Mózgowe porażenie dziecięce
Mózgowe porażenie dziecięce nie kwalifikuje się jako jednej choroby. Jest to grupa zaburzeń rozwoju ruchu i postawy, które występują w następstwie nieprawidłowego rozwoju mózgu płodu i noworodka. Nie mają charakteru postępowego, ale ograniczają aktywność ruchową i wpływają na zaburzenia zmysłów (wzroku, słuchu, czucia), komunikacji językowej, spostrzegania i zachowania.

Przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego
Przyczyny tego poważnego zaburzenia u dzieci są różnorodne i co ciekawe, zmieniają się wraz z rozwojem medycyny. Obecnie w krajach rozwiniętych (w tym w Polsce) za najczęstszą przyczynę mózgowego porażenia dziecięcego uważa się komplikacje w czasie ciąży oraz przedwczesny poród, podczas którego może dojść do niedotlenienia dziecka, zaburzenia ukrwienia, zakażenia, a to wszystko zwiększa ryzyko uszkodzenia mózgu u wcześniaka. Z racji tego, że obecnie nawet bardzo wcześnie urodzone dzieci można uratować oraz że liczba porodów przedwczesnych wzrosła, jest to jedna z najpoważniejszych przyczyn mózgowego porażenia dziecięcego. Szacuje się, że dotyka 2 na 1000 żywo urodzonych dzieci.
Objawy mózgowego porażenia dziecięcego
Objawy zaburzenia nie pojawiają się od razu, chyba że mamy do czynienia z wyjątkowym i ciężkim przypadkiem, wtedy pierwsze symptomy można dostrzec już w okresie noworodkowym. W pozostałych przypadkach objawy pojawiają się stopniowo wraz z rozwojem ruchowym i psychicznym dziecka. Nie u wszystkich dzieci mózgowe porażenie ujawnia się tak samo, ponieważ u różnych maluchów są uszkodzone różne partie mózgu. Jednak najczęściej dotyka struktur, które odpowiadają za zależne od woli ruchy ciała. Występuje u 80% dzieci i nosi nazwę postaci spastycznej lub piramidowej. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji prowadzonej od najwcześniejszych lat długość życia oraz jego jakość (w tym rozwój zawodowy i rodzinny) znacznie wzrasta.
Rozpoznanie objawów u niemowlaka bywa trudne, a wszelkie opóźnienia w rozwoju ruchowym przysparzają rodzicom wiele nerwów i zmartwień. Co może wskazywać na mózgowe porażenie dziecięce?
- opóźnione trzymanie głowy prosto, gdy dziecko jest trzymane w pozycji pionowej,
- trudność w unoszeniu głowy, gdy dziecko leży na brzuchu,
- opóźniona nauka siadania, a gdy siedzi, przechyla się do przodu, zgina głowę do klatki piersiowej i wygina plecy w łuk,
- mała aktywność w ruchach spontanicznych,
- powolne ruchy z objawami prężenia,
- zaciśnięte rączki,
- przywodzenie do siebie nóżek podczas przewijania,
- mało ruchliwe stopy.
Powyższe objawy ukazują zaburzenia w rozwoju ruchów zależnych od woli oraz utrzymywanie się reakcji z czasu noworodkowego. Reakcje te nie zanikają, co więcej, nasilają się przez powtarzalność. Czasami są to tak subtelne sygnały, że nawet lekarze mogą mieć problem z diagnozą. Dlatego tym bardziej rodzice nie powinni robić niczego na własną rękę i w razie jakichkolwiek wątpliwości muszą poradzić się lekarza pediatry, który prawdopodobnie skieruje dziecko do neurologa dziecięcego.
Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego
Jeśli lekarze stwierdzą u dziecka jakiekolwiek opóźnienia lub zaburzenia w rozwoju, zalecą leczenie usprawniające polegające choćby na odpowiednich nawykach w pielęgnacji, dzięki czemu rodzice pomogą zniwelować nieprawidłowe reakcje organizmu dziecka.
W mózgowym porażeniu dziecięcym zdiagnozowanym u niemowlaka leczenie polega na wieloprofilowym usprawnianiu wszystkich zaburzonych funkcji ruchowych. U dzieci starszych wspomaga się czynności chwytne ręki, koordynuje je z czynnościami wzrokowymi oraz wspomaga czynności mowy. Ocenia się również stan intelektualny dziecka i odpowiednio stymuluje w tym zakresie. W takie wieloprofilowe usprawnianie zaangażowani są najczęściej: lekarz neurolog, lekarz specjalista rehabilitacji leczniczej, terapeuta i psycholog. Często również rodzice stają się terapeutami swojego dziecka, ponieważ maluchy dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym muszą być odpowiednio noszone, układane, przewijane i karmione. Do tego potrzebny jest czasem specjalistyczny sprzęt w postaci maty do ćwiczeń na podłodze, fotel do siedzenia, specjalny stolik i wózek.
Rodziców chorych dzieci wspomagają często poradnie dziecięce. Organizowane są także zajęcia terapeutyczne, na których uczy się, jak ćwiczyć i pielęgnować dziecko w domu, by wspomóc jego rozwój ruchowy. Pomoc można uzyskać również w kołach pomocy dzieciom niepełnosprawnym ruchowo, które organizowane są przy krajowym komitecie pomocy dzieciom lub niezależnych od niego. Dzięki temu rodzice dzieci, których dotknęło mózgowe porażenie dziecięce nie są pozostawieni sami sobie i mogą liczyć się ze specjalistycznym wsparciem.
Mózgowe porażenie dziecięce nazywane jest także w skrócie MDM lub chorobą Little’a. Rozpoznaje się je średnio u dwóch na tysiąc niemowląt. Wbrew pozorom nie jest to jedna choroba, ale całkiem pokaźna ich grupa, która sprowadza się do wspólnych objawów. Jakich? Jakie są przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego i jak można je leczyć?
Mózgowe porażenie dziecięce: przyczyny
Mózgowe porażenie dziecięce to nie jedna choroba, lecz bardzo duża ich grupa. Wszystkie spowodowane są nieprawidłowościami w rozwoju mózgu lub występowaniem uszkodzeń jego fragmentów. Dokładne przyczyny występowania choroby nie są dokładnie znane, wiadomo jednak, że do czynników ryzyka należą między innymi:
- ciąże wielopłodowe
- przedterminowy poród
- infekcje przebyte w czasie ciąży (m.in. różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia)
- ekspozycja na metylortęć
- nieprawidłowości chromosomalne
- spożywanie alkoholu przez ciężarną
- palenie papierosów przez ciężarną
- choroby tarczycy u ciężarnej
- długi i trudny poród, zwłaszcza kleszczowy
- urazy głowy przebyte we wczesnym dzieciństwie
- zapalenie opon mózgowych przebyte we wczesnym dzieciństwie
Mózgowe porażenie dziecięce: objawy
Bez względu na przyczyny tego schorzenia, objawy są niemal identyczne dla każdej postaci choroby. Dotyczą one koordynacji ruchowej, problemów z mówieniem, wzrokiem, słuchem. Problem dotyczy także nadmiernej wiotkości mięśni, co powoduje drgawki oraz kłopoty z przełykaniem.
Niestety bardzo trudno jest zauważyć nieprawidłowości u niemowlęcia. Wyraźniejsze robią się one wraz z wiekiem dziecka, ponieważ łatwiej zauważyć nieprawidłowości rozwoju ruchowego u starszego maluszka. U dzieci poniżej pierwszego roku życia do objawów należy brak umiejętności siadania i chodzenia w wieku, gdy rówieśnicy już te umiejętności dawno posiadają. Problem leży też w nieprawidłowej stabilizacji głowy i tułowia. Malec może nie być w stanie dźwignąć główki i rozglądać się na boki.
Do częstych objawów należą również nawracające infekcje dróg oddechowych. Pojawiają się problemy z jedzeniem, ponieważ z uwagi na osłabione napięcie mięśniowe dziecko nieprawidłowo przełyka.
Dziecięce porażenie mózgowe: rodzaje
Dziecięce porażenie mózgowe dzieli się na kilka różnych rodzajów. Podział występuje ze względu na objawy.
- Obustronne porażenie kurczowe: przy tym rodzaju porażenia dziecko ma przez cały czas sztywne i wyprostowane nogi. Sprawia to, że występują trudności z chodzeniem, siadaniem, kładzeniem się. Gdy dziecko stoi, odruchowo krzyżuje nogi lub wspina się na palce. Nie pojawia się tutaj zazwyczaj żaden problem z rozwojem umysłowym, sporadycznie może występować padaczka.
- Porażenie połowiczne, czyli hemiplegia: objawy pojawiają się już około 5 miesiąca życia dziecka. Rączki i nóżki po jednej stronie ciała są wyraźnie słabsze od tych po stronie drugiej, bardziej wiotkie. Mogą także wolniej rosnąć, być krótsze i mniejsze od drugich kończyn. Często efektem tego jest skrzywienie kręgosłupa. Rozwój umysłowy zazwyczaj jest poprawny, a u ponad 30% przypadków występuje padaczka.
- Obustronne porażenie połowiczne: dziecko ma sztywne rączki, nie potrafi chodzić ani siadać. Ma spore trudności w jedzeniu, połykaniu. Występuje opóźnienie rozwoju umysłowego oraz towarzyszy temu rodzajowi porażenia padaczka – występuje u ponad 90% chorych.
Dziecięce porażenie mózgowe: rehabilitacja
Rodzaj rehabilitacji towarzyszącej dziecięcemu porażeniu mózgowemu musi być ściśle dobrany do stopnia uszkodzenia mózgu i towarzyszących temu objawów. Dziecięce porażenie mózgowe nie podlega leczeniu farmakologicznemu, dlatego też rehabilitacja jest jedyną formą pomocy w poprawieniu sprawności dziecka.
Rymowanki dla mamy bez okazji. Te wyjątkowe słowa rozbawią i wzruszą do łez!
Życzenia na Dzień Mamy – od dzieci, piękne i śmieszne
Podziękowania dla rodziców – od wychowawcy, nauczycieli i uczniów
Piękne wiersze o mamie – idealne utwory na Dzień Matki
Dziecinnie proste wiosenne prace ogrodowe z akumulatorowymi urządzeniami marki STIGA
Krótkie życzenia komunijne dla dziewczynki [od chrzestnych, rodziców i dziadków]
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Mózgowe porażenie dziecięce
Zespół Downa [przyczyny, objawy i rehabilitacja]
Zespół Downa jest chorobą genetyczną, która objawia się pewnym stopniem niepełnosprawności fizycznej oraz intelektualnej. Osoby dotknięte zespołem Downa posiadają zestaw charakterystycznych cech fizycznych. Są również bardziej narażone na wystąpienie wielu...
Czytaj dalej →Czerwone policzki u dziecka: Czy to RUMIEŃ ZAKAŹNY?
Czerwone policzki u dziecka mającego 3, 5, czy 7 lat, a także nieco podwyższona temperatura oraz ogólne osłabienie mogą świadczyć o chorobie, którą przechodzi wiele maluchów w podobnym wieku. Rumień...
Czytaj dalej →Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka
Odparzenia u niemowlaka to bardzo częsty problem, z którym przychodzi zmierzyć się rodzicom maluszka. Najczęściej, dochodzi do nich w pierwszych miesiącach życia i mogą powtarzać się kilkukrotnie, szczególnie w ciągu...
Czytaj dalej →Odra u dzieci: Objawy, Leczenie, Powikłania
Czy grozi nam epidemia odry? Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w styczniu 2017 roku na odrę zachorowało 559 Europejczyków, a liczba chorych wciąż rośnie. Najwięcej przypadków zachorowań...
Czytaj dalej →Ribomunyl
Ribomunyl to lek immunostymulujący. Oznacza to, że jego głównym zadaniem jest wzmocnienie odporności u osób, które cierpią często na infekcje dróg oddechowych, gardła, nosa, a także uszu. Lek działa dzięki...
Czytaj dalej →Choroba róża: zaczyna się nagle i błyskawicznie rozwija!
Róża to choroba skóry, która objawia się bolesnymi, mocno zaczerwienionymi, miejscowymi zmianami skórnymi. Atakuje zwykle najmłodszych i najstarszych pacjentów. Jakie symptomy ogólne współwystępują z chorobą? Czy róża jest zaraźliwa? Kto jest...
Czytaj dalej →Autyzm u dzieci
Psychika człowieka kształtuje się kilkadziesiąt lat. Etapem największego jej rozwoju jest dzieciństwo. Rodzimy się z pewną pulą genów, która może – ale nie musi predysponować nas do wystąpienia konkretnych cech...
Czytaj dalej →Mutacja genu MTHFR [objawy, badanie]
MTHFR to gen, który współuczestniczy w syntezie enzymu, jakim jest metylenotetrahydrofolian reduktazy. Enzym ten współuczestniczy w przekształcaniu między innymi kwasu foliowego oraz witaminy B12, czyli kobalaminy do postaci aktywnej, którą...
Czytaj dalej →Biały nalot na języku: Co oznacza u niemowlaka, a co u kobiety w ciąży?
Zauważyłeś biały nalot na języku swoim lub swojego dziecka? Spokojnie – w większości przypadków nie jest to związane z żadną chorobą, a jedynie z błędami w higienie jamy ustnej. Może...
Czytaj dalej →Wzrost dziecka, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o rośnięciu Twojej pociechy
Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko rośnie prawidłowo i jakie wysokie będzie w przyszłości. Wzrost dziecka zależy od wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i sposobu odżywiania oraz ilości snu....
Czytaj dalej →Zmuszasz niejadka do jedzenia? To błąd! [badania]
Najnowsze badania Dr Julie Lumeng, pediatry i profesora na University of Michigan, dowodzą, że zmuszanie dziecka do jedzenia jest stratą czasu. Maluch będzie się dobrze rozwijał, nawet jeśli czasem zje...
Czytaj dalej →Mleko, miód, czosnek i inne naturalne lekarstwa
Domowe kuracje naturalnymi lekarstwami Warzywa, zioła, a nawet owoce już od dawna wykorzystuje się jako sojuszników w walce z infekcjami – dość wymienić mleko z miodem na gardło, zbawienny sok...
Czytaj dalej →Eozynofile podwyższone u dziecka
O czym mogą świadczyć eozynofile podwyższone u dziecka? Czym w ogóle są krwinki białe, do których zaliczamy eozynofile i czy ich podwyższony poziom powinien być niepokojącym sygnałem? Jak zbadać ich...
Czytaj dalej →Co to jest choroba Heinego-Medina? Komu zagraża i jak się ją leczy?
Ostra wirusowa choroba zakaźna, jaką jest choroba Heinego-Medina, znana jest też pod nazwą polio lub ostre nagminne porażenie dziecięce. To bardzo niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet...
Czytaj dalej →Rotacyzm [rodzaje, przyczyny i ćwiczenia na rotacyzm]
Każdy z nas ma wśród swoich znajomych osobę, która ma trudności z wymawianiem litery R. Często dzieciom wydaje się to zabawne, ale z czasem się do tego faktu przyzwyczajają i...
Czytaj dalej →Wielkość i waga płodu tydzień po tygodniu
To niesamowite, jak bardzo zmienia się Wasze dziecko podczas 9 miesięcy! Sprawdź, jak wygląda wielkość i waga płodu w poszczególnych tygodniach ciąży. Waga i wielkość płodu Wielkość i waga zarodka...
Czytaj dalej →Co kupić mamie na Dzień Matki? 11 pomysłów na prezent na Dzień Matki Last Minute
Bycie mamą to zajęcie na 7 dni w tygodniu po 24 godziny. Bez prawa do dłuższego urlopu i zwolnień lekarskich. Mama jest kimś, kto bezwarunkowo kocha swoje dziecko niezależnie od...
Czytaj dalej →Sukienka dla świadkowej
Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...
Czytaj dalej →
2 komentarzy: Mózgowe porażenie dziecięce
Bezpłatna rehabilitacja dla dzieci z MPDZ (mózgowym porażeniem dziecięcym – Centrum rehabilitacji Sawimed realizuje projekt dofinansowany z UE – skierowany właśnie do dzieci dotkniętych tym schorzeniem. W ramach programu realizuje całkowicie bezpłatnie rehabilitację na urządzeniu Lokomat. Warukni udziału wiek 5-18 lat. Prosimy o kontakt 25 787 53 80
Moje dziecie zrobiło mega postepy po tlenoterapii, zaczyna zwracac uwage na rzeczy, puszcza mowa i robi sie bardziej otwarte, i napiecie miesniowe spada! Fundacja pomaluj moj swiat ma taka komore 2 ata i robia dofinansowania jak macie orzeczenie. Najlepiej sami poczytajcie.