Od mitologii rozpoczyna się nauka języka polskiego w szkołach średnich, chociaż niektóre mitologiczne historie i postacie pojawiają się już wcześniej. Pytania dotyczące tych tematów mogą pojawić się na maturze, a większość mitów świetnie sprawdzi się jako kontekst w wypracowaniu. Warto więc dobrze opanować tę część materiału. Na pierwszy ogień mit o Demeter i Korze, czyli miłość matczyna i… pory roku. Demeter i Kora – sprawdź streszczenie i opracowanie mitu.
Demeter i Kora – streszczenie i opracowanie mitu
Historia o Demeter i Korze należy do grupy najważniejszych mitów, które najczęściej pojawiały się również w innych tekstach na przestrzeni wieków. Wszystko ze względu na pewne uniwersalne motywy i wątki.
Mit o Demeter i Korze – streszczenie w 10 zdaniach:
Demeter, bogini płodności ziemi, urodzaju i rolnictwa, siostra Zeusa, oraz jej ukochana córka wiodły sobie spokojne i szczęśliwe życie. Matka była bardzo opiekuńcza i troskliwa wobec swojej córki, dlatego niejednokrotnie powtarzała córce, aby nie zrywała narcyzów, pięknych kwiatów poświęconych bogom mrocznych podziemi. Niestety Kora skuszona niezwykłym urokiem rośliny, nie posłuchała przestróg matki i zerwała kwiat. W tym samym momencie rozstąpiła się pod nią ziemia i sam bóg Hades porwał ją do swojego podziemnego świata. Zrozpaczona Demeter rozpoczęła intensywne poszukiwania córki, odwiedziła każdy zakątek ziemi, ale na próżno. Smutek, żal i tęsknota bogini odbiły się w przyrodzie – wyschły źródła, zwiędły rośliny, ptaki przestały ćwierkać. Gdy matka dowiedziała się, że to Hades porwał jej córkę i jest ona od teraz jego żoną, postanowiła rzucić na naturę klątwę – odtąd ziemia miała przestać rodzić jakiekolwiek owoce, dopóki Kora nie wróci do domu. Aby naprawić sytuację, Zeus osobiście udał się do Hadesu i nakazał bratu wypuścić dziewczynę. Hades użył jednak podstępu i podał jej do zjedzenia jabłko granatu, po zjedzeniu którego para była związana już na zawsze. Od tej pory decyzją Zeusa Kora spędza z Hadesem 3 miesiące w roku jako jego żona Persefona, a pozostałą część roku jest z matką na ziemi. Jej powrót oznacza ogromną radość matki i nadejście wiosny, a gdy musi udać się do Hadesu, przychodzi jesień i zima.
Mit o Demeter i Korze – plan wydarzeń:
- Troskliwa Demeter ostrzega córkę Korę przed zerwaniem kwiatu narcyza.
- Kora mimo zakazu zrywa kwiat, skuszona jego pięknem.
- Hades, władca podziemnego świata, porywa Korę do swego królestwa.
- Demeter rozpoczyna rozpaczliwe poszukiwania córki, odwiedzając różne zakątki ziemi.
- Nie odnajdując Kory, matka pogrąża się w żalu, a wraz z nią zamiera roślinność na całej ziemi.
- Demeter dowiaduje się, że to Hades porwał jej córkę.
- Bogini w zemście rzuca klątwę na ziemię, która nie będzie wydawać plonów aż do powrotu Kory do domu.
- Interweniuje Zeus, który każe bratu wypuścić Korę.
- Hades pozornie ulega, ale szykuje spisek.
- Bóg podziemi podaje dziewczynie owoc granatu, którego zjedzenie powoduje, że Kora pozostanie związana z Hadesem na zawsze.
- Ostatecznie Kora ma spędzać z Hadesem 3 miesiące w roku jako jego żona, a pozostałą część roku z matką na ziemi.
Zobacz: Skąpiec – streszczenie krótkie i szczegółowe. Poznaj najważniejsze informacje z lektury
Najważniejsze motywy w micie o Demeter i Korze
Kwestia pór roku w micie o Demeter i Korze wydaje się raczej wątkiem drugorzędnym. Zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się motyw niezwykłej więzi łączącej matkę z dzieckie i ogromne, nieskończonej matczynej miłości. Historia opowiada także o tęsknocie i tragedii rodzica, który musi zmierzyć się z utratą dziecka.
Mit porusza uniwersalne i bardzo popularne motywy, które znajdziemy w licznych późniejszych utworach. Najważniejszy, czyli motyw matki cierpiącej po stracie dziecka, z powodu jego cierpienia lub dla jego dobra, powraca także m.in. w Dziadach cz. III (pani Rollison), Przedwiośniu (Jadwiga Barykowa) czy w Balladynie (Wdowa). Jako archetyp matki bolejącej wskazuje się zwykle Matkę Boską cierpiącą pod krzyżem.
Sprawdź: Balladyna – test znajomości lektury. Jak dobrze znasz dzieło Słowackiego?
Czytelnicy pytają o mit o porach roku
Historia opowiada o ogromnej miłości matki do córki, o tęsknocie stracie, a przy okazji wyjaśniała także starożytnym Grekom, skąd wzięły się pory roku.
Motyw matczynej ogromnej miłości i troski, motyw nieposłuszeństwa, motyw tęsknoty i straty.