Po kim dziecko dziedziczy inteligencję? Naukowcy znaleźli odpowiedź, a ta może zaskakiwać

Kwestia dziedziczenia inteligencji to przedmiot sporów przede wszystkim wśród rodziców, choć mają one raczej żartobliwy charakter. Temat stał się jednak na tyle fascynujący i jednocześnie zagadkowy, że postanowili zająć się nim również naukowcy. Po wielu obserwacjach, analizach i badaniach uczeni doszli do pewnych wniosków. Mogą one nie być jednak dla wszystkich satysfakcjonujące. Po kim dziecko dziedziczy inteligencję?

Po kim dziecko dziedziczy inteligencję?

Dziecko dziedziczy większość cech po rodzicach, w tym te dotyczące wyglądu, charakteru, talentów, a także zdolności umysłowych. W związku z tym pojawia się pytanie, czy poziom inteligencji dzieci zawdzięczają ojcu czy matce. Naukowcy przeprowadzili w tym temacie wiele badań i analiz, ale wciąż nie są zgodni co do ostatecznych wniosków.

Sporo badań wskazuje bowiem, że inteligencja uzależniona jest od chromosomu X, który odpowiada także za płeć żeńską. Wiadomo jednak, że umysł człowieka jest na tyle skomplikowany, że jego budowy i funkcji nie może determinować wyłącznie jeden gen. Ważne są także inne czynniki.

W 1995 i 1996 r. przeprowadzono specjalistyczne badania na myszach. Analizy wykazały, że za rozwój kory mózgowej, która odpowiedzialna jest za funkcje poznawcze człowieka, odpowiadają geny matczyne – nie było wśród nich genów ojcowskich. Nie przeprowadzono jednak dalszych dodatkowych badań, a wysunięte wnioski nie są wystarczające, aby przesądzić w tej kwestii.

Mimo powtarzanych testów wciąż nie udało się wyodrębnić genów, które wpływałyby bezpośrednio na kodowanie inteligencji w mózgu.

Zobacz: Czy daltonizm jest dziedziczny? Jak się go leczy?

Czy inteligencję dziedziczy się po matce?

Badania przeprowadzone w latach 90. potwierdzają, że w korze mózgowej można znaleźć wyłącznie geny matczyne. Naukowcy nie odkryli tam śladów genów ojcowskich. Nie oznacza to jednak jednoznacznie, że inteligencję dzieci dziedziczą wyłącznie po matce. Udowodniono bowiem, że na inteligencję może wpływać nawet ponad 500 genów, a nie wszystko zostały jeszcze dokładnie przebadane.

Na podstawie licznych analiz udowodniono jednak, że na poziom inteligencji dziecka mogą wpływać także zachowania matki w okresie ciąży. Negatywne skutki dla umysłu dziecka może być spożywanie alkoholu, palenie papierosów, ale także zła dieta czy zbytu duży stres.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo