Pozbywanie się kukły marzanny to bardzo stary zwyczaj, sięgający jeszcze czasów pogańskich. Celem rytuału było symboliczne przywołanie wiosny, Marzanna była bowiem uważana za boginię zimy. Zgodnie z tradycją kukłę palono lub topiono. Dzisiaj zdecydowanie częściej wybiera się tę drugą opcję, ale cała ceremonia ma raczej charakter zabawy, która jest szczególną atrakcją dla dzieci i jednym ze sposobów na obchodzenie pierwszego dnia wiosny z najmłodszymi. Jak zrobić marzannę z dziećmi w przedszkolu? Jak zrobić ekologiczną Marzannę? Z czego zrobić marzannę?
Mała marzanna – jak zrobić?
Wspólne robienie, a następnie symboliczne topienie kukły Marzanny to stary i coraz rzadziej praktykowany zwyczaj. Aktualnie nikt już w odstraszającą moc rytuału nie wierzy, ale wciąż może stanowić świetną rozrywkę i atrakcję dla najmłodszych i warto wykorzystać tę tradycję jako propozycję ciekawej zabawy na pierwszy dzień wiosny. Naturalnie cała uroczystość powinna być przede wszystkim bezpieczna, dlatego topienie Marzanny powinno rzeczywiście mieć charakter wyłącznie symboliczny, np. wrzucenie jej do dużej miski z wodą. Wyprawa nad rzekę czy inny zbiornik wodny z większą grupą dzieci mogłoby być ryzykowne.
Całą zabawę warto jednak zacząć od wspólnego przygotowania kukły. Już same prace plastyczne i techniczne będą sporym wyzwaniem i atrakcją dla mniejszych i większych dzieci. Tradycyjnie kukłę wykonywano ze słomy, a następnie owijano ją w białe płótno. Tak przygotowaną trzeba było jeszcze odpowiednio przystroić – wstążkami i koralami. Dzisiaj możliwości ozdabiania jest dużo więcej, podobnie jak i materiałów, z których można skorzystać. Jak się robi Marzannę? Z czego robi się marzannę?
Sprawdź: Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!
Ekologiczna marzanna – jak zrobić?
Ze względu na to, że przeznaczeniem Marzanny jest zostać zniszczoną, przy jej tworzeniu warto mieć to na uwadze i skorzystać z materiałów, których nie będziemy specjalnie kupować. W jaki sposób może powstać Marzanna ekologiczna? Wystarczy przygotować tylko tworzywa pochodzenia naturalnego lub takie przedmioty, których i tak już nie używamy i nie nadają się do recyklingu czy oddania (np. stare, zniszczone elementy garderoby).
Do wykonania eko-marzanny najlepiej wykorzystać słomę lub siano, zwykły sznurek czy trociny. Do wykonania stelażu wystarczą dwa, niezbyt długie patyki. Jako ozdoba – naszyjnik – świetnie sprawdzi się makarony typu penne. Co do ubioru, tutaj kwestia jest dowolna – strój Marzanny można stworzyć np. z bibuły lub ze pociętych fragmentów zniszczonych elementów garderoby, starych firanek czy prześcieradeł. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy zamiar spalić kukłę, to nie powinna zawierać żadnego tworzywa sztucznego, które pod wpływem ognia uwolniłoby do atmosfery szkodliwe substancje (np. plastik, ubrania etc.).
Zobacz: Zabawy integracyjne dla dzieci
Marzanna DIY. Jak zrobić marzannę ze słomy w przedszkolu?
Marzanna z materiałów ekologicznych wymaga przygotowania: słomy, starych papierowych gazet, sznurka, nożyczek, patyków na stelarz, bibuły w różnych kolorach, waty, kleju, białego papieru/wacików, flamastrów.
Ekologiczna marzanna ze słomy – pomysł na marzannę krok po kroku (projekt autorstwa kanału: Prace Plastyczne na Youtube):
- Długi snopek słomy należy złożyć na pół.
- Pod zgięciem wkłada się kulkę z gazety (to będzie głowa kukły).
- Poniżej głowy słomę obwiązujemy mocno sznurkiem.
- Do wnętrza snopka wkładamy patyk, który będzie służył jako stelarz.
- Mniejszy snopek umieszcza się prostopadle do tułowia, a następnie całość związujemy. Końce drugiego snopka również związujemy i wyrównujemy nożyczkami.
- Z kolorowej bibuły tworzymy włosy Marzanny, które następnie mocujemy na jej głowie.
- Kawałkiem złożonej, czerwonej bibuły owijamy kuleczki z waty i tworzymy z nich korale – można je również wykonać z pomalowanego na czerwono makaronu penne.
- Następnie białą bibułę wycinamy w taki sposób, aby stworzyć z niej suknię dla Marzanny.
- Z płatków kosmetycznych (lub z białego papieru) wycinamy oczy. Na wyciętych kawałkach dorysowujemy źrenicę i za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej przyklejamy do twarzy. Następnie wycinamy z papieru lub bibuły usta i nos i również przyklejamy.
Sprawdź: Świąteczne zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Rodzice pytają o robienie marzanny. Jak zrobić Marzannę w domu?
Marzanna eko wymaga naturalnych materiałów takich jak słoma, siano, makaron jako ozdoba. Można wykorzystać także stare, zniszczone już ubrania.
Marzannę można zrobić ze słomy lub z siana czy trocin (np. wypchać nimi bibułę czy jakiś inny materiał.
Drewnianą kuchenną łyżkę można ozdobić bibułą lub włóczką i zrobić z nich włosy i sukienkę marzanny.