Szykuje się podwyżka 500 plus przed wyborami? Mowa o 800 zł, ale nie dla wszystkich

Świadczenie 500 plus od kilku lat stanowi ogromne wsparcie dla wielu rodzin, ale niestety jego realna wartość systematycznie maleje właściwie z miesiąca na miesiąc. W związku z tym coraz częściej pojawiają się głosy, że kwotę dodatku należy poddać rewaloryzacji. Takie opinie podzielają również niektórzy przedstawiciele partii rządzącej. Czy podwyżka 500 plus zostanie wprowadzona w związku z jesiennymi wyborami? Według nieoficjalnych doniesień wzrost mógłby wynieść nawet 300 zł – z 500 na 800 plus.

Podwyżka 500 plus będzie jeszcze przed wyborami?

Rodzina 500 plus to jeden ze sztandarowych programów partii rządzącej, który od lat cieszy się uznaniem wielu milionów Polaków. Ze względu na swoją popularność z pewnością stanie się również ważnym elementem nadchodzącej kampanii wyborczej. Z nieoficjalnych medialnych doniesień wynika, że rząd planuje podniesienie kwoty świadczenia, chociaż dotychczas nie było o tym mowy. Zamiary te zdają się potwierdzać także wypowiedzi niektórych polityków Zjednoczonej Prawicy.

Podwyżka 500 plus ma zostać zapowiedziana jako jeden z istotnych punktów programu wyborczego PiS, co oznacza, że może wejść w życie jeszcze w tym roku. O komentarz w tej sprawie został poproszony europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który stwierdził, że “Waloryzacja 500 plus jest potrzebna i byłaby bardzo dobra”. Dodał również, że jeśli możliwości finansowe państwa pozwolą, świadczenie powinno wzrosnąć nawet do 800 zł.

To podwyżka, o której mówi się już od co najmniej kilku miesięcy. Zdaniem ekonomistów ze względu na rosnące ceny towarów i usług realna wartość świadczenia spadła już niemal o 50%. Za tę samą sumę Polacy mogą kupić aktualnie o połowę mniej produktów. Wzrost przyznawanej kwoty mógłby nieco zniwelować skutki inflacji.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Ważny termin dla rodziców coraz bliżej

Wzrost o 300 zł? Na pewno nie dla wszystkich

Wiele wskazuje jednak na to, że jeśli plany zostaną zrealizowane i 500 plus rzeczywiście wzrośnie, to nie będzie już przysługiwało na tych samych zasadach co dotychczas. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzice otrzymują dodatek na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na wysokość dochodów rodziny.

Po wspomnianej podwyżce do 800 zł mogłoby się to jednak zmienić. Z koniecznością dokonania waloryzacji zgadza się poseł Cymański, ale zaznacza, że być może konieczne będzie wprowadzenie kryteriów dochodowych, które ograniczą koszty związane z programem.

Chcemy waloryzacji 500 plus. Trzeba to wszystko dokładnie policzyć, aby było w wysokości ok. 800 zł. Przy tym tego dodatku trzeba wprowadzić progi dochodowe.Tadeusz Cymański, poseł, członek Solidarnej Polski, cytat za SuperExpressem

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general