Imię Tobiasz – pochodzenie i znaczenie imienia Tobiasz

Imię dla dziecka to jeden z najpoważniejszych wyborów, jakich dokonujemy w życiu. Warto porządnie się nad nim zastanowić, bo później praktycznie nie będziemy mogli naprawić ewentualnego błędu. Szczęśliwie w naszej kulturze znajdziemy setki sprawdzonych imion, wśród których każdy przyszły rodzic powinien być w stanie znaleźć to, którego jego zdaniem najlepiej określi jego pociechę. Jednym z nich jest Tobiasz imię dla chłopca, nad którym zatrzymamy się dzisiaj.

Imieniny Tobiasza

  • 13 czerwca
  • 2 listopada

Imię Tobiasz

Tobiasz to kolejne imię biblijne – znajdziemy je w Piśmie Świętym. Tobiasz posiada nawet „własną” księgę Starego Testamentu. Księgę Tobiasza za kanoniczną uznają katolicy, prawosławni i niektórzy protestanci. Trzeba jednak uważać – w języku angielskim często nazywana jest „Księgą Tobita” (Book of Tobit), dlatego stosunkowo łatwo ją przegapić. Rzeczony Tobit to w Starym Testamencie ojciec interesującego nas dziś Tobiasza. W polskich tłumaczeniach Biblii zazwyczaj nazywany był Tobiaszem starszym, a nie Tobitem, a jego syn zwyczajnie Tobiaszem młodszym – stąd wzięła się ta potencjalnie uciążliwa dla czytelnika niejednoznaczność.

Tobiasz na przestrzeni wieków był wyborem szczególnie częstym w krajach historycznie protestanckich – a więc w państwach anglosaskich, w Niemczech, w Skandynawii, w Niderlandach – choć również wśród Żydów. To zjawisko spotkamy często przy różnych biblijnych imionach – po reformacji protestanci, którzy chcieli przedstawić się jako lepiej od katolików znający Pismo Święte i bardziej od nich akcentujący Stary Testament, byli szczególnie skłonni do odnajdywania w tym ostatnim mniej dotąd znanych i popularnych imion. Zyskał na tym między innymi właśnie Tobiasz. Wyraźnie najczęściej wybieranym wariantem tego imienia jest Tobias, królujący w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Skandynawii. We Francji znajdziemy wersję Tobie (czytaną „Tobi”). Co ciekawe, również tam imię to było szczególnie popularne wśród protestantów, będących we Francji mniejszością często bardzo silnie skonfliktowaną z katolicką większością (przez dziesięciolecia trwały tam kolejne wojny domowe). We Włoszech nasze imię znajdziemy pod postacią Tobia. W Polsce w przeszłości interesujące nas dziś było z kolei zapisywane również jako Tobijasz oraz Tobija. Jak więc widać, wariantów było stosunkowo wiele. Co ciekawe, w wielu krajach, na przykład w Niemczech, Tobias często funkcjonuje również jako nazwisko.

Znaczenie imienia Tobiasz

Imię Tobiasz dosłownie możemy przetłumaczyć z hebrajskiego „towijahu” jako „Bóg jest dobry”, „Dobro Boga”, „Bóg jest bogactwem” lub „Bogactwo Boga”. Wydaje się więc zachęcać do zasadniczej afirmacji rzeczywistości, cieszenia się życiem, pokory i cierpliwości. Cierpliwości wobec siebie i wobec świata, który mimo wszelkich przeciwności losu uznajemy za dobry, mogący nam dać szczęście, bogaty, ciekawy, warty zagłębiania się weń. Dając tak na imię małemu mężczyźnie, zachęcamy go więc do postawy ufności wobec rzeczywistości, niepoddawania się, nieustawania w wysiłkach, a także prób odnajdywania w życiu powodów do radości i optymizmu.

Zdrobnienia imienia Tobiasz

W języku polskim najczęściej zdrabniamy w najprostszy sposób – dodając do imienia odpowiednią końcówkę lub odwrotnie, skracając je o kilka ostatnich liter. Przy omawianym dziś przypadku obie te opcje sprawdzą się znakomicie. Z jednej strony sympatycznie, właśnie (zgodnie ze znaczeniem imienia) ciepło i dobrotliwie brzmi Tobiaszek. Z drugiej natomiast pozytywnie kojarzy się także Tobi, przy okazji przywodzący na myśl rozpowszechnioną w świecie angielskojęzycznym skróconą wersję biblijnego imienia – Toby, jak choćby wybitny współczesny brytyjski aktor filmowy i teatralny Toby Jones.

Pochodzenie imienia Tobiasz

Jak było wspomniane na początku, imię Tobiasz pochodzi ze Starego Testamentu, z języka hebrajskiego. Do Polski zawędrowało więc po prostu wraz z chrześcijaństwem, tak jak wszystkie inne imiona i nazwy własne wymienione w Biblii. Znajdziemy również świętego Tobiasza, męczennika z IV wieku. Był to rzymski żołnierz i chrześcijanin, wraz z towarzyszami okrutnie torturowany, zamęczony i zabity przez pogańskiego przełożonego. Ciekawostką może być fakt, że imię Tobiasz wiązano ze zwyczajem unikania stosunku seksualnego w noc poślubną – tak właśnie uczynił biblijny bohater.

Tobiasz jako imię dla syna to ciekawa decyzja, bez dwóch zdań warta rozważenia. Nie jest to imię z czołówek statystyk imion najczęściej wybieranych w Polsce czy w innych krajach. Zdecydowanie nie jest to też jednak opcja wyróżniająca się rzadkością czy silenie się na zbędny ekscentryzm. Chłopcu tak nazwanemu sugerujemy zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, cierpliwość, systematyczność, pokorę. Wszystko są to cechy, które mogą się przydać każdemu człowiekowi, niezależnie od jego indywidualnych talentów, zainteresowań, obowiązków czy drogi życiowej, na którą się zdecyduje, gdy dorośnie. Poza tym jest to też imię zwyczajnie ładne, miło brzmiące dla ucha. Stanowi roztropny kompromis, unikając zarazem pretensjonalności i banału.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general