Mamusiu, to ja, Twoje trzytygodniowe dziecko. Wiem, że z niecierpliwością czekasz na te dni, kiedy będziesz mogła zrozumieć wszystko, co chcę Ci powiedzieć. Ale zanim one nadejdą, pozwól, że opowiem Ci nieco o moich potrzebach żywieniowych. Jak na razie radzisz sobie bardzo dobrze i rzadko odczuwam to nieprzyjemne coś w brzuszku. Jednakże wkrótce moje potrzeby zaczną się zmieniać.
Jak często powinno jeść trzytygodniowe dziecko?
Mamusiu, na pewno zauważyłaś, że trzytygodniowe dziecko domaga się pokarmu około 7 razy na dobę. Wiesz to, ponieważ mam już trzy tygodnie, aż trzy! Tygodniowy noworodek może natomiast jeść częściej. Musisz wiedzieć jeszcze o tym, że chociaż w pierwszych dniach życia nasze potrzeby są naprawdę małe, to rosną one bardzo szybko. Na pewno zresztą zauważyłaś to, obserwując swój organizm. Około 3 dnia mojego życia (lub, jeśli wolisz, po porodzie) powinien on zacząć wytwarzać więcej pokarmu. Właśnie wtedy moje oczekiwania żywieniowe wzrosły po raz pierwszy (i wcale nie ostatni). Widzisz więc, że takie maleńkie dziecko 3 tygodniowe ma naprawdę duże wymagania. Ale przecież Ty doskonale o tym wiesz.
Jak często powinno jeść 3 tygodniowe dziecko karmione butelką?
Muszę jeszcze napisać, że w zależności od tego, czy dzieci karmione są piersią czy mlekiem modyfikowanym z butelki, liczba posiłków na dobę może się nieco zmienić. Przy używaniu butelki zaleca się ok. 7 posiłków. Natomiast jeśli dziecko karmione jest piersią, może domagać się pokarmu częściej. No bo trudno odmierzyć odpowiednią porcję, trzymając na rękach trzytygodniowe dziecko, prawda?
Ile powinien jeść 3 tygodniowy noworodek?
Mamo, na pewno zastanawiasz się, ile zjada 3 tygodniowy noworodek. Chodzi mi tutaj o dokładną miarę. Orientacyjnie jest to ok. 110 ml w czasie jednego karmienia. To dużo, prawda? Ale wiesz przecież, że muszę rosnąć, by kiedyś pomagać Ci we wszystkim, co będziesz robić. Nieco inaczej wygląda to, gdy chodzi o tygodniowe dziecko. Ile powinno jeść takie maleństwo? W pierwszych godzinach/dniach życia są to naprawdę małe ilości (to czas na odpoczynek po porodzie, kiedy dziecko głównie śpi). Jednakże już około 3 dnia przyjmuje ono od 60 do 100 mililitrów pokarmu w czasie jednego karmienia.
Wiesz już, Mamo, że w przypadku dzieci karmionych piersią trudno odmierzyć właściwą porcję pokarmu. Inaczej wygląda to, gdy mama zdecydowała się na karmienie butelką. Ile razy powinien jeść noworodek? Powtórzę jeszcze raz, że ok. 7 na dobę. Zdarzają się jednak przypadki, zwłaszcza u mam karmiących piersią, że tych posiłków jest nawet ponad 10. No to wiemy już, ile zjada 3 tygodniowy noworodek.
A co będzie później?
Droga Mamo, kiedy wejdę w 2 miesiąc życia, zacznę jeść rzadziej, ale w większych porcjach. Około 5 miesiąca rozwiną się u mnie odruchy rozdrabniania pokarmu językiem oraz otwierania ust na widok czegoś smacznego. Wtedy będziesz mogła zacząć karmić mnie tymi wszystkimi pysznymi przecierami. Nie oznacza to jednak, że zrezygnuję z pokarmu mlecznego, co to to nie! A kiedy zbliżę się do pierwszego roczku (już czekam na te huczne urodziny) będę już sprawnie gryzł i żuł. Wtedy wystarczą mi 3 posiłki mleczne, których uzupełnieniem będą dania oparte na warzywach, owocach i delikatnym mięsie. Ale to jeszcze przed nami.
Teraz, kochana Mamo, spójrz na kilka najczęściej zadawanych pytań, na które odpowie specjalistka. No bo ileż można czytać to, co ma do powiedzenia trzytygodniowe dziecko?
Najczęściej zadawane pytania o karmienie trzytygodniowego niemowlęcia
Ile razy powinno się karmić dziecko 3 tygodniowe?
Zgodnie ze specjalnymi planami żywienia noworodków trzytygodniowe dziecko powinno być karmione ok. 7 razy dziennie. Jednakże w przypadku dzieci karmionych piersią liczba posiłków może być wyższa.
Ile zjada 3 tygodniowy noworodek?
Zalecana dla trzytygodniowego maleństwa porcja pokarmu to ok. 110 ml. Warto jednak pamiętać o tym, że są to tylko dane szacunkowe. Wiele dzieci przyjmuje mniej lub więcej pokarmu, a zależy to od ich apetytu.
Po czym poznać, że dziecko jest najedzone?
Uznaje się, że dziecko jest najedzone po trwającym od 15 do 20 minut ssaniu piersi lub butelki. Warto zwrócić uwagę na to, czy maleństwo odpowiednio połyka pokarm. Jeśli słychać mlaskanie, oznacza to, że dziecko ssie zbyt płytko (wtedy może nie pobierać właściwej ilości pokarmu).
O tym, że dziecko jest najedzone, świadczy także cechująca się papkowatą konsystencją kupka.
Czym jest karmienie na żądanie?
Karmienie na żądanie jest najczęściej rekomendowanym sposobem karmienia piersią. Termin ten oznacza dosłownie to, że dziecko powinno otrzymywać pokarm matki tak często i tak długo, jak tego chce.
25 komentarzy