czy są tutaj Kadrowe? proszę o pomoc!

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #56931

    Anonim

    Dziewczyny sorki że nie na temat ale potrzebuję pilnej odpowiedzi a mam nadzieję że spotkam tutaj panie kadrowe.
    Otóż jeżeli ktoś ma stałe zatrudnienie następuje likwidacja stanowiska pracy i jeżeli ten ktoś nie przyjmie nowego proponowanego stanowiska (w całkowicie innym charakterze) to czy przy odejsciu należy się odprawa? Jeżeli tak to w jakiej wysokości.
    z góry dziękuje ze pomoc
    pozdraiwam serdecznie
    Monika

    #728627

    mk1

    Re: czy są tutaj Kadrowe? proszę o pomoc!

    Hej!
    Pozcytaj tutaj może Ci pomoże

    pozdrawiam

    Magda i Oleńka 20.10.2003



    #728628

    jagoda

    Re: czy są tutaj Kadrowe? proszę o pomoc!

    Należy sie odprawa na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych tj. ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, zm.: Dz. U. z 2003 r. Nr 213, poz 2081).
    Ustawa ta nazywa się ” o zwolnieniach grupowych” ale nie wszyscy niestety wiedzą, że dotyczy też
    zwolnień indywidulanych i konieczność wypłat z tego tytułu odpraw.
    Jednakże muszą być spełnione określone warunki tj:
    a) rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika (likwidacja stanowiska pracy może być taką przyczyną),
    b) pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników,
    c) zwolnienie musi dotyczyć mniejszej liczby pracowników niż przy zwolnieniu grupowym (zasady zwolnień grupowych zostały określone w art. 1 tej ustawy).
    Na podstawie art. 8 tejże ustawy pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

    1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
    2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
    3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
    Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, przepis art. 36 § 11 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
    Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
    Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

    To chyba cytat z tego linku od MK ale wolę to wkleić bo często pracodawcy bazuja na niewiedzy zwalnianych pracowników.
    Tak wiec sprawdź jak długi masz staż pracy u danego pracodawcy (mogą być nawet przerwy w zatrudnienu) i wylicz jaka odprawa ci się należy.
    Dodam też, że ta odprawa to coś „extra” podand okres wypowiedzenia, który tez jest płatny ( nie mylić wiec wynagrodzenia za okres wypowiedzenia z odprawą – to dwie różne rzeczy i dodatkowe pieniążki).
    Pozdrawiam.

    Basia i Jagódka 28.06.2003

    #728629

    Anonim

    Re: czy są tutaj Kadrowe? proszę o pomoc!

    dzięki za pomoc
    Monika

    #728630

    Anonim

    Re: czy są tutaj Kadrowe? proszę o pomoc!

    dzięki wielkie za pomoc
    pozdrawiam
    Monika

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close