dom bezpieczny dla dziecka

Po domu na czworaka, czyli jak zapewnić dziecku bezpieczny dom?

Ze statystyk wynika, że dzieci doznają urazów najczęściej w domu. Co zaskakujące, dochodzi do nich przede wszystkim wtedy, gdy maluchy są pod opieką dorosłych. W Polsce takich wypadków jest średnio aż pięć razy więcej niż w Szwecji albo Holandii. Co poprawić, aby dom był bezpieczniejszą przestrzenią dla dziecka?

Dziecięca perspektywa

Zacznijmy od dokładnego przyjrzenia się przestrzeni, w której mieszkamy. Szczególnie istotne będzie tu przyjęcie perspektywy dziecka. Z głową umieszczoną 30 cm nad podłogą można dojrzeć niebezpieczeństwa, które czyhają na malucha, a które na co dzień nie są oczywiste. Aby ocenić bezpieczeństwo dziecka w domu, na obchód warto wybrać się więc… na czworaka i z notesem. Zapisz wszystkie obserwacje. Przy późniejszym wyborze zabezpieczeń, nie zgubisz się w morzu produktów.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Schody

Badania przeprowadzone w Unii Europejskiej wykazują, że dla dzieci to właśnie schody są najbardziej niebezpiecznym miejscem w domu. Do ich zabezpieczenia służą bramki ochronne. Jednak w samej Wielkiej Brytanii co roku dochodzi do 2 000 wypadków z powodu niewłaściwego ich montażu. Przyczynami są zwykle albo niedokładne zapoznanie się z instrukcją i lekceważenie jej zapisów, albo wybór produktów niespełniających wymagań unijnej normy EN 1930 (informacja o tym znajduje się na opakowaniu).

Zwracanie uwagi na te kluczowe szczegóły jest szczególnie istotne w przypadku tak zwanych bramek rozporowych, a więc takich, które nie wymagają przykręcania ich konstrukcji do ściany lub schodów. Najważniejsza jest pewność, że bramka jest odpowiednio mocno dokręcona i popchnięta, nie obluzuje się. W niektórych przejściach (szerszych lub o nieregularnych powierzchniach) montaż tego rodzaju zabezpieczenia nie jest możliwy. Jeśli jednak możemy zdecydować się na bramkę niewymagającą wiercenia, postawmy na profesjonalne produkty z czujnikami, które zaalarmują nas o nawet minimalnym obluzowaniu się bramki.

Kuchnia

Drugim w kolejności miejscem, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest kuchnia. Środki czystości i lekarstwa umieśćmy w szafkach zabezpieczonych blokadami. Dzięki temu dziecko nie będzie miało dostępu do zawartości, która stanowi zagrożenie.

Pokój dzienny

Uwielbiamy nowoczesne ekrany plazmowe i LCD. Niestety, zgodnie ze statystykami unijnymi, stają się one przyczyną coraz większej liczby wypadków z udziałem dzieci. Efektowne, lekkie, i przez to niestabilne ekrany należy zabezpieczyć przed upadkiem. Do tego celu wykorzystajmy dedykowane paski, które zakłada się je na obudowę w miejscu na uchwyt ścienny. Z drugiej strony paski są przymocowane do ściany lub szafki.
W zimę nie zapominajmy o zabezpieczeniu kominka. Bramkę, która grodzi dziecku dostęp do ognia i rozgrzanych elementów, latem można wykorzystać do zabezpieczenia wyjścia na balkon lub taras.

Pokój dziecka

A co z pokojem dziecka? W przypadku tej przestrzeni najczęściej wykorzystywanymi zabezpieczeniami są: osłony narożników mebli, blokady szafek i zatyczki do gniazd elektrycznych. Rzadko pamiętamy o zabezpieczeniu okien. W ich przypadku warto zadbać o blokadę, która uniemożliwi zbyt szerokie uchylenie okna. Zazwyczaj to koszt zaledwie 30 złotych.

Elektroniczne nianie

Niezwykle pomocnym gadżetem jest elektroniczna niania wideo. Na kolorowym wyświetlaczu, z dowolnego miejsca w domu, widzimy obraz z pokoju dziecka. Wszystko, co się w nim dzieje rejestruje niewielka kamera z mikrofonem. Najbardziej rozbudowane modele pozwalają na podłączenie kilku zdalnie obracanych kamer (mamy podgląd na pokoje innych dzieci), a także przekazywanie przejrzystego podglądu w nocy, nagrywanie na karcie pamięci, a nawet monitoring przez internet z dowolnego miejsca na świecie.
Przy wyborze niani zwróćmy uwagę na technologię, w jakiej urządzenie przekazuje obraz i dźwięk. Wybierzmy model z jak najniższym poziomem emisji promieniowania radiowego. Moc emitowana przez elektroniczną nianię powinna być podana w danych technicznych urządzenia.

Partnerem ważnego tematu “Bezpieczny dom dla dziecka” jest marka Baby Dan – duński producent bramek ochronnych i zabezpieczeń dla dzieci.

Dodaj komentarz

Dom i ogród, Dom bezpieczny dla dziecka

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi to wyzwanie stojące przed każdym rodzicem dysponującym piętrowym domem lub mieszkaniem. Jak sprawić, aby przestrzeń stała się bezpieczna dla naszych ciekawskich pociech, a przy tym estetyczna?...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general