Zasadź zamiast pelargonii, a sąsiedzi zzielenieją z zazdrości. Kwiaty szybko pokryją cały ogród

Co, zamiast pelargonii wybrać do ogrodu? Warto sięgnąć po niedoceniane petunie. Są nie tylko proste w uprawie, ale też przede wszystkim obficie i długo kwitną.

Na balkony i ogrody najczęściej wybierana jest petunia ogrodowa, którą potocznie nazywa się surfiniami. Są to rośliny jednoroczne, ale odpowiednio pielęgnowane, są ozdobą aż do pierwszych przymrozków. Ich atutem jest fakt, że są odporne na susze, więc sprawdzą się też w słonecznym miejscu. Trzeba jednak pamiętać o kilku elementach.

Sprawdź: Zwykle trafia do kosza, a to świetny nawóz. Rozsyp w ogródku, a Twoje rośliny będą rosły jak szalone!

Jakie wymagania ma petunia? Zadbaj o podstawy, a odwdzięczy się pięknymi kwiatami

Najlepsze stanowisko dla petunii to jak wspomnieliśmy miejsce dobrze nasłonecznione. Może stać również w półcieniu, ale najważniejsze, aby była osłonięta od mocnego wiatru i deszczu. Warto pamiętać, że za bardzo zacienione miejsce może doprowadzić do powstania chorób lub ataku rośliny przez szkodniki. Nie trzeba przesadzać jej do specjalnej gleby. Wystarczy zwykłe, uniwersalne podłoże. W przypadku doniczki efektownie będą się zaś prezentowały zarówno w skrzyniach, jak i donicach wiszących.

Sprawdź: Mrówki opanowały dom i ogród? Rozpyl produkt z kuchni i zapomnij o insektach

Pierwsze kwiaty pojawiają się już w maju i można je podziwiać aż do przymrozków. Aby petunie kwitły jeszcze bujniej, co jakiś czas należy usuwać przekwitłe kwiatostany.

Jak często podlewać petunię? Pamiętaj też o nawożeniu

Mimo że petunie dobrze sobie radzą w pełnym słońcu, to trzeba je regularnie i obficie podlewać. Najlepiej robić to codziennie szczególnie latem. W upalne dni dobrze jest podlać ziemię nawet dwa razy – rano i wieczorem. Raz na dwa tygodnie zaleca się wodę wzbogacić o nawóz do roślin kwitnących. Jeśli pędy bądź wierzchołki zaczną natomiast żółknąć, to niezbędna będzie odżywka bogata w żelazo.

Sprawdź: Rośliny trujące dla kota – Jakie kwiaty są trujące dla kota? Gatunki i objawy zatrucia

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo