co umie roczne dziecko?

Postów wyświetlanych: 11 - od 1 do 11 (wszystkich: 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #37103

  yoasiab

  Zbieram wszelkie informacje. Interesuje mnie rozwój fizyczny i umysłowy. Tak dla porównania,a może po prostu z czystej ciekawości. Ala jest leniuszkiem i nie chodzi jeszcze. Ciągle raczkuje i wstaje, ale podtrzymując się mebli. sama nie potrafi stać. Poznaje na zdjęciach siebie, mnie i mojego męża, samochody, pieski, kotki i dzieciaczki. Robi papa, brawo, „kłopoty” :), przytula lalke, na „aaaaaa” przykłada głowe do poduszki, na „tap tap” pokazuje buciki. Odróżnia praktycznie większość przedmiotow, po zapytaniu „gdzie jest….?” zwykle potrafi wskazać palcem właściwy przedmiot. ale ostatnio przeczytałam, ze np roczne dziecko buduje wierze z klockow i ja burzy, czego Ala na pewno nie potrafi (chodzi mi o budowanie, burzy świetnie), że odróżnia kształty, a Ala nie radzi sobie z kulą z otworkami w różnych kształtach. Jak tak się naczytam, to zaczynam się martwić, że za mało ją uczęitp. Co potrafia wasze roczne maluchy????????


  Aśka i Alicja (18.01.2003)

  #483385

  nikola15

  Re: co umie roczne dziecko?

  Twoja córcia według mnie umie już dużo , moja też jest taka rezolutna i potrafi to samo,powtarza jeszcze troche wyrazów po nas np. ładnie mówi oko,buty,no (co oznacza nos ) ,koka (czyli kocha) i jesczez pare innych,ale przeważnie nawija w swoim języku.Nie potrafi natomiast tak jak twoja Ala ułożyć klocków o różnych kształtach,a chodzi już od 10 miesiąca.Ja uważam że to co potrafi to dużo jak na roczniaka.
  pozdrawiamy;
  Dagmara i Oliwia ( 13 m )  #483386

  yoasiab

  Re: co umie roczne dziecko?

  chyba mnie zle zrozumiałas, Ala tez nie radzi sobie z kształtami 🙁 Mowi „koko”, co jeszcze niedawno oznaczalo „oko”, a teraz juz to jest zdecydowanie „kurka”. No i nasladuje kaczuszke mowiac „kaka” i machając przy tym smiesznie główka 🙂 Poprawil mi sie humor. Wniosek jeden: czytac mniej gazet,a wiecej postow na forum 🙂


  Aśka i Alicja (18.01.2003)

  #483387

  luczka

  Re: co umie roczne dziecko?

  Moje dziecko samo chodzi od ok. miesiąca. Rozumie też dużo. Tuli lalę, całuje ja robi aja. Bije brawo, robi papa. Co do zdolności manualnych to układa piramidkę i wieżyczke z klocków i póżniej ją burzy. Jeździ też na „Zyrafie” – pojazd do odpychania się nogami, ale tylko do tyłu, nauczyła się ostatnio włazić na żyrafę. Klocki w różnych kształtach wkłada do kostki a;e wszystkie w jedną dziurkę. Co do piramidki i wieży, to babcia z nią siedzi w domu i ćwiczą i pewnie dlatego umie. Synek koleżanki ma 14 miesięcy i piramidki nie układa ale nigdy nikt z nim nie układał. Moja uklada od dobrych dwóch miesięcy. Jak się nauczy wkładać coś do czegoś to wszystko zacznie wkładać. Nasza ma manię wkładania rzeczy mniejszych w większe. Nosi np. buty do wanny czy inne dziwne rzeczy upycha w szufladach. Nie chce za to mówić. Czasami wymsknie jej się mama czy daj i to wszystko.


  Monika i Wiktoria 18.01.03

  #483388

  mamysz

  Re: co umie roczne dziecko?

  Moja Weronika w wieku 12-13m potrafiła dokładnie to samo.
  Chodzić zaczęła tak koło 14m.
  Teraz ma 15m i klocków jeszcze nie wkłada w odpowiednie otwory.
  Kiedyś porównywałam Weronikę z innymi dziećmi i cały czas się zamartawiałam.
  Teraz wiem że KAŻDE DZIECKO JEST INNE i ma swój rytm rozwoju i ty też się nie martw niczym.

  pozdrawiam

  ewka i Weronika 06.10.02

  #483389

  tao

  Re: co umie roczne dziecko?

  moim zdaniem ALa potrafi bardzo dużo. Nie martw się, że nie wkłada przedmiotow – to przychodzi z dnia na dzień.
  Moj Igor miał duże klocki lego, piramidkę i otworki, i nic, niczym nie trafiał…Aż tu nagle, pewnego dnia, patrzę, a on wkłada wszystko bez problemu, jakby potrafił to do zawsze.

  Poza tym:
  – namiętnie zakręca wszystkie słoiki, butelki,
  – bez przerwy mi pokazuje co mam robić z przedmiotami, tzn. najpierw obserwuje, a potem np. bierze swoją pieluchę i niesie do kosza na śmieci, na widok jabłka pokazuje, zeby je umyć i obrać. Talerze „każe” wkładać do zmywarki, przyprawy odkładać na miejsce, wpycha mi szczoteczkę do zębow do buzi, podaje grzebień i sprawdza, czy się uczeszę, pędzelkiem do makijażu pudruje policzki (moja :),
  – mówi „tata” (dla niepoznaki również do mnie 🙂
  – wydaje dźwięki: brrr dla samochodów i zwierzat, aaaa dla kotka
  – od kiedy zaskoczył, wystarczy raz nazwać przedmiot materialny lub na obrazku i pamięta.
  – reaguje na muzykę – podryguje w takt.

  Poza tym jest to wiek błyskawicznego rozwoju. Praktycznie z dnia na dzień odkrywam coś nowego. Tobie również życzę miłych obserwacji.

  Tao i Igor (17.12.2002)  #483390

  Anonim

  Re: co umie roczne dziecko?

  Krzyś mało mówi: „tata”, „mama” (to rzadko, no ale coś !), „baba”, „nenene”
  nasladuje kotka (miau), pieska (chau, chau), krówkę (muuuu), owcę (meeee), kaczkę (kwa kwa) i praszka (frrrrr); uczymy się kurki :)))
  chodzi od 10 mies., wspina się na łóżka, samochód, krzesła, sam wychodzi z wanny !!! (o ile zachce, co rzadko się zdarza… najchętniej by z niej nie wychodził);
  robi papa, kosi kosi, bieda, daje cześć, hallo;
  potrafi zdmuchnąć świeczkę (nauczył się o 2 tyg. za późno, na urodziny nie zdążyliśmy)
  grozi palcem tacie, kiedy ten wychodzi na balkon zapalić (moja szkoła, hehehe)… ba, wystaczy że tata założy tylko kapcie, a ten już mu grozi :)))
  wkłada klocki w otwory, nakłada kółka na piramidkę (ale nie w odp. kolejności, aż taki sprytny to nie jest)

  ale… jak już pisalam… malo mówi
  nieumiejętnie pokazuje palcem

  i uwielbia książeczki, non stop przewraca stronice

  [i]Ewa i Krzyś (13 mies.)

  #483391

  inti

  Re: co umie roczne dziecko?

  rezolutną masz córcię!
  Julka na razie zaczęła chodzić, czyli puszcza się mebla i biegnie z rękami w górze do kolejnego mebla albo do mnie, robi papa, brawo, głaska, daje buzi, podryguje w rytm melodii, czasem w skazuje przedmioty, odróżnia jedzenie(jak mówię bananek to otwiera buzię a jak serek albo jogurcik to zaciska), mówi tata, mama, niania, am, dada, wrzeszczy jak konik, koko na kurkę, karmi jedzeniem, jak siedzi na kolanach u kogoś,Układać piramidek nie umie, najwyżej próbuje złożyć dwa klocuszki albo włożyć jeden w drugi. Burzy rewelacyjnie.
  czasem też czuję, że gdybym miała więcej czasu, to potrafiłaby dużo więcej……..
  ale cóż, pracować też trzeba

  sylwia i JUlka 20.01.2003

  #483392

  yoasiab

  Re: co umie roczne dziecko?

  No to masz super sprytnego synka 🙂 widzę, że generalnie potrafią podobne rzeczy dzieci w tym wieku 🙂 zapomniałam ze Ala super tanczy. Stwierdziłam, ze to era hip hop, bo ona właśnie porusza się w takim rytmie 🙂
  Wychodzi z wanny? Ala motorycznie nie jest jeszcze tak sprawna. Ona raczkuje i wstaje podciagajac sie przy meblach.


  Aśka i Alicja (18.01.2003)

  #483393

  yoasiab

  Re: co umie roczne dziecko?

  Widzę, ze wszystko zależy też od tego, co my nauczymy nasze dzieci. Ostatnio przeżywam kryzys, że poświęcam Ali za mało czasu. Wracam z pracy o ok 16.15 a o 20,00 Ala już idzie spać 🙁


  Aśka i Alicja (18.01.2003)  #483394

  tao

  Re: co umie roczne dziecko?

  Ja wracam z pracy o 18.00, a Igor czasem o 19.30 potrafi zasnąć :((
  Też mam kryzys w związku z tym, bo jestem przekonana, że to dzięki „pracy” nad dzieckiem ono szybko się rozwija.
  Ok. roku dziecko przeżywa okres obserwacji i powtarzania czynności i trzeba mieć czas, żeby mu to wszystko pokazywać…
  Pocieszam się, że mam fajną opiekunkę.

  Tao i Igor (17.12.2002)

Postów wyświetlanych: 11 - od 1 do 11 (wszystkich: 11)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close