Kwitną nawet zimą. Nie zapomnij jednak o zasadzie “50×50”. Inaczej wszystkie padną

Choć większość roślin gubi liście i płatki na zimę, to nie dotyczy to marcinków. Jest to potoczne określenie dla astrów jesiennych, którym niestraszne przymrozki. O czym trzeba pamiętać podczas ich sadzenia?

Astry możemy sadzić w dwóch terminach. Od marca do maja i od września do końca października. W przypadku jesiennej daty warto zwrócić uwagę, aby nie zwlekać do pierwszych przymrozków. Kwiaty mogą się wtedy bowiem nie przyjąć. Nie jest to jednak jedyna kwestia, o której należy pamiętać.

Sprawdź: Jak i kiedy sadzić tulipany? Trzymaj się zasady “15:20”, a wiosną kwiaty zaleją ogród

Jakie stanowisko lubią marcinki? Uprawa jest prosta, ale weź kilka elementów pod uwagę

Sadząc astry, powinniśmy wybrać miejsce, które jest dobrze nasłonecznione oraz przewiewne. Gleba poza dobrą przepuszczalnością musi zaś charakteryzować się pH od 5,5 do 6,5. Najważniejszym elementem jest jednak odległość między sadzonkami. Z reguły stosuje się zasadę “50×50”, czyli, że powinny być sadzone w rozstawie 50×50 cm. Aczkolwiek w przypadku wysokich odmian może to być nawet więcej, bo 80×80 cm, a mniejszych 20×20 cm. Jest to bardzo istotne, ponieważ zbyt gęste sadzenie marcinków naraża je na atak mączniaka.

Jeśli zatem na roślinach zauważymy biały nalot, to natychmiast musimy wyciąć chore pędy i je spalić, a później zastosować oprysk na pozostałych sadzonkach.

Sprawdź: Kiedyś nektar bogów, dziś ukorzeniacz do roślin. Wystarczy 1 łyżka dodana do wody

Czym nawozić marcinki? Podlewanie tym roztworem pobudzi je do kwitnięcia

Podlewając astry, zaleca się polewanie wodą gleby tuż pod kwiatami. Zbytnie moczenie liści może zwiększyć podatność sadzonek na choroby grzybowe. Oczywiście nie należy zapominać też o nawozach. Świetnie sprawdzi się domowy nawóz na bazie skórki z banana. Jest bogaty w potas, a więc idealnie dla roślin kwitnących. Wystarczy skórkę wrzucić do słoika, zalać gorącą wodą, zakręcić i odstawić na przynajmniej dobę. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia.

Sprawdź: Mało kto podlewa tuje w tym terminie. A potem płacz i cała pielęgnacja na marne

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo