Zatrucie ciążowe (Gestoza): przyczyny, objawy i leczenie

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza, to bardzo niebezpieczna dolegliwość, która dotyka kobiet w ciąży. Gestoza może stanowić zagrożenie, zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka, dlatego ważne jest zapobieganie, a jeśli już dojdzie do zatrucia – szybka reakcja. Zobacz, jakie są najczęstsze objawy zatrucia ciążowego, jak mu zapobiegać i co zrobić, jeśli zaobserwujesz u siebie gestozę.

Zatrucie ciążowe (Gestoza): przyczyny, objawy i leczenie
Pixabay

Dlaczego zatrucie ciążowe może być groźne dla dziecka i matki?

Nieleczone zatrucie ciążowe może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka oraz przyszłej matki. Na skutek gestozy u dziecka może wystąpić niedotlenienie, a jeśli poród wystąpi zbyt wcześnie, maluch jest narażony na niedorozwój. Oprócz tego, negatywny wpływ na dziecko mają niestety także leki, jakie podaje się matce w celu złagodzenia zatrucia ciążowego.

U matki z kolei może wystąpić niedotlenienie ośrodkowego układu nerwowego oraz przedwczesne odklejenie łożyska skutkujące silnymi krwotokami.

Jakie są przyczyny zatrucia ciążowego?

Przyczyny zatrucia ciążowego nie są do końca określone, jednak znane są okoliczności, które sprzyjają wystąpieniu gestozy. Zatrucie częściej dotyka kobiet ciężarnych, które ukończyły 35 lat, zwłaszcza, jeżeli spodziewają się pierwszego dziecka. Gestoza dotyka częściej kobiet w ciąży mnogiej niż pojedynczej. Co więcej, czasami zatrucie ciążowe może mieć związek z występowaniem konfliktu serologicznego oraz chorobami, takimi jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, nadwaga, przewlekłe choroby nerek albo obecność zaśniadu groniastego. Poza tym, do wystąpienia zatrucia ciążowego może prowadzić niewłaściwa dieta, a także skłonności genetyczne. Zatrucie ciążowe, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, może być spowodowane również zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety.

Jakie są objawy zatrucia ciążowego?

Zatrucie ciążowe można rozpoznać po trzech podstawowych objawach, jakimi są: obrzęki, białkomocz oraz nadciśnienie tętnicze. Czasami u kobiety pojawiają się tylko niektóre z trzech typowych objawów, a w najbardziej groźnych przypadkach występują wszystkie dolegliwości. Zazwyczaj pierwszym objawem, jaki może świadczyć o gestozie, jest nadciśnienie tętnicze w ciąży sięgające nawet powyżej 140/90 mm/Hg.

Sprawdź:  Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Obrzęki są objawem, który niestety jest często ignorowany, ponieważ dotykają wielu kobiet w ciąży i są powodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. W przypadku zwykłych obrzęków, obejmują one zazwyczaj kończyny dolne, natomiast, jeśli u kobiety rozpoczyna się zatrucie ciążowe, oprócz kończyn dolnych, obrzękami są zajęte dodatkowo ręce, twarz oraz brzuch. Poza tym, obrzęki nie ustępują nawet po nocy i w czasie odpoczynku.

O białkomoczu, który może świadczyć o zatruciu ciążowym można mówić, gdy stężenie białka w moczu jest wyższe niż 0,3 g/L. Jeśli wszystkie trzy główne objawy wystąpią jednocześnie, występuje tak zwany stan przedrzucawkowy. Następstwem takiego stanu jest rzucawka, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia matki i dziecka. Objawami rzucawki są między innymi napady drgawek, utrata przytomności, zaburzenia świadomości, bezdech, bóle głowy, uczucie niepokoju, zaburzenia widzenia, nudności oraz wymioty.

Jeżeli zauważysz u siebie którekolwiek z objawów, które mogą świadczyć o zatruciu ciążowym, koniecznie natychmiast zgłoś się do lekarza. Nieleczona gestoza może być bowiem niebezpieczna, zarówno dla Ciebie, jak i dziecka, więc nie bagatelizuj sprawy.

W jaki sposób leczy się zatrucie ciążowe?

Podejrzenie gestozy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, aby wdrożone zostało leczenie, które zapobiegnie wystąpieniu rzucawki. W celu stwierdzenia zatrucia ciążowego wykonuje się szereg badań, po czym przyszłej mamie przepisywane są odpowiednie leki. Najczęściej podaje się leki obniżające ciśnienie oraz środki, które redukują skurcze macicy, w celu zapobiegania przedwczesnemu porodowi. W wielu przypadkach kobieta, u której podejrzewa się zatrucie ciążowe, jest hospitalizowana, tak aby nie dopuścić do ewentualnych powikłań. Nieleczone zatrucie ciążowe może prowadzić do odklejenia łożyska, przedwczesnego porodu, a także niewydolności nerek i krążenia.

Oprócz leczenia farmakologicznego niezbędny jest wypoczynek, a także wprowadzenie odpowiedniej diety. Zaleca się lekkostrawną dietę ubogą w sól, a bogatą w wapń. Poza tym, konieczna jest stała kontrola wagi oraz ciśnienia krwi. W niektórych przypadkach w zaawansowanej ciąży, gdy stan kobiety nie poprawia się mimo podania leków i stosowania się do zaleceń lekarza, przeprowadza się cesarskie cięcie.

Sprawdź:  15 sposobów na mdłości w ciąży

Jak można zapobiegać geztazie?

Najważniejsze w profilaktyce zatrucia ciążowego jest przestrzeganie zbilansowanej diety, przede wszystkim unikanie produktów, które mogłyby powodować nadciśnienie. W związku z tym, powinnaś unikać wszelkich przetworzonych produktów oraz innych pokarmów, które zawierają duże ilości soli. W diecie powinny znaleźć się za to duże ilości warzyw i owoców. Jednym z warzyw, które wpływają na obniżenie ciśnienia jest na przykład seler. Konieczne jest również spożywanie produktów wysokobiałkowych, takich jak fasola czy chude mięso. Istotne jest również dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia, który jest zawarty głównie w produktach mlecznych, takich jak jogurty, kefiry czy maślanki. Poza wapniem, spożywaj dużo produktów bogatych w magnez. Znajdziesz go między innymi w kaszach oraz produktach pełnoziarnistych. Ważna jest również aktywność fizyczna, unikanie stresujących sytuacji oraz odpoczynek.

Żeby zapobiec zatruciu ciążowemu albo wykryć je bardzo wcześnie, tak żeby możliwe było szybkie podjęcie leczenia, konieczne są regularne badania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, co miesiąc należy wykonywać podstawowe badania takie jak kontrola masy ciała, badanie moczu, morfologię krwi oraz pomiar ciśnienia krwi.

Dodaj komentarz

Rodzice
Prosty przepis na udany związek? Te 8 cech wyróżnia szczęśliwe małżeństwa!
Do gabinetów terapeutów nigdy nie pukają ludzie, którzy mówią "Doskonale się rozumiemy, dlatego postanowiliśmy się rozwieść." I choć wszyscy wiemy, że załamanie się komunikacji w małżeństwie jest początkiem końca związku,
Czytaj dalej
Sennik
Sennik: Pieniądze - Co znaczy sen o pieniądzach?
Lubimy śnić o rzeczach przyjemnych oraz o takich, których pragniemy w realnym świecie - to podstawowa prawda, z którą trudno polemizować. A jednym z najprzyjemniejszych atrybutów ludzkiego życia są pieniądze.
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból łydek w ciąży – przyczyny i skuteczne sposoby na łagodzenie bólu
Ból nóg, kręgosłupa czy pleców w ciąży, to bardzo częste dolegliwości, na które uskarżają się ciężarne. Zmiany w fizjologii, rosnący brzuch, obciążający kręgosłup oraz mięśnie, do tego zmiany w obrębie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Kolka nerkowa w ciąży oczami specjalisty położnej
Sprawdź porady specjalisty położnej dotyczące kolki nerkowej w czasie ciąży. Poznaj domowe sposoby jej leczenia oraz dowiedz się, jakie objawy wskazują na kolkę nerkową. Kolka nerkowa: co to jest? Kolka nerkowa
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie pochwy w ciąży – Najczęstsze przyczyny i skuteczne sposoby na świąd okolic intymnych
Swędzenie pochwy w ciąży to częsta dolegliwość, z którą pacjentki zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego. Jej przyczyna może leżeć w zmianie odczyny pH pochwy podczas trwania stanu błogosławionego lub infekcjach
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany
Czytaj dalej