Twarożek i kefir: kiedy można je wprowadzać do diety niemowlaka? Twarozek kefir niemowlaka

Twarożek i kefir: kiedy można je wprowadzać do diety niemowlaka?

Dietę dziecka należy rozszerzać stopniowo. Zbyt szybkie rozpoczęcie podawania niektórych produktów może skończyć się nadwyrężeniem organów trawiennych, które nie są jeszcze gotowe na przyjmowanie większości pokarmów. Zmiany powinny być wprowadzane metodą małych kroczków. Jak wygląda sytuacja z nabiałem?

Twarożek dla niemowlaka

Nabiał można na stałe wprowadzić do diety dziecka, jeśli masz pewność, że nie ma ono alergii na mleko krowie.
Jeśli Twój maluch nie reaguje negatywnie na nabiał, to śmiało możesz go powoli wprowadzać na stałe do jego diety. Jednym z produktów mlecznych, które możesz podawać dziecku są twarożki. Mają dosyć neutralny smak – w przeciwieństwie do kefirów – i są bogactwem wapnia, białka oraz witamin z grupy B. Jeśli chcesz podawać twarożek dla niemowlaka to od kiedy to robić?

Pierwsze próby możesz wykonywać, gdy dziecko ukończy dziesiąty miesiąc życia. A po jaki twarożek dla niemowlaka sięgnąć? Jeśli kupujesz produkt gotowy, to uważnie czytaj składy. Powinny się w nich znajdować jedynie mleko i śmietana. Unikaj produktów, które mają w składzie ulepszacze smaku czy substancje konserwujące.

Twarożek to doskonałe źródło białka, wapnia i witamin z grupy B

Przepis na twarożek idealny

Jeśli zastanawiasz się, jaki twaróg dla niemowlaka jest najlepszy to zdecydowanie postaw na ten robiony przez Ciebie. Twarożek możesz przygotować samodzielnie w domu. Potrzebne będzie do tego mleko. Odstaw je w ciepłe miejsce i poczekaj aż się zsiądzie. Gdy to nastąpi zacznij je podgrzewać, ale uwaga – nie zagotuj! Gdy zauważysz, że serwantka wyraźnie zaczyna się oddzielać od grudek sera to ostudź całość, a następnie odcedź. Serek gotowy! Tak przygotowany twarożek, podobnie jak gotowe twarożki kupowane w sklepie, możesz wymieszać z owocami. Wyraziste smaki są dla malucha prawdziwą atrakcją. Twarożek możesz również wymieszać z biszkoptami. Uważaj jednak na cukier – nie słódź dań dziecka obficie.

A co z kefirem

Kefir jest świetną alternatywą w sytuacji, gdy Twoje dziecko niezbyt lubi inne rodzaje nabiału. Pamiętaj, że mały człowiek ma swoje upodobania, podobnie jak Ty, w tym również te smakowe. Może się okazać, że gustuje w wyrazistych smakach, na przykład woli kefiry od twarożków. Od kiedy kefir dla niemowlaka można podawać? Nie próbuj tego wcześniej niż po 10 miesiącu życia dziecka – podobnie jak w przypadku twarożków.