Szerszenie tego nie znoszą! Ustaw przy oknie i chroń domowników przed tymi groźnymi owadami

Bliskie spotkania z szerszeniem to coś, czego raczej każdy z nas wolałby uniknąć. Niestety latem, przy często otwartych oknach i kwitnących kwiatach może się zdarzyć, że ten groźny owad zawita także do naszego domu czy ogrodu. Jak skutecznie go odstraszyć i chronić domowników, nie robiąc szerszeniowi krzywdy? Wystarczy jedna rzecz w pobliżu okna!

Jak odstraszyć szerszenie? Wystarczy, że ustawisz to przy oknie

Ciepłe letnie i wiosenne dni sprzyjają pojawianiu się w naszych mieszkaniach i ogrodach niezliczonej ilości owadów. Najczęściej są to irytujące muchy czy komary, ale niekiedy “odwiedzą” nas także nieco sympatyczniejsze, ale za to powodują większy niepokój – osy, pszczoły czy nawet szerszenie.

Te ostatnie budzą ogromny strach, jednak wbrew powszechnie panującej opinii, widząc szerszenie, wcale nie trzeba wpadać w panikę. Okazuje się, że większość historii o śmiertelnych użądleniach tych owadów to raczej miejskie legendy, mało mające wspólnego z rzeczywistością. Prawdą jest, że szerszeń europejski to największy gatunek z rodziny osowatych w Polsce, ale dopiero ukąszenie kilkuset tych osobników naraz może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Szerszeni powinny się jednak obawiać osoby uczulone na użądlenia. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność podczas przebywania na świeżym powietrzu.

Jak wszystkie zwierzęta, również w przypadku szerszeni istnieje szereg zapachów, których te owady nie lubią i omijają. Szerszenie nie znoszą m.in. zapachu świeżo palonej kawy. Aby ochronić wnętrze domu, warto postawić (lub powiesić) w oknie coś, co będzie spryskane olejkiem cytrusowego lub olejkiem z drzewa herbacianego. W oknie lub na parapecie można wystawić też lawendę czy pelargonię, a także niektóre zioła: miętę, tymianek. Te intensywne zapachy są dla szerszeni bardzo odpychające.

Zobacz: Ten kuchenny produkt skutecznie odstrasza kleszcze. Posmaruj się nim, aby stać się niewidocznym dla tych pajęczaków

Co przyciąga szerszenie?

Szerszenie, podobnie jak osy czy pszczoły, chętnie zlatują się do pomieszczeń, gdzie jest dużo świeżych owoców, soków, miodów czy dżemów. Często pojawiają się także w sadach czy ogródkach, gdzie rosną jabłonie czy winogrona. Co ciekawe, szerszenie przyciąga także zapach soku brzozy czy wierzby.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo