Białe małżeństwo: na czym polega tego typu związek?

Białe małżeństwo to związek małżeński, w którym partnerzy nie uprawiają ze sobą seksu. Powodów braku współżycia może być wiele, jednak by białe małżeństwo mogło faktycznie normalnie funkcjonować, musi to być decyzja podjęta wspólnie. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby głęboko wierzące.

Na czym polega białe małżeństwo?

Choć raz na jakiś czas robi się na ten temat dość głośno, mało kto wie tak naprawdę co to jest białe małżeństwo. Mówiąc najprościej to związek w którym nie dochodzi w ogóle do współżycia seksualnego, przy czym decyzja o tym musi być świadoma, podjęta i akceptowana przez oboje partnerów. Nie możemy mówić o białym małżeństwie w sytuacji, kiedy brak współżycia seksualnego jest efektem nieporozumień między partnerami lub problemów zdrowotnych. Białe małżeństwo to tak naprawdę nazwa umowna, gdyż partnerzy nie muszą oficjalnie być związani węzłem małżeńskim, by pozostawać w białym związku. Na związek bez seksu decydują się przede wszystkim osoby bardzo religijne, dla których kluczowa w związku jest sfera emocjonalna, czyli uczucia i głęboka więź psychiczna między partnerami. Decyzja ta często wynika z obawy, że cielesność i popęd płciowy przysłonią łączącą ich miłość i wiarę w Boga.

Wśród innych powodów, wymienianych przez osoby które zdecydowały się zawrzeć biały ślub, najczęściej wymienia się obustronny ekstremalnie niski popęd płciowy czyli aseksualizm. Często bowiem partnerzy nie chcą zmuszać się do współżycia, które w ich przypadku nie daje im jakiejkolwiek przyjemności czy satysfakcji. Niektórzy robią wyjątek jedynie w celu powiększenia rodziny, po czym na powrót całkowicie rezygnują z seksu. Przez naukowców brak popędu płciowego określany jest mianem aseksualizmu i uznawany jest za jedną z czterech orientacji seksualnych, tuż obok heteroseksualizm, homoseksualizmu oraz biseksualizmu.

Inną przyczyną trwania w białym związku może być trauma jednej ze stron związana z wykorzystaniem seksualnym w przeszłości, takim jak molestowanie czy gwałt. Często też trwanie w białym związku jest efektem powiększenia się rodziny i zmęczenia związanego z opieką nad dziećmi, które z czasem prowadzi do zobojętnienia w kwestii seksualnej. W tym przypadku jednak zdarza się, że decyzja niekoniecznie została podjęta dobrowolnie przez obie strony, a terapia małżeńska pozwala przywrócić namiętność w sypialni.

Białe małżeństwo w kościele

Najczęściej wymienianym powodem podjęcia decyzji o białym małżeństwie są kwestie religijne. Jednak jeśli chodzi o białe małżeństwo, kościół katolicki zakazuje współżycia seksualnego jedynie przed przyjęciem sakramentu małżeństwa przez parę narzeczonych. Co więcej, nieskonsumowanie zawartego małżeństwa czyli brak seksu, może być powodem w świetle prawa kanonicznego do unieważnienia takiego związku. Małżeństwo bez współżycia według nauk Kościoła nie powinno mieć miejsca, jest bowiem zawierane przede wszystkim w celu spłodzenia dzieci.

Białe małżeństwo w kościele jest dopuszczane jednak w przypadku osób, które rozstały się z poprzednim partnerem, z którym zawarły związek sakramentalny. Oczywiście mogą one rozpocząć kanoniczny proces anulowania zawartego małżeństwa, jednak nie zawsze jest to możliwe. Osoby takie, chcąc pozostawać w zgodzie z nauką Kościoła i swoją religią, nie mogą współżyć z partnerem ze względu na fakt, iż w tym wypadku popełniałyby grzech cudzołóstwa. Aby jednak spokojnie móc przyjmować sakrament komunii, często wymagane jest złożenie takiej deklaracji u proboszcza parafii. Wiele osób jednak, ze względu na obawę przed plotkami i krytyką, woli uczęszczać na msze do okolicznych parafii.

Białe małżeństwo a homoseksualizm

Często jedną z przyczyn trwania w białym związku, choć nie mówi się o tym głośno, jest odmienna orientacja seksualna jednego z partnerów. Rzadko jednak jest to rozwiązanie w pełni komfortowe dla obu osób. Jeżeli jedna ze stron nie wie o homoseksualnych upodobaniach swojego partnera, może czuć się odrzucona i błędnie szukać powodu tego stanu rzeczy w swoim zachowaniu. Bywają jednak związki, w których oboje partnerów wie o homoseksualnych skłonnościach jednego z nich i godzi się na takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli np. mają wspólnie dziecko. Z reguły wtedy homoseksualny partner stara się wynagrodzić brak współżycia seksualnego w inny sposób, np. pomocą w domowych obowiązkach, czułością, podarunkami. Nierzadko łączy też partnerów silna więź emocjonalna. Jednak nawet jeśli obie strony związku godzą się na takie rozwiązanie, tak naprawdę jest to życie w pewnego rodzaju kłamstwie, często prowadzące do zdrady ze strony obu małżonków.

Co daje brak współżycia w małżeństwie? Rozwód czy szczęśliwy związek?

Czy małżeństwo bez sexu może być szczęśliwe? Tak naprawdę wiele zależy od tego, co doprowadziło do takiego stanu rzeczy. Czy była to świadoma decyzja wynikająca z kwestii religijnych czy też np. obawa przed skrzywdzeniem spowodowana traumą z dzieciństwa. Najłatwiej w takim stanie wytrwać osobom aseksualnym, czyli takim które nie odczuwają pociągu płciowego, a także tym, którzy dopiero w zaawansowanym wieku decydują się na związek. W ich przypadku brak współżycia nie stanowi problemu. Liczy się dla nich przede wszystkim bowiem sama obecność drugiej osoby, jej wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, które daje. Często takie pary są ze sobą wyjątkowo silnie związane emocjonalnie.

Zdecydowanie trudniej wytrwać w takim stanie nawet mocno religijnym partnerom, u których wymuszony jest brak współżycia w małżeństwie. Rozwód w świetle prawa kanonicznego jest bowiem bardzo trudny do uzyskania, jednak u mocno wierzących osób często frustracja wywołana celibatem jest równie silna jak strach przed życiem w grzechu spowodowanym ewentualnym cudzołóstwem. W ich przypadku zatem brak jest komfortowego wyjścia z sytuacji i negatywne uczucia towarzyszą im każdego dnia, wpływając również na inne sfery ich związku.

Bardzo trudnym doświadczeniem może być również dla heteroseksualnej partnerki małżeństwo z gejem. Tego typu związków jest dużo więcej niż tych między heteroseksualnym partnerem i lesbijką. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że wiele mężczyzn odczuwa paraliżujący strach przed tzw. coming-outem, zwłaszcza jeśli wcześniej wykazywali heteroseksualne zachowania, a swoje homoseksualne skłonności odkryli później. Bez względu jednak na to, która ze stron związku jest skrytym homoseksualistą, w większości przypadków wyrządza wielką krzywdę swojemu małżonkowi. Zwykle bowiem jest on traktowany jako tarcza, za którą homoseksualista chroni swoją prawdziwą orientację przed światem. I choć osoba tak potrafi żywić do małżonka życzliwe, opiekuńcze uczucia i traktować go jak przyjaciela, regularne odtrącanie go w sferze intymnej potrafi być wyjątkowo bolesne. W wielu przypadkach prowadzi to nawet do stanów depresyjnych. Bardzo trudna do zniesienia jest również sytuacja kiedy heteroseksualna strona takiego związku dowiaduje się prawdy o orientacji swojego partnera, co często połączone jest z informacją o zdradzie. W wielu takich przypadkach białe małżeństwo kończy się rozwodem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo