To staropolskie imię na pewno znasz, a jest bardzo rzadkie wśród dzieci. Ma je 164 Polek

To imię jest niesamowicie dźwięczne i o pięknym znaczeniu. Używano go już w staropolszczyźnie, ale teraz straciło na popularności. Według danych GOV od 2000 roku nosi je mniej niż 200 dziewczynek.

Imię Ludmiła – znaczenie i charakterystyka

Imię Ludmiła swoje korzenie ma w staropolszczyźnie i oznacza – co sugeruje już samo imię – miła ludziom. Swoją popularność przeżywało w XIX wieku za sprawą romansu Leona Potockiego “Żelisław i Ludmiła”, choć nie z tego to imię jest znane współcześnie.

Sprawdź: Skąd pochodzi moje nazwisko? Odkryj korzenie i poznaj historię swojego nazwiska

Ludmiła to kobieta o czystym sercu, tętniąca życiem i uwielbiająca przebywanie wśród ludzi. Jest niezwykle wrażliwa i empatyczna, co często odwraca się przeciwko niej. Daje od siebie mnóstwo, jednak nie zawsze otrzymuje tyle samo w zamian. Ludmiła jest indywidualistką, nie podąża ślepo za tłumem i za trendami, stara się słuchać siebie i swoich uczuć. Dzięki temu ma swoje zdanie i nie boi się go wyrażać, chociaż z pewnością stroni od kłótni – nawet z bliskimi czy partnerem. W związku Ludmiła jest lojalna, wierna i oddana, a przy tym bardzo zmysłowa.

Zdrobnienia od imienia Ludmiła: Ludmiłka, Miłka, Ludmisia, Misia, Ludka, Ludmisia, Lusia, Ludzia

Imieniny Ludmiły: 30.07, 16.09

Sprawdź: Imiona żeńskie na M – Imiona dla dziewczynki na M

Popularność imienia Ludmiła

Choć w świadomości Polaków to imię jest dobrze znane, to niewielu rodziców decyduje się tak nazwać swoje dziecko. A szkoda, bo to bardzo dźwięczne imię, do którego można stworzyć wiele zdrobnień. Nie ma żadnych negatywnych konotacji. Statystyki GOV pokazują jasno, że co roku od 2000 roku imię Ludmiła otrzymuje ok. 10 dziewczynek, co w sumie do 2022 roku daje ok. 164 dziewczynek o tym imieniu. Jest to niewiele, ale urodzonych Ludmił jest z pewnością dużo więcej, to imię cieszyło się większym uznaniem w pokoleniach naszych mam czy babć. Być może trend na to imię powróci, w końcu jego znaczenie jest niezwykłe, a moda na stare imiona wciąż trwa.

Sprawdź: Cygańskie imiona – najpopularniejsze romskie imiona

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo