Zapalenie spojówek u dzieci [przyczyny, objawy, leczenie]

Zapalenie spojówek u dzieci jest bardzo powszechnym zjawiskiem chorobowym. Zazwyczaj na wizycie u okulisty mówimy, że nasze dziecko ma czerwone oczy. Jest to tak naprawdę stan zapalny błony śluzowej, która pokrywa część gałki ocznej. Musimy pamiętać, że spojówka jest bardzo wrażliwa na podrażnienia, na przykład tarcie brudnymi rękoma, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi naszym dzieciom, gdy dokonują takich czynności. Dolegliwości, którym towarzyszy ból, zaczerwienienie i podrażnienie określane są również terminem ,,przewiane oko”.

Zapalenie spojówek: objawy

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że dziecko ma zapalenie spojówek to przede wszystkim:

  • zaczerwienienie spojówek,
  • obrzęk powiek.

Wirusowe zapalenie spojówek

W przypadku, gdy wystąpi wirusowe zapalenie oka, objawy są następujące:

  • uczucie obecności ciała obcego w oku, które jest bardzo drażniące i często jest powodem uporczywego drapania oka przez dziecko,
  • świąd,
  • wodnista wydzielina,
  • nadmierne łzawienie,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie gardła,
  • zdarza się, że niektóre symptomy przypominają przeziębienie.

Bakteryjne czy alergiczne zapalenie spojówek?

Istnieje również bakteryjne oraz alergiczne zapalenie spojówek. W przypadku tego pierwszego rodzaju schorzenia występuje przede wszystkim przekrwienie spojówek oraz ropienie oczu (śluzowo-ropna wydzielina). Chore dzieci bardzo wówczas swędzą oczy, które są także wrażliwe na światło. Zarówno w przypadku, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym, jak i z alergicznym zapaleniem spojówki, nasze dziecko może odczuwać zmęczenie, bóle głowy, cierpieć na bezsenność i mieć mniejszy apetyt. Powinniśmy być również świadomi, że bardzo silny ból oka może świadczyć o stanie zapalnym w obrębie rogówki. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie spojówek: przyczyny

Zapalenie oczu może mieć bardzo dużo przyczyn. Zależą one również od wieku dziecka. U noworodków są nimi:

  • wirusy,
  • niedrożność przewodu nosowo-łzowego,
  • związki chemiczne,
  • bakterie, które znajdują się w drogach rodnych matki.

Zapalenie spojówek u niemowlaka przeważnie nie jest groźne. Jednakże trzeba również skonsultować się z okulistą, aby nie doszło do powikłań pochorobowych. Starsze dzieci zazwyczaj cierpią na te dolegliwości z powodu alergii ostrych, sezonowych bądź całorocznych, czyli między innymi na sierść zwierząt, pyłki roślin czy kurz.

Przyczynami powodującymi zapalenie spojówek u dziecka mogą być również:

  • przewlekły brak snu,
  • patrzenie w ekran komputera przez dłuższy czas,
  • wiatr,
  • podrażnienie oczu przez dym papierosowy, który długi czas utrzymuje się w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko,
  • nadfioletowe promieniowanie słoneczne,
  • silne światło,
  • skażenie powietrza.

Co na zapalenie spojówek?

Nieleczone zapalenie spojówek, które dotknęło nasze dziecko może doprowadzić do gorszych w skutkach powikłań. Jednak zanim pojawimy się na umówionej wizycie u okulisty można zastosować domowe sposoby, które złagodzą objawy chorobowe. Zazwyczaj są to kompresy na oczy z naparu różnych roślin, na przykład kozła lekarskiego, rumianku, nagietka. Podczas choroby na rzęsach gromadzi się wydzielina, która zasycha. Warto usunąć ją przy pomocy okładów – gazik należy zamoczyć w przegotowanej wodzie i przyłożyć do oka. Aby przyspieszyć zastopowanie choroby, niektórzy wykorzystują również kompresy z roztworu soli – wystarczy łyżeczka na szklankę przegotowanej wody.

Osoby, które interesują się domowymi sposobami na różne dolegliwości, polecają także przykładanie do zamkniętych oczu startego jabłka bądź surowego ziemniaka. Powinniśmy to robić przez pół godziny każdego dnia. W tym przypadku można również wykorzystywać napar z pączków brzozy czy sok z aloesu. Sprawdzonych domowych sposobów jest bardzo dużo, lecz część osób woli na zapalenie spojówek stosować krople. Zazwyczaj w ten sposób jest leczone zakażenie bakteryjne lub za pomocą antybiotyków zawartych w maściach. Natomiast w przypadku uczuleniowego zakażenia wystarczy zlikwidować źródło alergenu. Czasami lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Zapalenie spojówek: zaraźliwe czy niekoniecznie?

Zapalenie spojówek jest zaraźliwe. Należy pilnować, aby nasze dziecko unikało bliskiego kontaktu z innymi osobami, zwłaszcza przez pierwsze dwa dni choroby. Poza tym powinno zakrywać usta podczas kaszlu i dokładnie myć ręce ciepłą wodą z mydłem, aby infekcja się nie rozprzestrzeniała. Jednak najczęściej choroba ta jest przenoszona przez dotyk. Nie możemy dopuścić do korzystania wraz z dzieckiem ze wspólnych ręczników czy kosmetyków.

Jak długo należy leczyć zapalenie spojówek? To ile trwa ta choroba, zależy od rodzaju zakażenia, a także tego, jak szybko zostało podjęte leczenie i jaka była na nie reakcja organizmu dziecka. Przewiane oko można leczyć do tygodnia lub do nawet kilku miesięcy. Na pewno nie należy bagatelizować takiej choroby, którą jest zapalenie spojówek u dzieci.

[Zdjęcie główne: elements.envato.com]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo