Techniki karmienia piersią

Pozycja, w której karmisz dziecko piersią, to podstawa udanego procesu laktacyjnego. Bardzo często maluch nie jest w stanie w prawidłowy sposób uchwycić brodawki, a co za tym idzie, z piersi mamy nie płynie wtedy odpowiednia ilość mleka, przez co dziecko się nie najada. Zaczynają się problemy z przybieraniem na wadze, niemowlę jest marudne, jego mama staje się sfrustrowana, a z uwagi na brak pobudzania procesu laktacji poprzez ssanie jej brodawek przez maluszka, ilość mleka w jej piersiach spada i błędne koło się zamyka. Jak temu zapobiec? Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi? Omawiamy dla Was podstawowe techniki karmienia piersią.

Techniki karmienia piersią

Dobór odpowiedniej techniki karmienia piersią zależny jest od wygody Twojej i maluszka. Musicie we dwoje odnaleźć idealne pozycje, w których dziecko będzie skutecznie ssało pierś. Prawidłowo przystawiony malec obejmuje brodawkę językiem od dołu. Pierwszych kilka ruchów jest dosyć gwałtownych i łapczywych, po czym niemowlę łapie rytm i zaczyna spokojnie ssać.

Pozycja siedząca

To klasyczna, podstawowa pozycja, w której najczęściej karmią młode mamy. Usiądź wygodnie na fotelu, kanapie czy krześle – bez względu na to, na czym będziesz siedziała, zadbaj o to, by mieć podparte plecy. Oprócz oparcia dobrze sprawdzi się także dodatkowa poduszka podłożona pod plecy. Stopy oprzyj o podłogę lub podnóżek. Ułóż dziecko tak, by jego główka opierała się w zgięciu Twojego łokcia, a Ty dłonią obejmuj pośladki. Jego brzuszek powinien przylegać do Twojego brzucha. Niektóre mamy decydują się również na zakup rogala do karmienia piersią >>>>

Pozycja leżąca

Pozycja leżąca jest idealna na pierwsze dni po porodzie, gdy młoda mama jest jeszcze obolała po jego trudach, a zwłaszcza w sytuacji, gdy poród odbył się przez cesarskie cięcie. Rana brzucha w tej sytuacji znacznie utrudnia funkcjonowanie i podnoszenie nawet tak niewielkiego ciężaru, jakim jest niespełna czterokilogramowe niemowlę.

Połóż się na tym boku, którą piersią zamierzasz karmić: lewy bok – lewa pierś, prawy bok – prawa pierś. Ugiętą rękę podłóż sobie pod głowę, a dodatkowo umieść pod nią jasiek. Dziecko ułóż przodem do siebie, brzuszek do brzucha. Jego usta powinny znajdować się idealnie na wysokości brodawki.

Pozycja na wznak

Pozycję tę wybiera stosunkowo niewiele mam sądząc, że jest ona bardzo niewygodna dla ich malucha. Jeśli jednak odpowiada ona Twojemu szkrabowi, może to właśnie ta będzie Waszą ulubioną?

Połóż się na plecach. Zadbaj o wygodne podparcie karku. Maluszka ułóż na swoim brzuchu, brzuszkiem do niego. Usta dziecka powinny być na wysokości Twojej brodawki, by mogło ją swobodnie złapać.

Pozycja futbolowa, czyli spod pachy

Usiądź wygodnie, zadbaj o podparcie pleców i stóp. Malucha ułóż pod swoją pachą, czyli odwrotnie niż w klasycznej pozycji siedzącej. Obejmij dłońmi główkę dziecka – jak piłkę. To właśnie od tego uchwytu pochodzi nazwa pozycji.

Sprawdź:

Ranking wkładek laktacyjnych

Dodaj komentarz

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo