Matka samotnie wychowująca dziecka a PIT. Tyle można zaoszczędzić na preferencyjnym rozliczeniu

Zgodnie z ustawą podatkową samotni rodzice mogą skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczania się z niektórych podatków. Dzięki temu można znacząco obniżyć wysokość należności dla Urzędu Skarbowego. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Ulga dla samotnego rodzica – kto może z niej skorzystać w 2024 roku? Matka samotnie wychowująca dziecka a PIT – jak odliczyć ulgę?

Matka samotnie wychowująca dziecka a PIT

Ustawa o podatku PIT przewiduje różne sytuacje, w których podatnicy mogą skorzystać z ulg i obniżyć wysokość należności oddawanych fiskusowi. Na ten moment ze specjalnych preferencyjnych zasad mogą skorzystać osoby samotnie wychowujące dzieci, czyli:

  • panny / kawalerowie,
  • wdowy / wdowcy,
  • rozwódki / rozwodnicy,
  • osoby, w stosunku do której orzeczono separację,
  • osoby, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. 

Niezbędne jest natomiast udowodnienie, że podatnik faktycznie wychowuje dziecko samodzielnie. Z ulgi nie skorzystają bowiem nie skorzystają zamieszkujące np. z konkubiną czy z konkubentem (będącymi rodzicami dziecka).

Jak wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Finansów, ulga “polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci”. Dzięki temu podatnik może odliczyć dwukrotność aktualnej kwoty wolnej od podatku, czyli w sumie 60 tys. zł, tak samo jak przy wspólnym opodatkowaniu małżonków. 

Aby obliczyć preferencyjny podatek w rocznym zeznaniu podatkowym, należy wykazane dochody podzielić na pół, następnie obliczyć podatek według skali podatkowej, a później obliczony podatek pomnożyć przez 2.

Zobacz: Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?

Ulga dla samotnych matek i ojców

Zgodnie z przepisami samotny rodzic może zastosować w swoim zeznaniu omawiana ulgę, o ile dziecko:

  • jest małoletnie,
  • jest pełnoletnie i otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • jest pełnoletnie, ale nie ukończyło jeszcze 25. roku życia i nadal się uczy lub studiuje.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo