Nazwisko tego austriackiego psychiatry i pediatry jest bardzo dobrze znane przede wszystkim ekspertom specjalizującym się zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Choć współcześnie Hans Asperger słynie głównie ze swoich osiągnięć w dziedzinie dziecięcej psychologii, to inne części jego biografii budzą wiele kontrowersji. Kim był profesor Asperger? Czy Asperger był profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego?
Profesor Asperger – kim był?
W medycynie bardzo często opisane i odkryte zaburzenia czy choroby są nazywane od nazwisk badaczy, którzy przyczynili się do ich rozpoznania. Podobnie było w przypadku austriackiego profesora Hansa Aspergera, który w 1944 roku opublikował pierwsze studium na temat zaburzeń nazwanych później od jego imienia. Przez wiele lat zajmował się badaniem objawów zbliżonych autyzmu, czym niewątpliwie przyczynił się do rozwoju psychiatrii.
O wczesnej młodości profesora wiadomo niewiele. Ponoć od dziecka był bardzo zdolny i charakteryzował się ponadprzeciętną pamięć. Osoby, które znały go w okresie nastoletnim, wspominały, że miał specyficzny charakter i duże trudności w nawiązywaniu nowych znajomości.
Rok po ukończeniu studiów medycznych w Wiedniu Asperger został przyjęty na stanowisko kierownika oddziału pedagogiki specjalnej w uniwersyteckiej klinice dziecięcej. Przez niemal 20 lat zajmował się najmłodszymi pacjentami, a jednocześnie prowadził swoje intensywne badania i obserwacje. W swojej najbardziej znanej publikacji „Autystyczna psychopatia okresu dzieciństwa” opisał cały szereg cech nowego zaburzenia. Wskazywał na brak empatii, ponadprzeciętną inteligencję, niezdolność do tworzenia więzi emocjonalnych, poświęcenie się w stu procentach swoim wąskim zainteresowaniom.
Jego praca przyniosła mu sporą sławę w Wiedniu, gdzie ostatecznie związał się na długie lata z Uniwersytetem Wiedeńskim. Do największych osiągnięć Aspergera po wojnie należy zaliczyć propagowanie idei wiosek dziecięcych, czyli ośrodków, które zapewniałyby opiekę dzieciom pozbawionym rodziny.
Mroczna strona biografii
Niestety historia profesora Aspergera kryje także sporo niewyjaśnionych i mrocznych spraw. Lekarz przez pewien czas związany był z wiedeńską kliniką dziecięcą Spiegelgrund, w której zgodnie z założeniami programu nazistów dokonywano eutanazji niepełnosprawnych dzieci. Najmłodszych pacjentów poddawano także licznym eksperymentom medycznym. Istnieją dowody, że profesor wiedział o całym procederze, a nawet sam brał w nim czynny udział, decydując, które dzieci mają zostać uśmiercone.
Sprawdź też:
- Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie. Niektóre określenia mogą Cię zaskoczyć
- Horror za zamkniętymi drzwiami. Rodzina Whittaker kryła przerażającą tajemnicę. Siostry miały rodzić dzieci własnym braciom
- Znasz pochodzenie swojego nazwiska? Tutaj błyskawicznie dowiesz się, skąd się wywodzi i co oznacza