Plamy i krostki na języku u dziecka

Czerwone kropki na języku, plamki krostki. Co mogą powiedzieć o stanie zdrowia malucha? Przyglądamy się najczęściej występującym nieprawidłowościom dotyczących języka dziecka.

Pokaż język, a dowiem się, co ci dolega!

Lekarze regularnie podczas wizyt oceniają wygląd języka, aby móc stwierdzić, co dolega dziecku – plamy na języku mogą zwiastować nie tylko jednorazową chorobę, ale i długotrwałe pogorszenie kondycji. Sprawdźmy, jak na podstawie języka stwierdzić, co może dolegać naszemu dziecku.

W naturalnych warunkach język od spodu pokrywa błona śluzowa – jest ona gładka, ale poprzetykana naczyniami krwionośnymi. Od góry na języku znajdują się brodawki, które powodują, że jest on szorstki; te z kolei pokrywają się białawym, a niekiedy lekko szarym nalotem. Oczywiście wskutek zjedzenia ciepłych albo zimnych tudzież barwiących pokarmów wygląd języka może się zmieniać – dlatego obserwację warto prowadzić najlepiej przed spożyciem posiłków.

Choroby, w których wygląd języka się zmienia

Szkarlatyna i angina

Niekiedy zmiana wyglądu obejmuje nie tylko język, ale i całą jamę ustną dziecka. Dzieje się tak np. w przypadku występowania u niego szkarlatyny – jednym z pierwszych objawów jest wędrujący, pojawiający się na języku nalot, któremu towarzyszą bardzo dobrze widoczne brodawki językowe, późniejsze zaczerwienienie warstwy górnej języka oraz utrata przez dziecko apetytu, spowodowana bólem i wrażliwością tej części ciała.

Z kolei biały nalot na języku oraz migdałkach i gardle zwiastuje zazwyczaj anginę. W obu tych przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza i zażywanie przez dziecko antybiotyków.

Alergie

Jeśli dziecko po spożyciu niektórych pokarmów uskarża się na pieczenie, swędzenie języka, a nawet jego obrzęk, można podejrzewać alergię. O ile swędzenie, choć uciążliwe, szybko ustępuje, o tyle obrzęk języka wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem, bo może przenieść się na dalszą część układu pokarmowego, utrudniając oddychanie.

Gorączka i odwodnienie

Niekiedy również podczas poważniejszych chorób wygląd języka może zwiastować dodatkowe problemy. Jeśli język jest suchy, a nalot obfity, zaś dziecku towarzyszą biegunki czy wymioty, niezbędne jest udanie się do szpitala na kroplówkę. Oznacza to, że dziecko jest odwodnione.

Czerwony język zwykle występuje przy wysokiej gorączce. Długiemu podawaniu antybiotyków czy sterydów towarzyszą często pleśniaki oraz afty – bolesne krostki w formie białego nalotu i punktów, które mogą sprawić, że dziecko nie chce jeść. Warto je łagodzić dostępnymi w aptece preparatami.

Co nam mówią plamy na języku u dziecka?

Bardzo często na dziecięcym języku pojawiają się różnobarwne plamy rozmaitej wielkości – dzieje się tak zarówno w chorobie, jak i osłabieniu czy przy przyjmowaniu niektórych leków.
Sprawdźmy, co mogą one oznaczać:

  • czerwone plamki na języku u dziecka występują w razie długiego podawania leków o działaniu przeciwzapalnym bądź przeciwbólowym – powinny ustąpić po odstawieniu leków;
  • czerwone kropki na języku u dziecka teoretycznie zdrowego mogą być oznaką zbyt małej ilości witaminy B i są podstawą do wykonania badań w tym kierunku;
  • bladoszara plama na języku u dziecka, czasem obejmująca cały język, w połączeniu z innymi objawami (np. osłabieniem, krwawieniami z nosa) może być oznaką niedoboru żelaza;
  • język jak truskawka w połączeniu z gorączką i bólami stawów, a także apatią, może oznaczać wystąpienie wirusa grypy.

Jak widać, plamy lub czerwone kropki na języku czy też zmiana jego wyglądu często związane są z rozmaitymi chorobami – dobrze jest umieć je rozpoznać, aby móc podjąć dalsze kroki i udać się z dzieckiem w odpowiednim czasie do lekarza.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo