Osiągnięcie wieku emerytalnego przy braku stażu pracy. Czy bez przepracowanych lat ZUS przyzna świadczenie?

Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od stażu pracy oraz środków zgromadzonych przez lata na koncie ZUS. Dlatego osoby, które nigdy nie pracowały lub mają niewiele przepracowanych lat, obawiają się o to, czy w ogóle będą mieli jakiekolwiek środki do życia. Czy można liczyć na minimalne świadczenie przy braku stażu pracy? Ile trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę minimalną?

Wiek emerytalny a brak lat pracy. Czy ZUS przyzna emeryturę?

Długość stażu pracy ma bezpośredni wpływ na kwotę miesięcznego świadczenia, które będzie wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Im więcej okresów składkowych, tym wyższy kapitał zgromadzony na koncie w ZUS. Jeśli zatem przez niemal całe życie żadne składki nie były odprowadzane, należy się spodziewać, że świadczenie będzie minimalne lub nie będzie go wcale.

Wyliczając zgromadzony w ZUS kapitał, bierze się pod uwagę wszystkie okresy składkowy, czyli wszystkie przepracowane lata, ale także np. czas, kiedy dana osoba była zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy. Dlatego też każdy, kto ma jakiekolwiek środki w ZUS, może ubiegać się o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nie jest to jednak zbyt opłacalne, ponieważ wyliczone świadczenie nie pozwoli na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb.

Zobacz: O ile wzrosną emerytury w 2024? Seniorzy mogą już świętować. Świadczenia pójdą mocno w górę

Ile trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę minimalną?

Zgodnie z aktualnymi przepisami państwo gwarantuję wypłatę emerytury w minimalnej wysokości wszystkim, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny i mogą się pochwalić przynajmniej 20-letnim stażem pracy w przypadku kobiet lub 25-letnim w przypadku mężczyzn. Nawet jeśli zgromadzony w ZUS-ie kapitał nie pozwala na wyliczenie świadczenia w minimalnej kwocie, to emerytura jest wyrównywana do tego poziomu. W 2023 wynosi ona 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo