O ile wzrosną emerytury w 2024? Seniorzy mogą już świętować. Świadczenia pójdą mocno w górę

Na początku 2024 roku seniorów czeka bardzo dobra wiadomość. Z przyjętego w ostatnim czasie projektu ustawy budżetowej wynika, że wskaźnik waloryzacji po raz kolejny będzie dwucyfrowy. Oznacza to spore podwyżki rent i emerytur. Według przewidywań wysokość minimalnego świadczenia może wzrosnąć nawet o prawie 200 zł.

O ile wzrosną emerytury w 2024 roku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wartość wskaźnika waloryzacji jest co roku wyznaczana na podstawie dwóch czynników: poziomu inflacji z poprzednich dwunastu miesięcy oraz średniej z realnego wzrostu płac. Waloryzacji od 1 marca danego roku podlegają wszystkie renty i emerytury.

W ostatnich dniach Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2024 r., w którym znalazły się założenia dotyczące dochodów oraz wydatków państwa na kolejny rok. Dokument przewiduje wskaźnik waloryzacji na poziomie 112,3%. Oznacza to, że emerytury i renty od 1 marca wzrosną o 12,3%. Będzie to już drugi rok z rzędu z dwucyfrową podwyżką.

Koszt waloryzacji ogółem w 2024 r. przy ww. prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 43,6 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. 13 i 14 emerytury).fragment specjalnego rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Zobacz: Ma 60 lat, a przepracowała zaledwie 10. Boi się, że nie dostanie emerytury. Co na to ZUS?

Waloryzacja emerytur 2024. Rekordowe podwyżki

Jeśli rzeczywiście w przyszłym roku podwyżki emerytur i rent wyniosą ponad 12%, to minimalne świadczenie wzrośnie o 195,37 zł brutto (z 1588,44 zł do 1783,84 zł brutto). W przypadku osób pobierających średnią emeryturę kwota zostanie podwyższona o ponad 400 zł.

Warto dodać, że w tym roku rząd zdecydował, że waloryzacja będzie miała charakter kwoto-procentowy. Dzięki temu niezależnie od wysokości świadczenia najniższa suma podwyżki musiała wynosić 250 zł brutto.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo