Niemowlę - pielęgnacja

Niemowlęce choroby skóry

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę - pielęgnacja: Niemowlęce choroby skóry

fot. RF

Niepokoi cię każda, nawet ta najdrobniejsza zmiana, którą zauważysz na skórze maleństwa? To zupełnie zrozumiałe. Niektóre z nich (np. drobne krwiaki czy łuszcząca się skóra) to pozostałość po porodzie. Inne pojawiają się dopiero z czasem. Mogą być efektem nieprawidłowej higieny, alergii lub jeszcze innej choroby. Oto te najczęściej spotykane.
Trądzik noworodków
Zdarza się bardzo często. Są to maleńkie ropne krostki lub zaskórniki, które występują na buzi oraz klatce piersiowej dziecka. Powodem ich pojawienia się są pozostałości hormonów mamy w organizmie maleństwa. Takie zmiany nie wymagają leczenia. Wystarczy tylko, że poziom hormonów się ustabilizuje, a trądzik sam zniknie. Gdyby jednak tak się nie stało, trzeba zgłosić się z maluchem do dermatologa.
Potówki
Są to drobne czerwone plamki, z których tworzą się pęcherzyki. Czasami wypełniają się ropą. Występują tam, gdzie skóra jest najbardziej wrażliwa na przegrzanie – na karku, plecach, pod pachami, w pachwinach i na brzuszku. Wystarczy tylko parę razy wykąpać malucha w wodzie z kilkoma kryształkami nadmanganianu potasu (w aptece bez recepty). Woda powinna być lekko różowa, nie fioletowa!
Uszczypnięcie bociana
Plamka jest różowa, pojawia się zwykle nad karkiem, na czole, pod noskiem lub na powiekach (wtedy nazywana jest „pocałunkiem anioła”). Powodują ją zaburzenia drobnych naczyń krwionośnych. Nie wymaga leczenia i nie jest zaraźliwa. Przeważnie znika sama w ciągu roku.
Rumień toksyczny
To niewielkie krostki lub płaskie czerwone plamki (mogą być żółtawe w środku). Pojawiają się zwykle w ciągu pierwszych dwóch dni życia dziecka. Występują na buzi, brzuszku i klatce piersiowej. Rumień nie wymaga leczenia – sam znika. W ciągu pierwszego miesiąca może jednak nawracać.
Prosaki
Są to maleńkie białe grudki, które powstają w wyniku zatkania niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych maleństwa. Występują zwykle na czole, nosku oraz bródce smyka. Nie wymagają leczenia, znikają najpóźniej w ciągu miesiąca. Nie należy ich wyciskać.

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez ewelina dnia 27 maja 2011, godz. 16:02

  moja trzytygodniowa coreczka ma pieluszkowe zapalenie skoryale polozna stwierdzila ze to od chusteczek nawilzanych i kazala smarowac pupe malej py\lynem na plesniawki


 • dodany przez kasiag2317 dnia 31 października 2010, godz. 13:54

  krostki wokół brwi i na nosku od kilku dni


  (2 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię