3/4 etatu

Co tak naprawdę oznacza 3/4 etetu? Co się z tym wiąże tak naprawdę – jakie za i przeciw dla pracownika?

Przed urodzeniem Marysi pracowałam na cały etat. Teraz kiedy wrócę do pracy wg wcześniejszych słownych tylko ustaleń mam pracować na 3/4 etatu.
Godziny pracy zostaną zmiejszone. Pensja ma pozostać taka jak wcześniej, bo w zakładzie były podwyżki.
Czy powinnam się czegoś obawiać?

Wiola z Marysią 16.03.2004.

9 odpowiedzi na pytanie: 3/4 etatu

  1. Re: 3/4 etatu

    Skoro w zakładzie były podwyżki a Twoja pensja zostaje bez zmian to znaczy że w stosunku do reszty pracowników trochę stracisz na uposażeniu. W mojej ocenie to jedyny minus. Jest taki nowy zapis kodeksowy o zakazie dyskryjminacji m.in. ze względu na wielkość etatu. Zatem jesteś tak samo wartościowym pracownikiem dla zakładu jak ten pracujący na cały – te same prawa i przywileje.

    Ania z Wiktusią i Maciusiem

    • Re: 3/4 etatu

      Pesję, ktorą mam otrzymać na 3/4 etatu ma być wysoskości mojej pensji kiedy pracowałam na cały etat, tak więc raczej aż tak bardzo nie powinnam stracić, bo podwyżki w budżetówce są niestety w śladowych ilościach. Tak przynajmniej mi się wydaje.

      Wiola z Marysią 16.03.2004.

      • Re: 3/4 etatu

        Należy się tylko cieszyć. Reszta pozostaje bez zmian: ilość dni urlopowych (przeliczane wprawdzie na godziny ale wyjdzie na to samo), dostęp do świadczeń z ZFŚS, pożyczek itp.
        Pozdrawiam

        Ania z Wiktusią i Maciusiem

        • Re: 3/4 etatu

          Dziękuje Ci za informacje ale powiedz prosze coś wiecej o tym ulopie. Jak zostaje bez zmian? Jak się go przelicza?
          Pozdrawiam serdecznie.

          Wiola z Marysią 16.03.2004.

          • Re: 3/4 etatu

            tzn. jeśli do tej pory miałaś prawo do 26 dni urlopu to nadal masz do niego prawo w wymiarze 26 dni ale przeliczane na godziny: np. jeśli pracujesz każdego dnia po 6 godz. to urlop jest udzielany na dany dzień w wymiarze 6 godz., jeśli pracujesz w wybrane dni tygodnia po 8 godz.(jest to dopuszczalne jeśli tak określa umowa np. pracujesz od pon. do czwartku, piątek wolny – aż do wyczerpania godzin jakie są do przepracowania w danym miesiącu) to urlop rozpisuje się tylko na te dni w których planowo miałaś pracować w wymiarze 8 godz.
            Trochę to skomplikowane, ale na prawdę wychodzi na to samo (zupełnie nie rozumiem ustawodawców dlaczego tak utrudniają wszystko)
            Ania z Wiktusią i Maciusiem

            Edited by pablo_per on 2005/09/17 23:57.

            • Re: 3/4 etatu

              Rzeczywiście to trochę skomplikowane liczenie, ale najważniejsze że wychodzi na to samo Dzięki za odpowiedź.
              Pozdrawiam

              Wiola z Marysią 16.03.2004.

              • Re: 3/4 etatu

                Mam jeszcze jedno pytanie. Skoro jestem po ustnych tylko ustaleniach to pewnie powinnam też i pisemnie to potwierdzić. Czy mam napisać prośbę o zmianę czasu pracy? Kiedy najlepiej powinnam to zrobić?
                Normalnie popytałabym swojej kadrowej ale niestety jest nieuchwytna prawie do mojego powrotu do pracy -stąd nie wiem tak naprawdę jak się zachować.
                Pozdrawiam serdecznie.

                Wiola z Marysią 16.03.2004.

                • Re: 3/4 etatu

                  Ustna umowa (choć nieformalna) też jest obowiązująca. To obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie i doręczenie aneksu (najpóźniej w pierwszym dniu jego obowiązywania). Teoria teorią – ale oczywiście dla Twojego bezpieczeństwa byłoby dobrze, żeby coś w papierkach już było. Rozumiem, że ta zmiana jest z Twojej inicjatywy. Na Twoim miejscu przedstawiłabym pismo pracodawcy z prośbą o zmniejszenie etatu do 3/4, z dokładnym określeniem dziennej ilości godzin, ewent. wys. wynagrodzenia. Wtedy wystarczy na takim piśmie dekretacja szefa z adnotacją “zgoda” i spokojnie może czekać do powrotu kadrowej. Bo papier już jest a Ty czujesz się bezpieczna

                  Ania z Wiktusią i Maciusiem

                  • Re: 3/4 etatu

                    Jak to dobrze, że są takie pomocne osoby jak Ty
                    Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

                    Wiola z Marysią 16.03.2004.

                    Znasz odpowiedź na pytanie: 3/4 etatu

                    Dodaj komentarz

                    Angina u dwulatka

                    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                    Czytaj dalej →

                    Mozarella w ciąży

                    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                    Czytaj dalej →

                    Ile kosztuje żłobek?

                    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                    Czytaj dalej →

                    Dziewczyny po cc – dreny

                    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                    Czytaj dalej →

                    Meskie imie miedzynarodowe.

                    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                    Czytaj dalej →

                    Wielotorbielowatość nerek

                    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                    Czytaj dalej →

                    Ruchome kolano

                    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                    Czytaj dalej →
                    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                    Logo
                    Enable registration in settings - general