O tych 7 właściwościach mleka matki nie wiedziałaś!

Mleko matki jest najlepszym możliwym pożywieniem, jakie możesz zapewnić swojemu dziecku. Ma jednak o wiele więcej zastosowań, o których mało kto wie!

1. Mleko matki nawilża przesuszoną skórę

“Skóra jak u niemowlaka” to mit, z którym szybko musi zmierzyć się wielu rodziców. Jedną z najczęstszych przypadłości jest przesuszenie. Mleko matki ma właściwości nawilżające, a dodatkowo łagodzi swędzenie – choćby z tych dwóch powodów warto stosować je na suchą skórę niemowlęcia lub wargi noworodka.

2. Łagodzi odczyn poszczepienny

Wychodząc z gabinetu lekarskiego tuż po szczepieniu prawdopodobnie otrzymasz przepis na okłady z sody. Równie skutecznym (i nie wysuszającym skóry dziecka) sposobem jest smarowanie spuchniętego miejsca w okolicy wkłucia mlekiem matki.

3. Leczy odparzenia, trądzik niemowlęcy, a nawet ciemieniuchę

Antyseptyczne i łagodzące właściwości mleka sprawiają, że wspomaga leczenie odparzeń oraz problemów skórnych maluszka.

4. Ochrona przed infekcjami

Mleko matki zawiera przeciwciała oraz ma działanie antybakteryjne – dzięki temu chroni malca przed chorobami. Nie oznacza to niestety, że niemowlę karmione piersią nie zachoruje. Powinno natomiast szybciej i łagodniej przejść infekcję.

5. Na zapalenie ucha i katar

Badania lekarzy dowodzą, że mleko matki może być również lekarstwem przy zapaleniu ucha środkowego. Kilka kropli mleka zakropione co kilka godzin do ucha powinno spowodować ustąpienie objawów w ciągu maksymalnie 48 godzin! Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kataru u niemowlaka – mleko ma działanie bakteriobójcze i rozcieńczy wydzielinę.

6. Zapobiega problemom z poziomem cholesterolu

Mleko matki zawiera bardzo duże ilości cholesterolu, który zazwyczaj trudno znaleźć w składzie mleka modtfikowanego. Dzięki tak ogromnym dawkom, organizm niemowlęcia uczy się prawidłowej gospodarki przy nadmiarze cholesterolu i programuje metabolizm w taki sposób, których w życiu dorosłym chroni przed występowaniem szkodliwego dla zdrowia poziomu cholesterolu.

7. Ratunek w pierwszych dniach karmienia

Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, odkażającym i łagodzącym mleko jest doskonałą alternatywą dla maści dla kobiet karmiących piersią. Po każdym karmieniu wystarczy rozetrzeć kroplę mleka na sutku. Ten prosty zabieg powinien pomóc w regeneracji delikatnej skóry, która dopiero “przyzwyczaja się” do karmienia.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo