Zagadki dla dzieci – Zgadywanki nie tylko dla najmłodszych

Zagadki dla dzieci, krótkie zgadywanki i łamigłówki słowne są idealną rozrywką – w ten sposób można bawić się niemal wszędzie i zawsze. To “zapełniacz czasu” na podróż i poczekalnię u lekarza, ale także urozmaicenie spaceru oraz sposób na nudę w niepogodę. Warto znać kilka zagadek dla najmłodszych, ale też i starszych dzieci.  Bez obaw, dzieciaki lubią wielokrotnie słyszeć te same łamigłówki! Pytania możecie zadawać Wy albo maluchy, które pewnie nieraz zaskoczą Was swoimi zadaniami. Podpowiadamy, jak bawić się z dzieckiem w zadawanie zagadek. Może Wy również macie swoje ulubione łamigłówki?

Zagadki dla dzieci – dlaczego warto się w to bawić?

Zagadki dla dzieci to doskonała zabawa, która pomaga przetrwać nudę w długiej podróży albo w oczekiwaniu na autobus. Zabawne łamigłówki umilają czas, a jednocześnie rozwijają dziecięcą wyobraźnię, umiejętność kojarzenia i łączenia faktów. Zagadki wspaniale rozwijają logiczne myślenie, pomagają porządkować wiedzę na temat świata i zapamiętywać nowe słowa. Zarówno rozwiązywanie łamigłówek, jak i samodzielne ich tworzenie jest dla maluchów fascynującym zajęciem. Wybierając zgadywanki dla dzieci warto jednak mieć na uwadze ich indywidualne umiejętności – zagadki nie powinny być ani zbyt trudne, ani zbyt łatwe. W przeciwnym wypadku maluch może się zniechęcić i szybko znudzić.

Korzyści z rozwiązywania zagadek

Zagadki to jedna z tych form zabawy, które nie tylko zapewniają rozrywkę całej rodzinie, ale mają również walor edukacyjny. Łamigłówki i zgadywanki wpływają na poprawę pamięci, wspomagają koncentrację, co przyda się dziecku w szkole oraz uczą logicznego myślenia i łączenia faktów, a także w wyjątkowy sposób uczą analizowania wiadomości przekazywanych słownie. A to wszystko przez to, że dziecko, by odgadnąć zagadkę, musi się skupić na tym, co do niego mówisz, przeanalizować przekaz i poszukać odpowiedzi wśród wiedzy, którą do tej pory zdobyło.

SprawdźTrudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!

Dzięki zagadkom rozwija się dziecięca wyobraźnia, a także wiedza o świecie. Zadając maluchowi ciekawe, zróżnicowane zagadki o różnej tematyce, możecie pobudzić jego ciekawość świata, ugruntować wiedzę, którą już posiada, a także sprawić, że nauczy się o wiele więcej, a to wszystko podczas miłego spędzania czasu. Jeśli maluch nie będzie znał odpowiedzi na zadawane łamigłówki, będzie miał motywację do uczenia się i szukania informacji.

Ogromną zaletą zagadek jest to, że możecie bawić się wszędzie: w domu, na ulicy, w samochodzie czy autobusie. To także doskonała zabawa na spotkania z przyjaciółmi. Poza tym, żeby zadawać maluchowi łamigłówki nie musicie wydawać ani grosza – wystarczy trochę kreatywności albo czasu na znalezienie inspiracji w Internecie.

Jakie zagadki będą najlepsze dla dzieci?

Bawić się w zgadywanki możecie już z dwuletnim maluchem. Ważne jest, by poziom zagadek był dostosowany do wieku dziecka. Tylko wtedy malec będzie chętnie rozwiązywał łamigłówki, jakie mu zadasz. Za trudne, zbyt skomplikowane albo niejasne, zniechęcą dziecko, ponieważ będą odbierane nie jako zabawa, a nauka. Szczególnie na początku lepiej zadawać maluchowi zagadki dość łatwe i zabawne, tak żeby wywołać u niego zainteresowanie taką formą zabawy. Gdy dziecko zobaczy, ile frajdy i śmiechu jest z zadawania sobie zagadek, z pewnością samo będzie prosiło o zadanie mu kolejnej łamigłówki.

Dla starszych dzieci znajdźcie trudniejsze zagadki, które będą stanowiły wyzwanie. Na każdym etapie warto znaleźć takie łamigłówki, które poszerzą horyzonty dziecka i ugruntują zdobytą wiedzę. Na przykład, jeśli graliście ostatnio w grę, w której maluch uczył się nazw zwierzątek, łamigłówka o zwierzętach sprawdzi, ile dziecko zapamiętało i sprawi, że wszystkie nazwy lepiej się utrwalą. Z kolei, gdy dziecko jest na etapie nauki cyfr, wprowadźcie do repertuaru matematyczne i logiczne łamigłówki. Takie zabawy bardzo skutecznie stymulują rozwój intelektualny dziecka i pokazują mu, że nauka może być przyjemna i dawać mnóstwo radości.

Zagadki dla najmłodszych dzieci

Zagadki można zadawać dzieciom niemal od samego początku nauki mówienia. W końcu pokazywanie obrazków czy wydawanie charakterystycznych dla zwierzątek (kto robi “hau hau”?) czy przedmiotów dźwięków (co robi “brum brum”?) jest formą łamigłówki dla kilkunastomiesięcznego malucha. Zgadywanki dla bardzo małych dzieci powinny być krótkie i nieskomplikowane. Dobrze, aby się rymowały – dzieci lubią rytmiczne wierszyki, które uczą ich melodyki języka. Warto wynajdywać zagadki, które nawiązują do codzienności pociechy – na przykład zagadki dla dzieci o bajkach, zwierzętach, prostych czynnościach.

Zagadka o Wilku

Jest rzadkim zwierzęciem, podobnym do Burka.
W bajce Czerwonego pożarł nam Kapturka.

Zagadka o kurze

Może złote jajka znosić tylko w bajkach.

Zagadka o krasnoludku

Maleńki człowieczek z wielu baśni i bajeczek.

Zagadka o Kubusiu Puchatku

Kochany przez wszystkich miś.
Jego przyjaciel to Krzyś.
Czerwony serdaczek i wesoła mina.
Od baryłki miodu każdy dzień zaczyna.

Zagadka o bajce

Kiedy siedzisz w domu sama,
chętnie czyta ci je mama.
O królewnie, o szewczyku
i o strasznym rozbójniku.

Dzieci najszybciej uczą się słów, które opisują przedmioty wokół nich. Można wspomóc je w nauce, wykorzystując do tego zagadki, ale także zabawę w rysowane kalambury. Warto się jednak upewnić przed zadaniem zagadki, że dziecko na pewno pamięta słowo, które jest jej przedmiotem. Nie zapominaj, że nauka słówek przebiega u każdego dziecka w indywidualnym tempie. Niektóre dzieci w wieku czterech lat porozumiewają się bogatą polszczyzną, inne potrzebują więcej czasu na zdobycie takiej biegłości. Aby wspomóc dzieci w nauce warto im jak najwięcej czytać, opowiadać historie i bajki, opisywać przedmioty codziennego użytku. Można w tym celu wykorzystywać także zagadki – poniżej podajemy kilka przykładów trudniejszych łamigłówek.

Zagadka o talerzu

Zwykle jest okrągły, jak stokrotki środek,
Ma młodszego brata – na imię mu spodek.
Jak on do jedzenia przydaje się nieźle:
Połóż na nim ciasto, kartofle lub knedle…

Zagadka o książce

Kartek może mieć bez liku,
Lecz nie rysuj w niej chłopczyku!
Tam historie są nie lada,
Kto przeczyta, sam wybada!

Zagadka o kolczykach

Są okrągłe, srebrne, złote,
Jakie tylko ma ochotę
Włożyć mama, ciocia, babcia…
I nie mówię tu o kapciach!
W uszach pięknie je pokazać –
Paniom często się to zdarza.

Zagadka o mące

Biały proszek ten magiczny,
Z niego ciasto i chleb śliczny!
Czy razowa, czy też biała,
Do pieczenia doskonała.

Trudne zagadki dla dzieci

Zagadki dla starszych dzieci mogą być bardziej skomplikowane i ćwiczyć abstrakcyjne myślenie. Kilkulatki z chęcią samodzielnie wymyślają swoje łamigłówki i “sprawdzają” je na rodzicach. Warto podawać maluchom przykłady zagadek o różnorodnej tematyce, ponieważ to wspaniały sposób na poszerzanie słownictwa, a także ćwiczenie nowych słów w praktyce. Dla dzieci w pierwszych latach szkolnych, uczących się pisać i liczyć, rymowane zagadki mogą pomóc w zapamiętywaniu regułek i wyjątków.

Zagadka o świeczce

Kawał wosku wyrzeźbiony
Styl i kolor – jaki chcecie!
Gdy podpali się zapałką,
Jaśnieje najpiękniej w świecie.

Zagadka o pomidorze

Zawsze krągły i czerwony,
na kanapkę jest krojony.
Mama daje go do zupy,
robią z niego też keczupy.

Zagadka o czasie

Strasznie się wlecze,
gdy na coś czekasz.
Kiedy się bawisz,
szybko ucieka.
Powiem ci jeszcze,
że leczy rany
i przez zegary
jest odmierzany.

Zagadka o papryce

Czerwona, żółta, zielona,
na stole surowa lub mielona.
W kuchni węgierskiej króluje
i w pysznym leczo dominuje.

Istnieją jeszcze inne rodzaje trudnych zagadek dla dzieci – to łamigłówki logiczne. Są one odpowiednie dla starszaków, które chodzą już do szkoły i pomagają ćwiczyć logiczne myślenie. Przykładowo:

Zagadka o córkach

Mama Kasi ma pięć córek. Jeśli imiona jego córek to odpowiednio Klara, Karolina, Klaudia, Kinga to jakie będzie imię piątej córki?

Odpowiedź: Jeśli mama Kasi ma pięć córek, a ich imiona wymieniono w zagadce, to znaczy, że piątą córką jest właśnie Kasia.

Zagadka geograficzna

Krowa stała na granicy czesko-francuskiej. Do którego państwa należy?

Odpowiedź: Do żadnego. Nie ma takiej granicy!

Zagadka motoryzacyjna

Kierowca jechał autem bez włączonych świateł. Nie było też światła księżycowego. Mimo to mężczyzna dostrzegł człowieka idącego poboczem. Jak to możliwe?

Odpowiedź: Podróż odbywała się w dzień.

Zagadki dla dzieci typu “co to jest”?

Ten najprostszy z pozoru typ łamigłówek najłatwiej jest samodzielnie konstruować. Bawiąc się z dzieckiem warto bazować na przedmiotach/sytuacjach/osobach z bezpośredniego otoczenia malucha i podsuwać mu wskazówki indywidualne dla każdej rodziny. Na przykład: na Twoich urodzinach miał sweter w kolorze pomidora, kto to jest? Rośnie u nas w ogrodzie, dzięki niemu mamy ulubione owoce taty, co to jest? Lubi się bawić piłką i śpi w Twoim pokoju, co to jest?

Taka zabawa pomaga dzieciom nauczyć się nowych określeń, integruje ich wiedzę o świecie, ćwiczy pamięć i zwraca uwagę na różnorodne szczegóły. Warto zamieniać się rolami i prosić dzieci o przygotowanie podobnych zagadek – w ten sposób można dowiedzieć się wiele ciekawego o spojrzeniu naszych pociech na świat.

Rymowane zagadki dla dzieci

Dużo radości dzieci mają z zagadek w formie wierszyków, ale te już nie tak łatwo wymyślić. Możesz poszukać kilku zagadek w Internecie, zapamiętać je i wykorzystać w momencie, gdy dziecko będzie się nudziło, na przykład w kolejce do lekarza. Popularna zagadka, którą Twój maluch pewnie zna, ale i tak ucieszy się, gdy po raz kolejny będzie mógł ją odgadnąć to na przykład łamigłówka o zegarze, czyli „nie je, nie pije, a chodzi i bije”. Z łatwością znajdziesz również inne rymowanki, na przykład „czerwony kubraczek, czerwona czapeczka, przez las do babci idzie panieneczka” (Czerwony Kapturek), „łatwą zagadkę dziś mamy, kim jest mama mamy” (babcia), „wszyscy do mnie zaglądają, co o wygląd schludny dbają” (lusterko), „kiedy w nim kipi woda, gwiżdże jak lokomotywa” (czajnik) albo „choć ma rogi i nogi nie ruszy z podłogi” (stół).

Powyżej przedstawiono już kilka przykładów rymowanych łamigłówek dziecięcych. Maluchy je lubią ze względu na rytmiczność i zabawne brzmienie. Starszym dzieciom można zadać też zagadki, które opierają się na zabawach językowych i podwójnych znaczeniach, na przykład jak w zagadce o porze:

Ma długie, zielone liście
i w rosole jest na liście.
A zasługa jego w tym spora,
że zawsze jest na niego pora.

Zagadki dla dzieci o zwierzętach

Właściwie każde dziecko uwielbia zwierzątka, dlatego to właśnie psy, koty, kaczki, słonie, żyrafy i inne zwierzaki bardzo często pojawiają się w zagadkach. Łamigłówka, która zawsze poprawia humor i rozładowuje atmosferę, to znana przez wszystkich zagadka „po stawie pływa, kaczka się nazywa”. Inne zagadki, w których występują zwierzęta możecie z łatwością wymyślać sami. Opisujcie zwierzęta, a dziecko niech zgaduje o co chodzi. Zapytajcie na przykład, jakie zwierzę merda ogonem i cieszy się, gdy człowiek przyjdzie do domu (chodzi oczywiście o psa). Możecie też zapytać, które zwierzę daje nam mleko i jest czarno-białe (krowa), które pływa w morzu lub akwarium (ryba), które lubi drapanie za uszkiem, mruczy i miauczy (kot), wstaje rano i swoim krzyczeniem budzi innych (kogut) albo jest duży, ma ogromne uszy i trąbę (słoń). Żeby było ciekawiej, poproś by dziecko nie mówiło, jakie jest rozwiązanie zagadki, a narysowało zwierzątko, o które chodzi. W ten sposób krótką zabawę można połączyć z ćwiczeniem rysowania. Możecie się też pobawić w rozpoznawanie odgłosów, jakie wydają różne zwierzątka.

Zagadka o pingwinie

Na Antarktydzie żyje
elegancki czarny ptak,
dużo pływa lecz nie lata,
ma na sobie czarny frak.

Zagadka o słoniu

Ma on trąbę, ma też kły,
jeśli trzeba, bywa zły.
Jego przodkiem mamut stary,
po nim wielkie ma rozmiary.

Zagadka o papudze

Często dzioba nie zamyka,
gada jakby starta płyta.
Bywa również kolorowa,
chyba wiesz już, o kim mowa?

Zagadka o wielbłądzie

Jakie zwierzę to, czy wiecie,
co garb nosi na swym grzbiecie?
W karawanie podróżuje,
piaski pustyń pokonuje.

Kalambury

Kalambury to również forma zagadek. Możecie kupić grę w kalambury w sklepie, ale możecie sami wymyślać hasła i zapisywać je albo rysować na karteczkach, które następnie będziecie losować i pokazywać, a inni uczestnicy zabawy będą mieli za zadanie odgadnięcie hasła. Podczas jednej rundy umówcie się, że wymyślacie hasła z jakiejś konkretnej kategorii, na przykład zwierzęta, przedmioty domowe, postaci z bajek, albo nie podawajcie kategorii – wtedy gra będzie znacznie trudniejsza. Podczas takiej zabawy maluch ćwiczy rysowanie, kojarzenie, wyobraźnię, a przy tym wszyscy będziecie się świetnie bawić.

Zadawajcie sobie zagadki na zmianę, najpierw Ty dziecku, a następnie maluch Tobie. Łamigłówki nie muszą mieć formy rymowanki ani wierszyka, możecie wymyślać, co tylko podpowie Wam wyobraźnia. Co więcej, zagadki nie zawsze muszą mieć logiczne rozwiązanie, czasami chodzi o dopasowanie do siebie kilku elementów i odpowiednie skojarzenie. Dzięki temu, że odpowiedzi nie są oczywiste, maluch musi trochę pogłówkować, przez co rozwija się jego kreatywność.

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo