniejsze kolorowanki ze Świętym Mikołajem. Najciekawsze szablony dla dzieci!

Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci

Historie związane z życiem Świętego Mikołaja z Miry, które możemy wyczytać ze średniowiecznych hagiografii nie są jednak dla dzieci specjalnie atrakcyjne i ciekawe. Sama legenda może jednak zainteresować najmłodszych pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przedstawiona. W baśniową formę ją Mariusz Strzelecki, jest idealnie dopasowana do wieku i spisana w taki sposób, że dzieci nie będą w stanie się od niej oderwać.

Legenda o św. Mikołaju

Dawno, dawno temu w Mirze na terenach dzisiejszej Turcji mieszkał mały chłopiec. Na imię miał Mikołaj i pochodził z bardzo bogatej rodziny. Jego rodzice kupowali mu najlepsze zabawki, najpiękniejsze stroje. Nigdy nie brakowało mu strawy na stole, a potrawy jakie jadał były zawsze bardzo smaczne.

Chłopiec lubił obserwować otaczający go świat i bardzo smuciło go, iż inne dzieci nie mają takiego dostatku jak on. Na świecie panowały bowiem: wielka bieda, głód i zarazy spowodowane licznymi wojnami oraz klęskami nieurodzaju.

Mikołaj długo myślał czym spowodowany jest niedostatek innych i doszedł do wniosku, że Bóg ma na świecie tyle pracy, iż nie jest w stanie zadbać o wszystkich ludzi w tym samym czasie. Postanowił pomóc Stwórcy w opiekowaniu się biednymi.

Zawsze idąc do kościoła zabierał ze sobą tyle jedzenia i różnych łakoci  ile tylko mógł unieść. Rozdawał je później biednym dzieciom i obserwował radość jaką wzbudzały w nich jego podarunki. Jego rodzice obserwowali te uczynki i cieszyli się, że mają takiego dobrego syna. Mówili, że wyrośnie na wspaniałego człowieka.

Kiedy Mikołaj dorósł odziedziczył ogromną fortunę. Uznał, że nie potrzebuje takiego bogactwa i zaczął je rozdawać potrzebującym. O jego uczynkach oraz wielkiej pobożności mówiono w całej Mirze. Mieszkańcy tak go podziwiali, że został wybrany na biskupa.

Pewnego razu Mikołaj spacerował ulicami i swoim zwyczajem obserwował życie miasta. Jego uwagę przykuła kłótnia dwóch mężczyzn. Jeden z nich domagał się od drugiego zwrotu długu lub oddania córek w niewolę w celu spłaceniu należności. Dłużnik miał oddać pieniądze lub wolność córek do następnego poranka.

Czasu do działania nie zostało dużo, bo słońce już zachodziło. Mikołaj pobiegł do domu. Chwycił swój worek, w którym zazwyczaj nosił żywność dla ubogich i zaczął wkładać do niego rożnego rodzaju kosztowności. Kiedy worek był pełny, zaniósł go pod dom dłużnika. Wszyscy już spali, bo był środek nocy. Na szczęście okno było otwarte.  Mikołaj wrzucił przez nie zawartość swojego worka.

Do domu wracał wielce uradowany, że znów spełnił dobry uczynek i pomógł Bogu przy wybawianiu ludzi z ich nieszczęść. Postanowił, że pozna piękne córki uratowanego mężczyzny z trzema oficerami, których również niedawno wybawił z opresji.

Następnego dnia dłużnik obudził się rozpaczając, iż jego córki stracą wolność. Lecz kiedy wszedł do pomieszczenia z otwartym oknem, nie mógł uwierzyć własnym oczom. Na podłodze przed nim leżała bowiem wielka góra kosztowności. Nie wiedział skąd one się wzięły, ale czuł, że Bóg ulitował się nad jego nieszczęściem. Bogactwa wystarczyło zarówno na spłatę długu, jak i posag dla córek, które niedługo po tym dniu poznały trzech wspaniałych oficerów.

Pan Bóg od dawna obserwował uczynki Mikołaja. Podobało  Mu się jak biskup pomaga bliźnim. Zaś po tej nocy, kiedy mężczyzna pomógł dłużnikowi  i  jego córkom postanowił, że Mikołaj powinien zostać świętym. Dał też biskupowi możliwość robienia tego co kochał najbardziej, a więc uszczęśliwiania ludzi i wspierania najuboższych.

I tak Bóg dał Mikołajowi dom na dalekiej północy, gdzie święty zbiera przez cały rok siły, aby przez jedną noc w roku przynieść prezenty dla wszystkich dzieci na świecie. Dzieci zaś co roku czekają na tę magiczną noc i marzą, że uda im się spotkać Świętego Mikołaja.Mariusz Strzelecki

Historia Świętego Mikołaja dla dzieci w formie wideo:

Sprawdź: Jak zorganizować mikołajki w przedszkolu i w szkole? Pomysły na świąteczną zabawę dla dzieci!

Czytelnicy pytają, jak brzmi legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci

Św Mikołaj, biskup krótki życiorys – jak brzmi?

Historia św. Mikołaja dla dzieci może być bardzo ciekawym elementem świętowania Mikołajek. Biskup z Miry, znany teraz jako święty Mikołaj, urodził się i działał na terenie obecnej Turcji około 270 roku naszej ery. Zasłynął pomocą ubogim, z którymi podzielił się własnym majątkiem, a następnie przekazywał im co tylko mógł. Wielokrotnie ratował ludzi przed zagrożeniami i niesprawiedliwością, dokonując cudów. Szczególnie wrażliwy był na krzywdę dzieci, którym pomagał najchętniej.

Urodziny świętego Mikołaja – kiedy?

Nie znamy dokładnej daty urodzenia św. Mikołaja. Wiemy, że przyszedł na świat około 270 r. n. e. Bardziej znana jest natomiast data jego śmierci – 6 grudnia – najprawdopodobniej między 345 a 352 r.

Kiedy Święty Mikołaj ma urodziny?

Zwyczajowo świętuje się je 6 grudnia.

Ile lat ma Święty Mikołaj?

Urodził się ponoć około 270 r.n.e.

Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Gdzie urodził się Święty Mikołaj?

Według legendy miał urodzić się gdzieś na terenach dzisiejszej Turcji.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo