Przechowywanie mleka matki - jak i ile można przechowywać pokarm? Przechowywanie pokarmu 2

Przechowywanie mleka matki – jak i ile można przechowywać pokarm?

Przechowywanie mleka matki bywa konieczne, gdy musisz na dłużej rozstać się z niemowlęciem. Jak prawidłowo przechowywać pokarm w lodówce lub zamrażalce? Jak długo można przechowywać pokarm w zależności od warunków? W czym je przechowywać? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki wymaga niewielkich przygotowań. Po pierwsze, co oczywiste, musisz zaopatrzyć się w laktator oraz woreczki lub pojemniczki do przechowywania pokarmu. Pierwsze z nich są jednorazowe, drugich możesz użyć wielokrotnie. Jeśli niemowlę ma mniej niż 6 miesięcy pamiętaj, by przed każdym użyciem wyparzyć zarówno laktator, jak i pojemniki.

Sprawdź: Laktatory, pojemniki oraz woreczki do przechowywania pokarmu

Jak długo można przechowywać pokarm?

Czas przechowywania mleka matki zależy od temperatury, w jakiej to robisz. W przypadku dzieci urodzonych o czasie (pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży) pokarm można przechowywać:

  • w temperaturze pokojowej: 8-12 godzin
  • przechowywanie mleka matki w lodówce: 4 dni
  • w zamrażalniku wewnątrz lodówki: 2 tygodnie
  • zamrażalka umieszczona przy lodówce: 3 miesiące
  • mrożenie mleka matki w temperaturze -20°C: 6-12 miesięcy

Trochę inaczej wygląda to w przypadku wcześniaków: w temperaturze pokojowej można pozostawić mleko na 2-4 godzin, a w lodówce na 2 dni.

Rozmrażanie i podgrzewanie mleka matki

Zamrożonego mleka matki nie wolno gotować ani podgrzewać w mikrofalówce. Pojemnik z zamrożonym pokarmem włóż do ciepłej wody i zaczekaj. Następnie podgrzej go w kąpieli wodnej do temperatury zbliżonej do 30°C. Po rozmrożeniu mleko możesz przechowywać w temperaturze pokojowej od 4 godzin (dla dzieci donoszonych) do 2 godzin (w przypadku wcześniaków). Można go także wstawić do lodówki na 24 godziny. Po karmieniu niewykorzystane mleko wylej. Nie zamrażaj go ani nie podawaj ponownie.

3 zasady dotyczące odciągania pokarmu i przechowywania go

1. Mycie rąk to podstawa

Niby wszyscy o tym wiedzą, ale warto przypomnieć: przed każdym odciąganiem pokarmu umyj ręce. Staraj się też nie dotykać wewnętrznych części uprzednio wyparzonego laktatora. Umyj go od razu po zakończeniu odciągania pokarmu. Zaschnięte w zakamarkach urządzenia mleko trudno będzie doczyścić.

2. Przechowywanie mleka kobiecego

Jak już wspomnieliśmy, kobiece mleko powinnaś przechowywać w specjalnych pojemniczkach. Podziel je tak, by każda porcja starczała na jedno karmienie. Rozmrożonego pokarmu nie powinnaś mrozić drugi raz.

3. Nie mieszaj odciągniętego mleka

Kobiece mleko z każdej sesji odciągania przechowuj w oddzielnych pojemniczkach. Opisuj je datą i godziną.

Sprawdź: Podgrzewacze do mleka dla niemowląt

Rodzice pytają o przechowywanie pokarmu

Ile można przechowywać mleko matki?

Odciągnięty pokarm można przechowywać od 8 godzin, nawet do 12 miesięcy (w zależności od tego, czy przechowujemy go w temperaturze pokojowej, lodówce lub zamrażarce).

Jak przechowywać mleko z laktatora?

Mleko kobiece najlepiej przechowywać w specjalnych pojemniczkach lub woreczkach. Ceny przykładowych pojemniczków można porównać tutaj.

Ile można trzymać mleko matki w lodówce?

Czas przechowywania mleka matki wynosi maksymalnie 4 dni.

Jak długo można mrozić mleko matki?

Mrożąc pokarm w temperaturze -20°C możemy go przechowywać nawet przez 12 miesięcy. Sugeruje się jednak, by nie robić tego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Jak podgrzać odciągnięte mleko?

Pokarm możemy podgrzewać w kąpieli wodnej. Temperatura wody powinna być zbliżona do 30°C. Wkładamy do niej butelkę z pokarmem i trzymamy w niej do momentu, gdy ten osiągnie temperaturę pokojową. Wówczas wstrząsamy butelką, żeby wymieszać mleko i możemy je podać dziecku.