Kim był profesor Asperger? Dziś znany jest z ważnego osiągnięcia, ale jego życiorys ma także bardzo mroczną stronę

Nazwisko tego austriackiego psychiatry i pediatry jest bardzo dobrze znane przede wszystkim ekspertom specjalizującym się zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Choć współcześnie Hans Asperger słynie głównie ze swoich osiągnięć w dziedzinie dziecięcej psychologii, to inne części jego biografii budzą wiele kontrowersji. Kim był profesor Asperger? Czy Asperger był profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego?

Profesor Asperger – kim był?

W medycynie bardzo często opisane i odkryte zaburzenia czy choroby są nazywane od nazwisk badaczy, którzy przyczynili się do ich rozpoznania. Podobnie było w przypadku austriackiego profesora Hansa Aspergera, który w 1944 roku opublikował pierwsze studium na temat zaburzeń nazwanych później od jego imienia. Przez wiele lat zajmował się badaniem objawów zbliżonych autyzmu, czym niewątpliwie przyczynił się do rozwoju psychiatrii.

O wczesnej młodości profesora wiadomo niewiele. Ponoć od dziecka był bardzo zdolny i charakteryzował się ponadprzeciętną pamięć. Osoby, które znały go w okresie nastoletnim, wspominały, że miał specyficzny charakter i duże trudności w nawiązywaniu nowych znajomości.

Rok po ukończeniu studiów medycznych w Wiedniu Asperger został przyjęty na stanowisko kierownika oddziału pedagogiki specjalnej w uniwersyteckiej klinice dziecięcej. Przez niemal 20 lat zajmował się najmłodszymi pacjentami, a jednocześnie prowadził swoje intensywne badania i obserwacje. W swojej najbardziej znanej publikacji “Autystyczna psychopatia okresu dzieciństwa” opisał cały szereg cech nowego zaburzenia. Wskazywał na brak empatii, ponadprzeciętną inteligencję, niezdolność do tworzenia więzi emocjonalnych, poświęcenie się w stu procentach swoim wąskim zainteresowaniom.

Jego praca przyniosła mu sporą sławę w Wiedniu, gdzie ostatecznie związał się na długie lata z Uniwersytetem Wiedeńskim. Do największych osiągnięć Aspergera po wojnie należy zaliczyć propagowanie idei wiosek dziecięcych, czyli ośrodków, które zapewniałyby opiekę dzieciom pozbawionym rodziny.

Zobacz: W ciąży głodziła się i nie dbała o higienę. Polska monarchini nigdy nie dowiedziała się, co stało się z dzieckiem

Mroczna strona biografii

Niestety historia profesora Aspergera kryje także sporo niewyjaśnionych i mrocznych spraw. Lekarz przez pewien czas związany był z wiedeńską kliniką dziecięcą Spiegelgrund, w której zgodnie z założeniami programu nazistów dokonywano eutanazji niepełnosprawnych dzieci. Najmłodszych pacjentów poddawano także licznym eksperymentom medycznym. Istnieją dowody, że profesor wiedział o całym procederze, a nawet sam brał w nim czynny udział, decydując, które dzieci mają zostać uśmiercone.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo