Emerytury stażowe 2023 – najnowsze informacje! Rząd negocjuje konkretne warunki. Kto ma szansę na wcześniejsze świadczenie?

Związki zawodowe już od kilku lat starają się wprowadzić do polskiego systemu emerytalnego świadczenia stażowe. Taka opcja umożliwiałaby przejście na emeryturę po przepracowaniu określonej liczby lat, a nie po osiągnięciu wieku emerytalnego. Aktualnie w Sejmie są dwa projekty w tej sprawie, ale wydaje się, że negocjacje wchodzą w decydującą fazę. Kiedy wcześniejsza emerytura dla nauczycieli 2023? Emerytury stażowe 2023 – najnowsze informacje!

Wcześniejsze emerytury stażowe: najnowsze informacje 2023. Na jakich warunkach?

O możliwości wprowadzenia w Polsce emerytur stażowych mówi się już od kilku lat. Szczególnie zainteresowane takim rozwiązaniem są osoby, które rozpoczęły karierę zawodową bardzo wcześnie, od razu po ukończeniu szkoły, i mają na swoim koncie w ZUS udokumentowany długi okres składkowy. Bardzo intensywne negocjacje i działania w tym kierunku prowadzą przedstawiciele związków zawodowych. Okazuje się, że ich starania wreszcie mają szansę przynieść oczekiwane rezultaty.

W Sejmie są w tej chwili dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Pierwszy z nich, przygotowany przez NSZZ “Solidarność”, czeka na uchwalenie już od końca 2021 roku. Propozycja zakłada, że wcześniejsze emerytury stażowe przysługiwałyby:

  • kobietom po przepracowaniu 35 lat (35 lat okresów składkowych i nieskładkowych),
  • mężczyznom po przepracowaniu 40 lat (40 lat okresów składkowych i nieskładkowych).

Emerytura stażowa mogłaby zostać przyznana pod warunkiem, że w momencie ustalania jej wysokości nie byłaby niższa od minimalnej emerytury.

Podobne kryterium wprowadza drugi znajdujący się w Sejmie projekt, przygotowany przez prezydenta. W ramach tej propozycji po przepracowaniu określonej liczby lat możliwe byłoby przejście na wcześniejszą emeryturę, bez czekania na osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, pod warunkiem, że wysokość świadczenia nie byłaby niższa niż minimalna emerytura.

Prezydencki projekt ustawy przewiduje jednak wyższy próg stażu pracy. O wcześniejszą emeryturę mogliby się starać mężczyźni po przepracowaniu 44 lat kobiety po przepracowaniu 39 lat.

Wiele wskazuje na to, że lata negocjacji związkowców z rządem wreszcie przyniosą efekty. W środę 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński w Hucie Stalowa Wola podpisali specjalne porozumienie NSZZ “Solidarność”, które Piotr Duda określił mianem “historycznego”.

Rozmowy strony rządowej z NSZZ “Solidarność” przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 r., bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowychprezes PiS Jarosław Kaczyński w Hucie Stalowa Wola, cytat za Strefa Biznesu

W swoim wystąpieniu przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda dość optymistycznie podchodzi do ewentualnego wprowadzenia emerytur stażowych. Podkreślił, że już wkrótce pojawi się projekt ustawy “o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych”. Według założeń na wcześniejszą emeryturę będą mogły liczyć przede wszystkim osoby pracujące w szczególnie ciężkich warunkach.

Zobacz: Emerytura z rekompensatą dla nauczyciela. Nie każdy może ją otrzymać. ZUS przedstawia kryteria

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023

W ostatnich miesiącach parlamentarzyści zdecydowali również o przywróceniu wcześniejszych/stażowych emerytury dla nauczycieli. Z tej opcji będą mogli skorzystać jednak nieliczni, którzy spełnili następujące warunki:

  • rozpoczęcie przed 1 stycznia 1999 r. faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego,
  • przynajmniej 20 lat tzw. pracy “przy tablicy”, czyli na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, w wymiarze minimum 1/2 wymiaru zajęć,
  • co najmniej 30 lat okresu składkowego,
  • brak prawa do emerytury według przepisu art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela,
  • wysokość wyliczonej emerytury nie może być niższa niż minimalna emerytura w danym roku.

Chociaż propozycja została już przyjęta, to po raz pierwszy nauczyciele będą mogli z niej skorzystać dopiero w następnym roku. Na wcześniejszą emeryturę będą mogli przejść:

  • 1 września 2024 r. nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.
  • 1 września 2025 r. nauczyciele urodzeni między 1 września 1966 r. a przed 1 września 1969 r.,
  • 1 września 2026 r. nauczyciele urodzeni po 1 września 1969 r.

Niestety istnieją uzasadnione obawy co do wysokości emerytur stażowych dla nauczycieli. Przechodzenie na wcześniejsze świadczenie może się okazać zupełnie nieopłacalne, ponieważ przy wyliczaniu kwoty duże znaczenie będzie miał parametr średniego dalszego trwania życia.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general