Prawa dziecka, które warto znać!
Janusz Korczak, znany pedagog, napisał w jednej ze swoich książek: „Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.” Mimo że o prawach dziecka mówi się coraz więcej, wciąż jeszcze spotykamy się z rażącym ich łamaniem i to często w najbliższym dla dziecka środowisku.

Kary cielesne, ubliżanie, maltretowanie, przetrzymywanie, poniżanie, to tylko niektóre przykłady tego, jak łamane są prawa dziecka przez rodziców. Czy naprawdę tak trudno jest zrozumieć, że dziecko to człowiek? Że bycie dorosłym, silniejszym nie daje nam prawa do krzywdzenia tych, którzy nie mają siły ani możliwości się obronić? To bardzo emocjonujący i trudny temat. Jednak aby móc skutecznie respektować, chronić i walczyć o przestrzeganie praw dziecka, należy je dokładnie poznać.
Prawa człowieka a dziecko
Dziecko jako człowiek podlega prawom człowieka, u źródeł których jest godność człowieka. O godności inaczej człowieczeństwie pisze Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 30:
„Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.
Definicja godności wskazuje na dwie podstawowe zasady, będące podstawą praw człowieka. Równość i wolność. Równość oznacza, że każdy człowiek posiada takie same prawa i powinien być tak samo traktowany przez innych ludzi, wolność natomiast oznacza, że człowiek nie jest niczyją własnością. Posiadając wolną wolę, może podejmować samodzielne decyzje, za które świadomie ponosi odpowiedzialność.
Prawa dziecka — podłoże prawne
Prawa człowieka obowiązują każdego od urodzenia do śmierci, jednak ze względu na to, że dziecko nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, ustanowiono, że do pewnego momentu musi ono pozostawać pod opieką dorosłych. Konwencja o Prawach Dziecka definiuje „dziecko” jako „każdą istotę ludzką w wieku poniżej 18 lat […]”, natomiast ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka definiuje dziecko, jako „każdą istotę ludzką, od poczęcia do uzyskania pełnoletniości”. Prawa dziecka w Polsce, chronione są przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.
Konwencja o prawach dziecka
Jednym z pierwszych ważnych dokumentów, określających prawa dziecka jest Deklaracja Praw Dziecka, uchwalona w 1924 roku przez Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów. To tak zwana Deklaracja Genewska. Obecnie prawa dziecka najpełniej określa ustanowiona w 1989 roku przez ONZ Konwencja o Prawach Dziecka. Zgodnie z nią dziecko jest wolną istotą, która nie może być traktowana jako własność dorosłych. Ze względu na swoją słabość, dziecko musi mieć zapewnioną ochronę przed siłą dorosłych.
O obowiązku ochrony dziecka przez Państwo przed okrucieństwem, przemocą, demoralizacją i wyzyskiem mówi też Konstytucja RP. Ponadto dziecko powinno mieć zapewnioną możliwość rozwoju umysłowego i fizycznego. Odpowiedzialność ta przede wszystkim spoczywa na rodzicach, ale również na nauczycielach, politykach czy policjantach.
Rzecznik praw dziecka
Po ratyfikowaniu przez rząd Polski Konwencji o Prawach Dziecka, została powołana instytucja Rzecznika Praw Dziecka. Urząd ten, ustanowiony przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej ma stać na straży wolności i praw dziecka.
Prawa dziecka w Polsce
Podobnie jak w przypadku praw człowieka, prawa dziecka zostały podzielone według kategorii. Rozróżniamy następujące kategorie praw dziecka:
- prawa osobiste — zabezpieczają one rozwój dziecka;
- prawa ekonomiczne — dbają o możliwość przygotowania dziecka do uzyskania niezależności materialnej;
- prawa socjalne — zabezpieczają odpowiednie warunki do rozwoju fizycznego i umysłowego;
- prawa polityczne lub publiczne — dają możliwość uczestniczenia w życiu społeczności, swobodnego wyrażania swoich poglądów.
Jako dorośli powinniśmy bezwzględnie walczyć o godność i wolność najmłodszych, którzy nie potrafią ochronić się sami. Wciąż jeszcze zbyt często spotykamy się z rażącymi przykładami bezkarnego łamania praw dziecka. Niestety wciąż jeszcze wielu dorosłych nie rozumie, jak ważne dla przyszłego, dorosłego życia dziecka, jest bezpieczne i spokojne dzieciństwo.
Lista praw dziecka
- prawo do życia i rozwoju;
- prawo do tożsamości i identyczności;
- prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania;
- prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach jego dotyczących w postępowaniu administracyjnym i sądowym;
- prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami, w przypadku rozłączenia z nimi;
- prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych i wszelkiego okrucieństwa;
- prawo do godności i szacunku;
- prawo do nietykalności osobistej;
- prawo do nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia;
- prawo do odpowiedniego standardu życia;
- prawo do ochrony życia;
- prawo do zabezpieczenia socjalnego;
- prawo do opieki zdrowotnej;
- prawo do wypoczynku i czasu wolnego;
- prawo do nauki;
- prawo do ochrony pracy podejmowanej w ramach wakacyjnego zarobku lub w ramach nauki;
- prawo do korzystania z dóbr kultury;
- prawo do informacji;
- prawo do znajomości swoich praw;
- prawo do stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych;
- prawo do wyrażania swoich poglądów.
Prawa dziecka oczami dziecka
Jako rodzice, robimy wszystko, aby nasze pociechy były szczęśliwe, zadbane, zdrowe i bezpieczne. Niestety, nawet jeżeli my dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić im spokojny i bezpieczny dom, nie mamy gwarancji, że inni również będą o to dbać i szanować. Wielokrotnie słyszy się o łamaniu praw dziecka w żłobku, przedszkolu czy szkole. To sytuacje patologiczne, o których rodzice i odpowiednie służby dowiadują się często zbyt późno, szczególnie w przypadku kiedy cierpią dzieci najmłodsze, nieumiejące nawet mówić. Co zatem możemy zrobić jako rodzice, aby ochronić nasze dziecko przed łamaniem jego praw w szkole, w przedszkolu czy na wyjeździe wakacyjnym?
Świadomość swoich praw, kluczem do bezpieczeństwa
Rozmowa to słowo klucz. Musimy jak najwięcej rozmawiać z dziećmi o sprawach ważnych i trudnych. Prawa i obowiązki dziecka to zagadnienia, które rodzice powinni poruszać ze swoimi pociechami już od najmłodszych lat. Nawet z przedszkolakiem można porozmawiać o tym, że nikt nie ma prawa go ranić psychicznie ani fizycznie, że nikt nie ma prawa naruszać jego nietykalności, a przede wszystkim, że w każdej sytuacji, kiedy ktoś próbuje zrobić coś wbrew jego woli, powinno zgłosić to rodzicowi.
Dzieci muszą wiedzieć, że mają prawo odmówić dorosłemu. Jako rodzice często w błahych sytuacjach niepotrzebnie wpajamy naszym dzieciom pewne schematy. Podczas wizyty krewnych niejako zmuszamy ich do pocałunków czy zbyt silnych uścisków, nawet kiedy nie mają na to ochoty lub się wstydzą. Boimy się, że ktoś się na nas obrazi lub – co gorsza – oceni dziecko jako źle wychowane. Jeżeli teraz dziecko nauczy się, że trzeba spełniać oczekiwania innych, aby ich nie urazić, to czemu w przyszłości miałoby potrafić sprzeciwić się szefowi, który będzie oczekiwał zbytniej poufałości? Warto spojrzeć na to w ten sposób i od najmłodszych lat uczyć nasze pociechy, że są ważne i mają prawo do nietykalności osobistej, a także do zachowania pozostałych praw dziecka.
Do kiedy trzeba wystawić zagrożenia? To już ostatni dzwonek na poprawę!
Zapomnij o tym dodatku do sałatki jarzynowej. Inaczej następnego dnia wyrzucisz ją do kosza
Te buty były synonimem kiczu. Dziś wracają w wielkim stylu. Są hitem na lato 2023
Ten prosty trik sprawi, że żółte plamy na poduszkach i pościeli znikną w okamgnieniu
Dosyp dwie łyżeczki do zupy pomidorowej. Będzie smaczniejsza niż u mamy
Czy to czas na dziecko? QUIZ – 10 prostych, ale ważnych pytań
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Wychowanie
- Prawa dziecka, które warto znać!
Niemowlak i szczeniak pod jednym dachem
Pies jest już u nas. Wkrótce się Wam przedstawi. Na razie oswaja się z nowym otoczeniem i nowymi człowiekami. Zanim go poznacie sprawdźcie filmy na które trafiliśmy podczas szukania informacji...
Czytaj dalej →Dzieci na weselu
Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...
Czytaj dalej →Sukienka na ślub cywilny
Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.
Czytaj dalej →- Bardzo blada kreska na teście ???? - Forum 2023
- Biorezonans i odczulanie - to działa !!! - Forum 2023
- Czy Vojta jest rzeczywiści lepszy od NDT Bobath? - Forum 2023
- Czy któraś z was zaszła w ciążę po duphastonie? - Forum 2023
- Do ktorego tygodnia bierzecie magnez? - Forum 2023
- Dziwne epizody placzu u dziecka po szczepieniu - Forum 2023
- Jak nad morzem z raczkującym dzieckiem??? KTO BYŁ? - Forum 2023
- Mrówki cholerne!!! - Forum 2023
- Temperatura a owulacja - Forum 2023
- Top model-oglądacie? - Forum 2023
- Zapalenie ucha - wychodzić czy nie? - Forum 2023
- Zaparcia, zielone kupki po Bebilon Comfort 1 - Forum 2023
- Zjadła farby plakatowej..może ktoś wie?PILNE - Forum 2023
- colostrum-krowia siara - Forum 2023
- jakie sa objawy w 14 tyg? - Forum 2023
- skurcze przepowiadające - ile mogą trwać? - Forum 2023
- włączył się nam monitor oddechu... - Forum 2023
- zapalenie spojowek w ciazy! - Forum 2023
- "Byłam" u wróżki!!! Czy wierzycie w coś takiego? - Forum 2023
- "Kontrowersyjny" problem z prezentem na chrzciny - Forum 2023
- Mleko i woda to przeżytek. Zamocz w tym śledzie. Goście będą błagać cię o przepis
- Zapomnij o mleku. Dodaj do naleśników szklankę tego produktu. Ciasto będzie puszyste jak chmurka
- Leśnik pokazał "sprawdzony środek do usuwania kleszczy". Kosztuje tylko 5 zł
- Dosyp dwie łyżeczki do zupy pomidorowej. Będzie smaczniejsza niż u mamy
- Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? Zamiast płynu, wlej szklankę tego produktu. Będą jak nowe
- Wypróbuj metodę czwórki na kopytka. Będą miękkie i delikatne jak obłoczek
- Co dodać do placków ziemniaczanych, żeby nie ciemniały? Niezawodny trik Magdy Gessler na chrupiącą skórkę
- Zapomnij o tym dodatku do sałatki jarzynowej. Inaczej następnego dnia wyrzucisz ją do kosza
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Jak dobrze zacząć poranek? Oto najpiękniejsza poezja na dzień dobry
- Podziękowania dla nauczyciela na koniec roku [od rodziców i uczniów]
- Te buty były synonimem kiczu. Dziś wracają w wielkim stylu. Są hitem na lato 2023
- Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych dzieci - zabawne, rymowane, krótkie i piękne
- Sennik KOBIETA W CIĄŻY: Znaczenie snu o kobiecie w ciąży
- Sennik: poronienie. Co znaczy poronienie widziane we śnie?