RJP stanowczo: “to imię psa”. Rodzicu, zastanów się dwa razy, zanim wybierzesz te imiona

Rada Języka Polskiego (RJP) wydaje opinie o propozycjach imion, które składa urzędnik stanu cywilnego (USC) lub osoby prywatne, tu przyszli rodzice. Są jednak imiona, po których RJP nie pozostawia suchej nitki.

RJP a imię dla dziecka

RJP przy stawianiu opinii najczęściej powołuje się na etymologię, reguły językoznawcze (semantyczne czy gramatyczne), a także na Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego. Zatem wytyczne są dość jasne, nawet dla rodziców. Przede wszystkim są to zalecenia, nie zakazy czy nakazy. RJP wskazuje, czy dane imię jest poprawne, decyzja o jego przyjęciu należy już do urzędnika.

Trendy w imionach dla dzieci nieustannie się zmieniają, jedne cieszą się większą drugie mniejszą popularnością, aczkolwiek wachlarz wyboru jest naprawdę ogromny. Mimo to rodzice co rusz wymyślają nowe, oryginalne propozycje, które nie zostają entuzjastycznie przyjęte przez RJP.

Jak w ogóle wygląda cały przebieg nadawania imienia? Rodzice wnoszą wniosek o nadanie konkretnego imienia dla swojej pociechy do Urzędu Stanu Cywilnego, a w razie “kłopotliwych” czy po prostu nowych propozycji urzędnik wysyła pytanie do RJP, które bada imię pod kątem poprawności.

Sprawdź: To “wiejskie” imię to hit wśród rodziców. Zasłynęło dzięki “Chłopom” Reymonta, a dziś szturmem podbija ranking

Najbardziej kontrowersyjne propozycje imion dla dzieci

Propozycji jest naprawdę bardzo dużo i choć RJP zawsze stara się obiektywnie ocenić każdą propozycję, to są jednak imiona, przy których trudno zachować zimną krew. Inne zaś mimo swojej nietypowości nie otrzymały większych przeciwwskazań. Jedne z kontrowersyjnych propozycji to m.in.

  1. Neron – nie jest to imię zalecane ze względów historycznych oraz funkcjonowania w kulturze użytkowej tego imienia dla zwierząt, szczególnie psów. (czerwiec 2023)
  2. Bolebor – średniowieczne imię, którego nie ma we współczesnym obiegu imion. (listopad 2018)
  3. Lucyfer – głośny przypadek, który Rada zaopiniowała jako nieneutralne imię, które niesie za sobą zbyt silne konotacje. (marzec 2021)
  4. Sowizdrzał – nie występuje w katalogu imion polskich, ma prześmiewcze konotacje (w literaturze), które mogą sprawiać trudności dziecku. (marzec 2021)

  1. Narajen – RJP pozytywnie zaopiniowała to imię jako imię męskie (zgodność gramatyczna, nie jest zdrobnieniem i nie jest ośmieszające). (październik 2020)
  2. Eden – wbrew pozorom imię to zostało zaopiniowane pozytywnie, wskazuje się tutaj jego funkcjonowanie w krajach anglojęzycznych; może być nadane i dziewczynce, i chłopcu. (czerwiec 2023)
  3. Sokrates – w Polsce jest to imię nadawane bardzo rzadko, ale urzędnicy je akceptują; nie jest komiczne, spełnia wymogi językowe. (październik 2020)
  4. Rodmir – to nienotowane dotychczas męskie imię otrzymało pozytywną opinię, ponieważ “nie będzie przysparzać żadnych kłopotów w codziennym użyciu na poziomie systemu językowego”. (sierpień 2023)
  5. Syriusz – to polskie imię, które po prostu nie cieszy się popularnością, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nosiło je dziecko. (2003)

Przed wyborem imienia, jeśli szukasz czegoś, co jest oryginalne, nietypowe, warto zapoznać się z opiniami wydanymi przez RJP oraz sięgnąć do słowników imion, które mogą przynieść mnóstwo inspiracji.

Sprawdź: To najbardziej nietypowe imiona męskie w Polsce. Rodzicom nie można odmówić pomysłowości

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo