Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości!

Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości! Choć za dłuższym urlopem rodzicielskim opowiada się wiceminister rodziny Stanisław Szwed, jeszcze nie wiadomo czy rząd nie weźmie pod uwagę też drugiej opcji.

Urlop rodzicielski będzie obowiązkowy dla taty?

W świetle obowiązujących obecnie w Polsce przepisów urlop rodzicielski wraz z macierzyńskim trwa rok. Pierwsze 14 tygodni od urodzenia dziecka na urlopie rodzicielskim musi być mama. Pozostały czas urlopu rodzice mogą dzielić między siebie według własnego uznania. I tu postanowiła wkroczyć Unia Europejska.

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski uzgodniły dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców dziecka. Zgodnie z nią każdy z rodziców musi mieć mieć zagwarantowane dwa miesiące płatnego urlopu, które będzie mógł spędzić z niemowlakiem. Polska będzie miała 3 lata na dostosowanie swoich przepisów do prawa UE.

Dłuższy urlop rodzicielski? To nie jedyna opcja!

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Zaznaczam jednak, że jest to mój pogląd, nie oficjalne stanowisko ministerstwa. – powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed “Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Dodanie do obowiązujących obecnie 12 miesięcy urlopu rodzicielskiego kolejnych 2 miesięcy to nie jedyna możliwość. Jest jeszcze jedna opcja: zabranie z urlopu rodzicielskiego, który mogą wykorzystać oboje rodzice dwóch miesięcy i przeznaczenie ich na urlop, który musiałby wykorzystać ojciec. W tym wypadku matka dziecka miałaby do wykorzystania 10 miesięcy, a tata 2 miesiące urlopu rodzicielskiego.

Urlop macierzyński w innych krajach

Jak urlop macierzyński i rodzicielski wygląda w innych krajach? Niektórym mamom przysługuje go mniej, innym naprawdę dużo, bo mogą korzystać z płatnego urlopu aż do ukończenia przez dziecko 3 lat. Spójrzmy na kilka przykładów.

Finlandia

W Finlandii matka może zacząć urlop macierzyński na 7 tygodni przed porodem. Po narodzinach dziecka rząd gwarantuje 16 kolejnych tygodni urlopu macierzyńskiego płatnego z budżetu państwa, niezależnie od tego czy mama dziecka jest zatrudniona czy też nie. W Finlandii ojcu przysługuje 8 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego.

Dania

Dunki mogą przejść na macierzyński na miesiąc przed porodem i zostać na nim do 14 tygodni po narodzinach dziecka, z których 2 tygodnie ma prawo wykorzystać ojciec. Po tym czasie rodzice mogą wykorzystać kolejne 32 tygodnie urlopu dzieląc je między sobą.

Litwa

Mamy na Litwie mają do wykorzystania 18 tygodni płatnego w 100% urlopu, zaś ojcowie do 4 tygodni. Dodatkowo oboje rodzice mogą podzielić między sobą aż 156 kolejnych tygodni urlopu, przy czym muszą zdecydować się na jedną z form odpłatności:

  • 100% wynagrodzenia przez pierwsze 52 tygodnie. Pozostałe 104 tygodnie są nieodpłatne.
  • 70% wynagrodzenia przez 104 tygodnie, tj. do ukończenia przez dziecko 2 lat. Pozostałe 52 tygodnie są nieodpłatne.

Niemcy

Nasze sąsiadki z zachodu mogą się cieszyć pełnopłatnym zasiłkiem przez 12-14 pierwszych miesięcy życia dziecka. Po upływie roku rodzice mają prawo zostać z dzieckiem w domu, ale nie otrzymają w tym czasie żadnego wsparcia finansowego.

Bez urlopu rodzicielskiego?

Warto zaznaczyć, że na mapie Europy znajdziemy kraje, które w ogóle nie zapewniają świeżo upieczonym mamom i ojcom możliwości skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Należą do nich Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Cypr i Szwajcaria.

Zdjęcie główne: Jessica Hunter Photography@Flickr /CC

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo