Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości!

Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości! Choć za dłuższym urlopem rodzicielskim opowiada się wiceminister rodziny Stanisław Szwed, jeszcze nie wiadomo czy rząd nie weźmie pod uwagę też drugiej opcji.

Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości!
Zdjęcie główne: Jessica Hunter Photography @Flickr /CC

Urlop rodzicielski będzie obowiązkowy dla taty?

W świetle obowiązujących obecnie w Polsce przepisów urlop rodzicielski wraz z macierzyńskim trwa rok. Pierwsze 14 tygodni od urodzenia dziecka na urlopie rodzicielskim musi być mama. Pozostały czas urlopu rodzice mogą dzielić między siebie według własnego uznania. I tu postanowiła wkroczyć Unia Europejska.

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski uzgodniły dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców dziecka. Zgodnie z nią każdy z rodziców musi mieć mieć zagwarantowane dwa miesiące płatnego urlopu, które będzie mógł spędzić z niemowlakiem. Polska będzie miała 3 lata na dostosowanie swoich przepisów do prawa UE.

Dłuższy urlop rodzicielski? To nie jedyna opcja!

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Zaznaczam jednak, że jest to mój pogląd, nie oficjalne stanowisko ministerstwa. – powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed “Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Dodanie do obowiązujących obecnie 12 miesięcy urlopu rodzicielskiego kolejnych 2 miesięcy to nie jedyna możliwość. Jest jeszcze jedna opcja: zabranie z urlopu rodzicielskiego, który mogą wykorzystać oboje rodzice dwóch miesięcy i przeznaczenie ich na urlop, który musiałby wykorzystać ojciec. W tym wypadku matka dziecka miałaby do wykorzystania 10 miesięcy, a tata 2 miesiące urlopu rodzicielskiego.

Urlop macierzyński w innych krajach

Jak urlop macierzyński i rodzicielski wygląda w innych krajach? Niektórym mamom przysługuje go mniej, innym naprawdę dużo, bo mogą korzystać z płatnego urlopu aż do ukończenia przez dziecko 3 lat. Spójrzmy na kilka przykładów.

Finlandia

W Finlandii matka może zacząć urlop macierzyński na 7 tygodni przed porodem. Po narodzinach dziecka rząd gwarantuje 16 kolejnych tygodni urlopu macierzyńskiego płatnego z budżetu państwa, niezależnie od tego czy mama dziecka jest zatrudniona czy też nie. W Finlandii ojcu przysługuje 8 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego.

Dania

Dunki mogą przejść na macierzyński na miesiąc przed porodem i zostać na nim do 14 tygodni po narodzinach dziecka, z których 2 tygodnie ma prawo wykorzystać ojciec. Po tym czasie rodzice mogą wykorzystać kolejne 32 tygodnie urlopu dzieląc je między sobą.

Litwa

Mamy na Litwie mają do wykorzystania 18 tygodni płatnego w 100% urlopu, zaś ojcowie do 4 tygodni. Dodatkowo oboje rodzice mogą podzielić między sobą aż 156 kolejnych tygodni urlopu, przy czym muszą zdecydować się na jedną z form odpłatności:

  • 100% wynagrodzenia przez pierwsze 52 tygodnie. Pozostałe 104 tygodnie są nieodpłatne.
  • 70% wynagrodzenia przez 104 tygodnie, tj. do ukończenia przez dziecko 2 lat. Pozostałe 52 tygodnie są nieodpłatne.

Niemcy

Nasze sąsiadki z zachodu mogą się cieszyć pełnopłatnym zasiłkiem przez 12-14 pierwszych miesięcy życia dziecka. Po upływie roku rodzice mają prawo zostać z dzieckiem w domu, ale nie otrzymają w tym czasie żadnego wsparcia finansowego.

Bez urlopu rodzicielskiego?

Warto zaznaczyć, że na mapie Europy znajdziemy kraje, które w ogóle nie zapewniają świeżo upieczonym mamom i ojcom możliwości skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Należą do nich Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Cypr i Szwajcaria.

Zdjęcie główne: Jessica Hunter Photography@Flickr /CC

Dodaj komentarz

Ciąża Poród
Te 5 rzeczy warto zrobić przed porodem!
Przyjście na świat dziecka jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Ze względu na wagę tego wydarzenia, trudy porodu oraz zmiany, które on wprowadzi rodzice, a przede wszystkim
Czytaj dalej
Sennik
Sennik: WODA - Co oznacza sen o wodzie?
Często sny są odzwierciedleniem naszych obaw czy oczekiwań. Czasem symbolika snu jest bardzo jasna i nie pozostawia wątpliwości co do interpretacji, czasem jednak śnią się takie rzeczy i sytuacje, którym trudno jednoznacznie
Czytaj dalej
Newsy 500+
500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]
Od ubiegłego roku 500+ jest wypłacane także na pierwsze dziecko. Od kiedy można składać wnioski i kto dostanie pieniądze na dziecko? Którzy rodzice nie muszą składać wniosku w 2020 roku
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci Newsy
Wiedźmin, Joint i Nutella – takie imiona chcieli nadać rodzice w 2019 r. Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku?
Zasadniczo przyszli rodzice dzielą się na dwie grupy: tych, którzy niemal od zawsze wiedzą, jakie imię nadadzą dziecku oraz tych, którzy rozważają tę kwestię przez sporą część ciąży. Pierwsi z
Czytaj dalej
Newsy 500+
Ważne zmiany w 500+! Rodzicu, powinieneś o nich wiedzieć!
Uwaga rodzice! W 2020 roku ominie Was składanie wniosków o 500+! Zmiany w programie zostały juz potwierdzone decyzjami administracyjnymi wydanymi przez urzędy. Zmiany w 500+ w 2020 r. Dotychczas wnioski o 500+ składaliśmy
Czytaj dalej
Prawo Finanse Newsy
Zasiłek pielęgnacyjny 2020: ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny po zmianach?
Zasiłek pielęgnacyjny jest jedną z form zapomogi wypłacanej przez gminę, która ma na celu pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny 2020? Kiedy kolejna
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie lubelskie 2020. Kiedy zaczynają się ferie zimowe? Sprawdź terminy ferii 2019/2020 w Lubelskiem!
Kiedy zaczynają się ferie? Jak wiadomo terminy ferii zimowych zmieniają się cyklicznie. Lubelskie to województwo, w którym dzieci będą odpoczywały jako pierwsze, zaraz po przerwie świątecznej i noworocznej. Ferie lubelskie 2020:
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie pomorskie 2020: terminy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020 w województwie pomorskim?
Kiedy wypadają ferie 2020? Pomorskie zacznie je jako ostatnie. Sprawdź terminy ferii zimowych 2019/2020 i zaplanuj wyjazd na zimowisko. Ferie pomorskie 2020 i przerwa świąteczna 2019 Po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie
Czytaj dalej