Suplementacja witaminy D i K przy mleku modyfikowanym

Czy przy karmieniu mlekiem modyfikowanym podawać witaminę D i K?

Nie każda mama może lub chce karmić piersią. Podawanie niemowlętom i starszym dzieciom mleka modyfikowanego rodzi jednak wiele obaw i pytań, m.in. o prawidłową suplementację witaminami K i D. Czy podawać je dziecku karmionemu sztucznie?

Preparaty mlekozastępcze i mleko dziecięce wzbogacone są całą gamą witamin i minerałów. Czy jednak w zupełności zaspokajają dzienne zapotrzebowanie dziecka na witaminy D i K? Niekoniecznie.

Witamina D3 a mleko modyfikowane

Witamina D zapobiega nie tylko krzywicy, lecz również otyłości, cukrzycy czy nadciśnieniu. W mleku matki jest jej mało, dlatego już od pierwszych dni życia dzieci otrzymują odpowiednią dawkę witaminy D w kroplach lub kapsułkach.

Jeśli jednak przechodzimy na karmienie mlekiem modyfikowanym lub stosujemy karmienie mieszane, musimy rozważyć, czy dalsza suplementacja będzie konieczna. Nadmiar witaminy D może być bowiem bardziej szkodliwy dla maluszka niż jej niedobór i spowodować uszkodzenie nerek albo zatrucie organizmu.

W przypadku niemowląt karmionych tylko mlekiem modyfikowanym, łatwo sprawdzić, czy podawać im dodatkową dawkę witaminy D. Jej dzienne spożycie u dzieci do 6 miesiąca życia powinno wynosić 400 j.m. (10 µg). Na podstawie składu z etykiety mleka obliczamy więc, czy w zjedzonym pokarmie znajduje się wystarczająca ilość witaminy.

Sprawy komplikują się trochę, kiedy dieta brzdąca staje się bardziej urozmaicona. U dzieci od 6. do 12. miesiąca życia dobowa dawka witaminy D wynosi 400–600 j.m. i zależy od tego, czym jeszcze karmimy malca. Dzieci powyżej pierwszego roku życia powinny otrzymywać co dzień 600–1000 j.m. witaminy D. W mleku modyfikowanym, innych produktach, ewentualnie w kroplach. Dawkę dostosowuje się do wagi dziecka i pory roku. Od maja do września, kiedy pod wpływem promieni słonecznych witamina jest wytwarzana w naszym organizmie, możemy bez wyrzutów sumienia zrezygnować z suplementacji. Chyba że od stóp do głów smarujemy dziecko kremami z wysokimi filtrami, które blokują nie tylko promienie UVB, lecz także produkcję witaminy.

Witamina K przy karmieniu mlekiem modyfikowanym

Choć witamina K odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, mleko matki zawiera jej cztery razy mniej, niż potrzebuje noworodek. Do tego flora jelitowa karmionych piersią maleństw nie wytwarza tej witaminy, tak jak w przypadku starszych dzieci i dorosłych. Z tego względu noworodki otrzymują zastrzyk z witaminą K od razu po przyjściu na świat. Od ukończenia pierwszego tygodnia do końca 3 miesiąca życia podaje się im zaś 25 µg witaminy dziennie w kapsułkach lub kroplach. Nie należy tego zaniedbywać, gdyż u najmłodszych dzieci niedobór witaminy K grozi wystąpieniem poważnych krwawień, m.in. z przewodu pokarmowego, z błon śluzowych, a nawet – niosących ze sobą największe zagrożenie – w mózgu.

Przy karmieniu mieszanym lub karmieniu wyłącznie mlekiem modyfikowanym zazwyczaj dodatkowe podawanie witaminy K nie jest już wymagane – większość mieszanek w całości zaspokaja zapotrzebowanie maluszków na tę witaminę. Oczywiście trzeba jednak obliczyć, czy dzieje się tak na pewno.

Nadmiar witaminy K nie jest tak groźny dla organizmu dziecka, jak przedawkowanie witaminy D, jednak może doprowadzić do wystąpienia żółtaczki. W razie jakichkolwiek wątpliwości najbezpieczniej więc skonsultować się z pediatrą.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo