Życie rodzinne

10 sposobów na szczęśliwą rodzinę

Prześlij dalej Drukuj
Życie rodzinne: 10 sposobów na szczęśliwą rodzinę

fot. RF

Szczęście rodzinne nie przychodzi samo. Każdego dnia trzeba się o nie starać, a to wymaga trochę trudu. Zwłaszcza dziś, gdy dużo czasu spędzamy w pracy, jemy poza domem, a wieczorem oglądamy telewizję. Tęsknimy jednak za czasami, gdy w domu pachniało ciastem, mama czekała z obiadem, a w niedzielę tata zabierał wszystkich na lody. Wspomnień z rodzinnego domu masz zapewne wiele. Czy twojemu maluchowi rodzina też będzie kojarzyła się z ciepłem i miłością? Jak stworzyć dom, do którego wszyscy będą chętnie wracać? Wykorzystajcie doświadczenia z własnego dzieciństwa, wypróbujcie też nasze pomysły. Gdy uda wam się choć kilka z nich wprowadzić w życie, staną się źródłem ciepłych wspomnień na długie lata.
1. Rodzina nie może być teatrem jednego aktora. Gdy codzienne obowiązki są na głowie tylko jednej osoby, dla reszty dom staje się hotelem ze stołówką. Tam, gdzie dba się o niego wspólnie, każdy staje się w nim ważny i niezastąpiony, członkowie rodziny uczą się współpracować i szanować to, co robią inni. Cennym rodzinnym doświadczeniem może stać się np. wspólne przygotowywanie niedzielnych obiadów. Zacznijcie od planowania - razem wymyślcie, co zjecie, a potem wypiszcie, kto za co będzie odpowiedzialny - począwszy od zrobienia zakupów a skończywszy na zmywaniu. Zaangażujcie do pracy wszystkich domowników. Nawet dwulatek powinien mieć zajęcie, może umyć pomidory lub nakryć z tatą stół.
2. Szczęśliwa rodzina wspólnie rozwiązuje problemy, podejmuje decyzje. Każdy ma w niej prawo głosu i czuje się ważny. Również dzieci. Pomagają w tym narady rodzinne. Wykorzystajcie je na omawianie bieżących spraw (organizacja niedzielnego obiadu), planowanie (np. zakupów, świąt) i głębokie rozmowy, na które nie zawsze starcza czasu. Gdy dzieci podrosną, te spotkania będą dla nich okazją, by uczyć się rozwiązywania problemów, współpracy, podejmowania decyzji. Oto zasady udanej narady: - regularna pora spotkań, - plan narady, na którym zapiszecie swoje propozycje, - wspólne poszukiwanie rozwiązań i wybór tego, na które wszyscy się zgadzają, - zakończenie narady deserem.
3. Tradycje cementują rodzinę i nadają jej niepowtarzalny charakter. Wzbogacają jej członków, wzmacniają istniejącą między nimi więź. Zastanów się, czy w domu panują miłe zwyczaje, które wyróżniają was spośród innych rodzin? Spisz je i starannie dbaj o to dziedzictwo. Do dawnych tradycji możesz dodać nowe, np. święto pierwszej truskawki czy lepienie bałwana na powitanie zimy. Wspólnie zróbcie listę, wybierzcie jedną z propozycji i sprawdźcie ją w praktyce. Tradycja narodzi się wtedy, gdy cała rodzina będzie miała ochotę to powtórzyć.

4. Dzieci uwielbiają poznawać świat. Dorośli też, choć często są na to zbyt leniwi. Warto się jednak zmobilizować i raz w tygodniu zorganizować niezwykłą wyprawę. Zaplanujcie ją wspólnie podczas rodzinnej narady i razem przygotujcie. Powiedzcie maluchom, co będziecie oglądać, pokażcie zdjęcia lub rysunki, opowiedzcie związaną z celem wyprawy legendę. To pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Gdzie się wybrać? Na ryby, do zoo lub na wieś oglądać zwierzęta, do parku zbierać liście, obserwować księżyc na niebie, zwiedzać stare zamki opowiadając maluchom, że tu mieszkała Królewna śnieżka. Pomysłów na dłuższe i krótsze wyprawy możesz też poszukać w przewodniku wyd. Pascal "Polska na weekend z dziećmi".

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię