Jak być dobrym ojcem? Jeszcze kilkanaście lat temu panowie zadawali sobie to pytanie jedynie w myślach i nieco wstydliwie. Gdzieś w ich otoczeniu dominowało przecież przekonanie, że to rolą mamy jest opieka nad dzieckiem. Dobry tata to zaś przede wszystkim ten, który jest w stanie zapewnić byt swojej rodzinie. Dziś już wiemy, że nie jest to prawda. I choć nie ma prostej recepty na idealne ojcostwo, już samo stawianie sobie tego pytania można uznać za ogromny sukces.
Dobry tata to przede wszystkim taki, który jest blisko dziecka.
Poza ty dobry tata:
- Umie wygospodarować czas dla dziecka
- Angażuje się w rolę ojca
- Słucha i uczy
- Wymaga, ale potrafi być wyrozumiały
- Potrafi się bawić
- Zna swoje dziecko i rozpoznaje jego stan (smutek, złość, radość)
Zobacz: Dziecko kradnie pieniądze rodzicom? Reakcja rodziców jest niezwykle ważna
Wspaniały tata od samego początku. Jak być dobrym ojcem?
Kiedy zaczyna się ojcostwo? Choć zdecydowanej większości mężczyzn wydaje się, że symboliczna więź ojca i dziecka zawiązuje się w dniu narodzin syna lub córki, wcale nie musi tak być. Dziecko pojawia się przecież w domu znacznie wcześniej – w tym samym momencie, w którym partnerka informuje o ciąży. Już wtedy zmienia się plan dnia, sposób odżywiania i forma aktywności przyszłej mamy. Żaden mężczyzna nie powinien udawać, że tego nie dostrzega.
I wcale prawdą nie jest to, że zaangażowanie przyszłego taty nie ma żadnego znaczenia dla dziecka. Nikt z nas nie pamięta przecież życia płodowego.
Mężczyzna, który wspiera swoją partnerkę, odwiedza z nią lekarza, uczestniczy w zajęciach szkoły rodzenia i przygotowuje się do przyjścia na świat dziecka, sam czuje się bardziej związany z synem lub córką.
Zaangażowanie ojca w czasie ciąży sprawia, że jest ona mniej stresująca dla przyszłej mamy, a przecież jej dobre samopoczucie ma ogromny wpływ na płód.
Jak być dobrym ojcem, gdy wszystko jest nowe?
Ojcowie często przyznają, że żaden podręcznik nie jest w stanie przygotować ich na stres i uczucie bezradności, które pojawia się, gdy dziecko przychodzi na świat. Jak być wspaniałym tatą, jeśli pierwszy pojawiający się odruch sugeruje konieczność natychmiastowej ucieczki? Nie jest to wcale reakcja naganna, jeśli jednak liczymy, że staniemy się przyjacielem, autorytetem i wsparciem dla swojego dziecka, nie powinniśmy się jej oddawać.
Przeciwnie, warto walczyć z własną niepewnością i szukać kontaktu z noworodkiem, zamiast go unikać. Nie popełnia błędów tylko ten, kto nie próbuje, a mama dziecka jest z pewnością równie zagubiona. Owszem, dziecko nie przypomni sobie, ile razy tata wstawał w nocy, aby je przytulić, ale tata zyska wyjątkowe, niepowtarzalne doświadczenie, które będzie jego częścią już na zawsze.
Rola na całe życie
Przyszły tata musi też pamiętać o tym, że jego rola nie kończy się nigdy. Nie ważne czy dziecko ma pięć, siedem, dziesięć, czy piętnaście lat. Ojcostwo to zobowiązanie na całe życie. Dziecko, od którego tata z jakiegoś powodu się oddala, nie tylko jest tego świadome, ale i bardzo mocno to przeżywa. Nie ma tu znaczenia to, czy jest to chłopiec, czy dziewczynka. Owszem, wraz z wiekiem dziecka zmieniają się zadania, jakie czekają jego rodziców, a relacje ojca z dzieckiem nie zawsze są idealne, warto jednak cierpliwie i z pewnością siebie przechodzić przez kolejne okresy. Każdy jest na swój sposób stresujący, ale i każdy jest wyjątkowy.
Jeśli tylko będzie nieustannie próbował, każdy tata w końcu znajdzie swoją własną receptę na to, jak być dobrym ojcem.
Zaangażowany tata to szczęśliwy tata
Liczne badania pokazują, że mężczyźni, którzy angażują się w wychowywanie dzieci są znacznie szczęśliwsi od ich kolegów, którzy dzieci nie posiadają lub się nimi nie zajmują.
Jeżeli tylko mężczyzna jest w stanie odpowiednio poukładać swój grafik i spędza z dzieckiem dużo czasu to ojcostwo będzie dla niego niemałą frajdą.
To, że kobiety czerpią większą przyjemność z rodzicielstwa to mit. Wynika on z tego, że od zarania dziejów to matki więcej czasu poświęcały na opiekę nad dziećmi.
Ojcowie mają bardzo podobne instynkty do matki. Przy dłuższym przebywaniu z malcem równie dobrze jak mama interpretują stany emocjonalne dziecka.
Urlop tacierzyński i ojcowski
Ustawodawcy zaczynają rozumieć potrzebę ojca przynajmniej w pierwszym etapie życia dziecka. Od 2010 roku mężczyznom zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje płatny urlop tacierzyński. Dodatkowo do dyspozycji mamy także urlop ojcowski.
Jakie cechy według Ciebie powinien posiadać dobry tata?