O tych 7 właściwościach mleka matki nie wiedziałaś!

Mleko matki jest najlepszym możliwym pożywieniem, jakie możesz zapewnić swojemu dziecku. Ma jednak o wiele więcej zastosowań, o których mało kto wie!

1. Mleko matki nawilża przesuszoną skórę

“Skóra jak u niemowlaka” to mit, z którym szybko musi zmierzyć się wielu rodziców. Jedną z najczęstszych przypadłości jest przesuszenie. Mleko matki ma właściwości nawilżające, a dodatkowo łagodzi swędzenie – choćby z tych dwóch powodów warto stosować je na suchą skórę niemowlęcia lub wargi noworodka.

2. Łagodzi odczyn poszczepienny

Wychodząc z gabinetu lekarskiego tuż po szczepieniu prawdopodobnie otrzymasz przepis na okłady z sody. Równie skutecznym (i nie wysuszającym skóry dziecka) sposobem jest smarowanie spuchniętego miejsca w okolicy wkłucia mlekiem matki.

3. Leczy odparzenia, trądzik niemowlęcy, a nawet ciemieniuchę

Antyseptyczne i łagodzące właściwości mleka sprawiają, że wspomaga leczenie odparzeń oraz problemów skórnych maluszka.

4. Ochrona przed infekcjami

Mleko matki zawiera przeciwciała oraz ma działanie antybakteryjne – dzięki temu chroni malca przed chorobami. Nie oznacza to niestety, że niemowlę karmione piersią nie zachoruje. Powinno natomiast szybciej i łagodniej przejść infekcję.

5. Na zapalenie ucha i katar

Badania lekarzy dowodzą, że mleko matki może być również lekarstwem przy zapaleniu ucha środkowego. Kilka kropli mleka zakropione co kilka godzin do ucha powinno spowodować ustąpienie objawów w ciągu maksymalnie 48 godzin! Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kataru u niemowlaka – mleko ma działanie bakteriobójcze i rozcieńczy wydzielinę.

6. Zapobiega problemom z poziomem cholesterolu

Mleko matki zawiera bardzo duże ilości cholesterolu, który zazwyczaj trudno znaleźć w składzie mleka modtfikowanego. Dzięki tak ogromnym dawkom, organizm niemowlęcia uczy się prawidłowej gospodarki przy nadmiarze cholesterolu i programuje metabolizm w taki sposób, których w życiu dorosłym chroni przed występowaniem szkodliwego dla zdrowia poziomu cholesterolu.

7. Ratunek w pierwszych dniach karmienia

Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, odkażającym i łagodzącym mleko jest doskonałą alternatywą dla maści dla kobiet karmiących piersią. Po każdym karmieniu wystarczy rozetrzeć kroplę mleka na sutku. Ten prosty zabieg powinien pomóc w regeneracji delikatnej skóry, która dopiero “przyzwyczaja się” do karmienia.

Dodaj komentarz

Karmienie piersią

Siara: właściwości pierwszego mleka mamy

Siara, czyli pierwsze mleko matki pojawiające się tuż po porodzie jest źródłem wielu drogocennych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka. Produkowana jest ona zaledwie przez kilkanaście pierwszych godzin, dlatego warto...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?

Czego nie można podczas karmienia piersią? Czy można farbować włosy karmiąc piersią? Czy istnieje jakiś związek pomiędzy malowaniem paznokci a karmieniem piersią? A może karmiąc niemowlę nie można pić kawy...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Techniki karmienia piersią

Pozycja, w której karmisz dziecko piersią, to podstawa udanego procesu laktacyjnego. Bardzo często maluch nie jest w stanie w prawidłowy sposób uchwycić brodawki, a co za tym idzie, z piersi...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Celiakia

“Gluten” – modne w ostatnich miesiącach słowo, którego popularność stale wzrasta. A może nie tyle “gluten” co raczej słowa “bez glutenu”. Szał na dietę bezglutenową trwa i coraz więcej osób...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general