Zdziwisz się, gdzie możesz znaleźć kleszcza! Lekarz uczula: “To miejsce warto sprawdzać codziennie”

Wiosenne i letnie miesiące to zawsze okres wzmożonej aktywności kleszczy. W tym roku obserwujemy prawdziwy wysyp tych owadów na łąkach, w parkach i na innych terenach zielonych. Dlatego spędzając czas na świeżym powietrzu, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli towarzyszą nam dzieci. Kleszcze potrafią przemieszczać się niezauważenie. O tym miejscu na ciele często zapominamy, a powinniśmy je sprawdzać w pierwszej kolejności – owady je uwielbiają.

Jak chronić się przed kleszczami?

Im cieplej i słoneczniej na dworze, tym chętniej i częściej każdy z nas korzysta z uroków aktywności na świeżym powietrzu. Organizujemy pikniki w parkach, opalamy się na trawie lub uprawiamy sporty na łonie natury. Te wszystkie okoliczności sprzyjają dobrej zabawie, ale narażają nas także na niebezpieczny kontakt z kleszczami.

Aby nie rezygnować z rozrywki na dworze, warto zadbać o odpowiednią ochronę. Przede wszystkim (o ile to możliwe) warto stawiać na spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, np. za kostkę. Najwięcej kleszczy znajduje się w trawie, dlatego taka ochrona może nas separować od tych niebezpiecznych owadów. Jeśli planujemy dłuższy odpoczynek na łonie natury, nie zaszkodzi zakupić specjalnego preparatu na odstraszenie kleszcze (koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest bezpieczny dla dzieci).

Zobacz: Leśnik pokazał “sprawdzony środek do usuwania kleszczy”. Kosztuje tylko 5 zł

Lekarz ostrzega: “O tym miejscu zamieszkamy”

Po każdym spacerze (szczególnie na łące czy w lesie) lub aktywności na świeżym powietrzu należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Sprawdzić trzeba przede wszystkim takie miejsca jak: pachwiny, zgięcia pod kolanami, a skórę głowy.

Jest jednak jedno miejsce, o którym zapominamy, a kleszcze je kochają. Lekarze ostrzegają, że jeśli Ty lub Twoje dziecko nosicie kolczyki, koniecznie należy sprawdzić również tył i płatek ucha. Zdarza się, że kleszcze wchodzi nawet za zatyczkę kolczyka lub chowa się w dziurce po kolczyku.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo