karmienie piersią

Czy karmiąc piersią mogę...

Prześlij dalej Drukuj
karmienie piersią: Czy karmiąc piersią mogę...

fot. Shutterstock

Szczęśliwy poród już za tobą. Jesteś z dzieckiem w domu i z powodzeniem karmisz je piersią. Chciałabyś wrócić do stylu życia sprzed ciąży, ale nie wiesz, czy na wszystko możesz sobie pozwolić. Z każdej strony słyszysz inne rady. W związku z tym czujesz się nieco zagubiona. Nie ma powodu do niepokoju. Podpowiadamy, co możesz robić, by nie szkodzić maluszkowi.

Ile mogę wypić filiżanek kawy w ciągu dnia, by nie zaszkodzić niemowlęciu?

Jedna czy dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy z pewnością nie zrobią mu krzywdy. Jednak większa ilość sprawi, że do mleka przeniknie zawarta w niej kofeina, która nadmiernie pobudzi dziecko i spowoduje, że będzie ono niespokojne i płaczliwe.

Czy można farbować włosy w czasie karmienia piersią? I czy można stosować inne zabiegi kosmetyczne?

Nie jest prawdą, że niebezpieczne składniki farby mogą przenikać przez skórę głowy i wpływać na jakość lub ilość pokarmu. Sprzedawane obecnie farby i szampony koloryzujące są bezpieczne. Można więc bez stresu ufarbować włosy. Bezpieczne są też takie zabiegi jak trwała, przedłużanie rzęs, malowanie paznokci, depilowanie ciało woskiem czy kremem.

Czy mogę stosować kosmetyki ujędrniające?

Możesz bez przeszkód sięgać po serie kosmetyczne, które przywrócą twojej skórze utraconą elastyczność. Jednak do smarowania biustu lepiej wybieraj preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży lub karmiących (są z reguły dostępne w aptekach). Aplikuj je zawsze po karmieniu, żeby ich chemiczny smak i zapach nie zniechęcił dziecka do ssania.

W jaki sposób mogę zapobiegać następnej ciąży? Ponoć karmienie piersią przed tym chroni?

Karmienie nie daje takiej gwarancji! Owulacja może pojawić się w okresie, gdy dziecko ssie pierś. Metodę antykoncepcji podpowie ci lekarz ginekolog. Mamom karmiącym polecane są tabletki jednoskładnikowe, zawierające jedynie progestagen. Nie wpływają one na jakość i ilość mleka oraz na rozwój dziecka. Hamują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy, blokując drogę plemnikom. Możesz je zacząć zażywać już w trzecim tygodniu po porodzie. Do wyboru masz też wkładkę wewnątrzmaciczną, która uniemożliwia zapłodnienie. Zakłada się ją najwcześniej miesiąc po porodzie. Pozostaje również prezerwatywa, która dość skutecznie zapobiega ciąży. Metody naturalne podczas karmienia piersią mogą być zawodne ze względu na nieuregulowany jeszcze cykl menstruacyjny.

Jakie leki mogę przyjmować?

Tylko takie, które zaleci lekarz, i w określonych przez niego dawkach. Koniecznie jednak poinformuj każdego specjalistę, że obecnie karmisz piersią. Ważne są pory przyjmowania leków. Po 30–90 minutach od zażycia stężenie leku we krwi jest największe, a jego wydzielanie z mlekiem trwa ok. 60 minut. Ustal godziny brania leków tak, by robić to po karmieniu. Nawet leki dostępne bez recepty zażywaj ostrożnie – zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Przed ciążą paliłam i teraz czasami mam ochotę na papierosa. Czy wolno mi go wypalić?

Absolutnie nie! Nikotyna hamuje laktację, a mleko palącej mamy ma dużo mniejszą wartość odżywczą. Ponadto przenikają do niego toksyny. Dzieci palących mam mają niższą odporność, częściej cierpią na kolki i alergie. Przez to również są bardziej narażone na choroby.

Czy seans w solarium negatywnie wpłynie na laktację?

Problem nie jest do końca zbadany, gdyż do tej pory nie ma żadnych dowodów szkodliwego wpływu tego zabiegu na produkcję pokarmu. Jednak warto wstrzymać się z opalaniem jakiś czas, by po rewolucji hormonalnej, spowodowanej przez ciążę i poród, skóra nie zareagowała przebarwieniami lub by nie utrwaliły się już te istniejące. Wysoka temperatura pogorszy też stan żylaków.

Wielkim „grzechem” jest wypicie kieliszka alkoholu?

Lekarze i naukowcy wciąż jeszcze nie są zgodni co do wpływu nawet niewielkiej ilości alkoholu na zdrowie niemowlęcia. Lepiej więc powstrzymaj się od niego na rzecz np. świeżego soku z pomarańczy.

Dużo przytyłam w ciąży. Czy mogę się teraz odchudzać?

Unikaj stosowania diet niskokalorycznych. Twój organizm potrzebuje teraz odpowiedniej dawki energii, by się zregenerować i jednocześnie wytwarzać odżywczy pokarm dla dziecka. Każdego dnia dostarczaj mu ok. 2700 kcal. Postaraj się nie jadać bezwartościowych, tuczących pokarmów, np. słodyczy. W żadnym wypadku nie sięgaj po preparaty wspomagające odchudzanie. Ich składniki mogą przedostać się do mleka i zaszkodzić maleństwu. Nie żałuj sobie ruchu, spacery z wózkiem pobudzą przemianę materii i stanowić będą przyjemność dla ciebie i twojego dzidziusia.

Porozmawiaj z innymi rodzicami na ten temat na naszym Forum:

-> karmienie piersią a farbowanie włosów
-> gorączka mamy karmiącej?
-> Czy pijecie alkohol karmiąc piersią...
-> Kawa a karmienie piersią?
-> Karmienie a zabezpieczenie przed kolejną ciążą

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Maja dnia 5 lutego 2012, godz. 17:30

  Cześć Aga, być może masz zanik pokarmu. Polecam stymulację laktatorem, raz dziennie ściągaj mleko i wtedy piersi zaczną go produkować więcej. Mi pomogło!


 • dodany przez Aga dnia 1 lutego 2012, godz. 13:07

  Mam 4 miesięczna córeczkę mam problem ostatnimi dniami że jak karmie piersią to mała trochę po ssie i zaraz płacze musi długo ssać żeby pokarm zaczął lecieć i niewiem co zrobić żeby nie płakała tylko spokojnie się na jadła.proszę o pomoc


 • dodany przez ania2 dnia 16 marca 2011, godz. 10:39

  jestem mamą 3miesięcznie dziewczynki jakie powinnam jeść produkty by nie zaszkodzić małej podczas karmienia jej wyłącznie piersią. Wiem tylko że nie wolno jeść rzeczy tłustych, wzdymających, czy bardzo słodkich. Mój jadłospis jest zatem bardzo okrojony może któraś z mam poda mi konkretne przepisy na posiłki, bym mogła poszerzyć nieco mój jadłospis. Dziękuje z góry.


  (3 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię