Ze statystyk wynika, że dzieci doznają urazów najczęściej w domu. Co zaskakujące, dochodzi do nich przede wszystkim wtedy, gdy maluchy są pod opieką dorosłych. W Polsce takich wypadków jest średnio aż pięć razy więcej niż w Szwecji albo Holandii. Co poprawić, aby dom był bezpieczniejszą przestrzenią dla dziecka?
Dziecięca perspektywa
Zacznijmy od dokładnego przyjrzenia się przestrzeni, w której mieszkamy. Szczególnie istotne będzie tu przyjęcie perspektywy dziecka. Z głową umieszczoną 30 cm nad podłogą można dojrzeć niebezpieczeństwa, które czyhają na malucha, a które na co dzień nie są oczywiste. Aby ocenić bezpieczeństwo dziecka w domu, na obchód warto wybrać się więc… na czworaka i z notesem. Zapisz wszystkie obserwacje. Przy późniejszym wyborze zabezpieczeń, nie zgubisz się w morzu produktów.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Schody
Badania przeprowadzone w Unii Europejskiej wykazują, że dla dzieci to właśnie schody są najbardziej niebezpiecznym miejscem w domu. Do ich zabezpieczenia służą bramki ochronne. Jednak w samej Wielkiej Brytanii co roku dochodzi do 2 000 wypadków z powodu niewłaściwego ich montażu. Przyczynami są zwykle albo niedokładne zapoznanie się z instrukcją i lekceważenie jej zapisów, albo wybór produktów niespełniających wymagań unijnej normy EN 1930 (informacja o tym znajduje się na opakowaniu).
Zwracanie uwagi na te kluczowe szczegóły jest szczególnie istotne w przypadku tak zwanych bramek rozporowych, a więc takich, które nie wymagają przykręcania ich konstrukcji do ściany lub schodów. Najważniejsza jest pewność, że bramka jest odpowiednio mocno dokręcona i popchnięta, nie obluzuje się. W niektórych przejściach (szerszych lub o nieregularnych powierzchniach) montaż tego rodzaju zabezpieczenia nie jest możliwy. Jeśli jednak możemy zdecydować się na bramkę niewymagającą wiercenia, postawmy na profesjonalne produkty z czujnikami, które zaalarmują nas o nawet minimalnym obluzowaniu się bramki.
Kuchnia
Drugim w kolejności miejscem, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest kuchnia. Środki czystości i lekarstwa umieśćmy w szafkach zabezpieczonych blokadami. Dzięki temu dziecko nie będzie miało dostępu do zawartości, która stanowi zagrożenie.
Pokój dzienny
Uwielbiamy nowoczesne ekrany plazmowe i LCD. Niestety, zgodnie ze statystykami unijnymi, stają się one przyczyną coraz większej liczby wypadków z udziałem dzieci. Efektowne, lekkie, i przez to niestabilne ekrany należy zabezpieczyć przed upadkiem. Do tego celu wykorzystajmy dedykowane paski, które zakłada się je na obudowę w miejscu na uchwyt ścienny. Z drugiej strony paski są przymocowane do ściany lub szafki.
W zimę nie zapominajmy o zabezpieczeniu kominka. Bramkę, która grodzi dziecku dostęp do ognia i rozgrzanych elementów, latem można wykorzystać do zabezpieczenia wyjścia na balkon lub taras.
Pokój dziecka
A co z pokojem dziecka? W przypadku tej przestrzeni najczęściej wykorzystywanymi zabezpieczeniami są: osłony narożników mebli, blokady szafek i zatyczki do gniazd elektrycznych. Rzadko pamiętamy o zabezpieczeniu okien. W ich przypadku warto zadbać o blokadę, która uniemożliwi zbyt szerokie uchylenie okna. Zazwyczaj to koszt zaledwie 30 złotych.
Elektroniczne nianie
Niezwykle pomocnym gadżetem jest elektroniczna niania wideo. Na kolorowym wyświetlaczu, z dowolnego miejsca w domu, widzimy obraz z pokoju dziecka. Wszystko, co się w nim dzieje rejestruje niewielka kamera z mikrofonem. Najbardziej rozbudowane modele pozwalają na podłączenie kilku zdalnie obracanych kamer (mamy podgląd na pokoje innych dzieci), a także przekazywanie przejrzystego podglądu w nocy, nagrywanie na karcie pamięci, a nawet monitoring przez internet z dowolnego miejsca na świecie.
Przy wyborze niani zwróćmy uwagę na technologię, w jakiej urządzenie przekazuje obraz i dźwięk. Wybierzmy model z jak najniższym poziomem emisji promieniowania radiowego. Moc emitowana przez elektroniczną nianię powinna być podana w danych technicznych urządzenia.
Partnerem ważnego tematu „Bezpieczny dom dla dziecka” jest marka Baby Dan – duński producent bramek ochronnych i zabezpieczeń dla dzieci.