Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka nad maluchami czy wysokość alimentów, muszą być ustalane przez odpowiedni do tego organ, czyli sąd. Alimenty wyznaczone przez niego mogą w pewnym momencie okazać się zbyt niskie i zachodzi konieczność wnioskowania o ich podwyższenie. Jak to zrobić?

Podwyższenie alimentów

Im starsze jest dziecko, tym większe są jego potrzeby, a co za tym idzie zwiększają się również wydatki, które muszą je zaspokoić. Jeżeli alimenty zostały przyznane w okresie, gdy maluszek ledwo uczył się mówić lub gdy był dopiero w przedszkolu, z całą pewnością nie będą one wystarczające, gdy dziecko uczęszcza już do szkoły.

Wysokość alimentów jest wyznaczana na podstawie potrzeb dziecka. Pod uwagę brane są również możliwości zarobkowe rodziców. By alimenty zostały podwyższone, w pierwszej kolejności spróbuj to załatwić na spokojnie z drugim rodzicem dziecka. Być może rzeczowa argumentacja pozwoli uniknąć Wam rozprawy w sądzie. Jeśli jednak druga strona pozostaje głucha na Twoje argumenty, wówczas konieczna jest niezbędna procedura sądowa. Należy się do niej dobrze przygotować.

Sprawdź: Jak napisać pozew o alimenty?

Zgodnie z przepisami ustawy, podwyższenie alimentów może nastąpić w trzech sytuacjach:

  • Zwiększyły się potrzeby dziecka w związku z jego dorastaniem lub chorobą
  • Uległa pogorszeniu sytuacja materialna osoby, z którą dziecko przebywa na co dzień
  • Uległa poprawie sytuacja materialna rodzica, który jest zobowiązany do płacenia alimentów

Wysokość alimentów jest wyznaczana na podstawie potrzeb dziecka

W związku z pierwszą sytuacją, czyli zwiększeniem potrzeb dziecka z uwagi na jego wiek, należy dobrze przygotować się do uargumentowania pozwu. Co to oznacza? Należy udowodnić zwiększone wydatki na dziecko. Zbieraj paragony za podręczniki i pomoce szkolne, odzież, dodatkowe zajęcia, sprzęt sportowy, remont pokoju – słowem za wszystkie wydatki, które ponosisz na malucha. Są one niezbędne do przekonania sądu, że potrzeby dziecka rzeczywiście się zwiększyły.

Pozew o podwyższenie alimentów

By cała procedura ruszyła, konieczne jest złożenie odpowiednio przygotowanego pozwu do sądu rodzinnego. Pozew powinien zostać złożony do sądu rejonowego. Właściwy jest ten, w okręgu, którego osoba pozwana ma miejsce swojego zamieszkania lub ten, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby wnoszącej pozew. Wybór zależy od Ciebie. Ważne jest to, że nawet jeśli drugi rodzic dziecka mieszka za granicą, masz możliwość złożenia pozwu w sądzie dla Ciebie właściwym.

Pozew o podwyższenie alimentów powinien spełniać wszystkie wymogi pisma procesowego. Możesz przygotować go własnoręcznie. W prawym górnym rogu podaj miejscowość i datę, poniżej wpisz pełną nazwę i adres sądu, do którego złożysz pozew. Określ również kto jest powodem. Najlepiej, jeśli w miejscu powoda wpiszesz dane swojego dziecka oraz dodasz, że jest ono reprezentowane przez Ciebie. Poniżej wpisz dane osoby pozwanej.

Następnie w kilku prostych słowach zarysuj przedmiot pozwu. Napisz, że wnosisz o podwyższenie alimentów, z wysokości obecnej do wysokości żądanej przez Ciebie, a także dodaj jaka jest sygnatura akt sprawy, podczas której przyznano Ci alimenty, o podniesienie których teraz wnosisz.
Poniżej jest miejsce na Twoje uzasadnienie. Szczegółowo opisz powody, dla których wnosisz o podwyższenie alimentów. Załącz paragony i faktury do pozwu, a także odpisy dla pozwanego.

Zobacz:  Jak wygląda rozwód oczami dziecka?

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo